Truskawki w Tunelach, jesienne zalecenia

W minioną niedzielę, 22 września, w rejonie największej koncentracji upraw czerwonych owoców, odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Truskawki w Tunelach”. Projekt zorganizowany został  przez wydawcę portalu jagodnik.pl i firmę Haygrove w gospodarstwie Kozacka Truskawka w miejscowości Michałowo. Było to drugie spotkanie w ramach tego przedsięwzięcia.  Miało na celu omówienie doświadczeń i programów nawożenie oraz ochrony prowadzonych od wczesnej wiosny do jesieni w tunelach doświadczalnych.

Od samego początku w projekcie udział brała firma Calfert, pod której opieką znajdował się jeden z tuneli. Posadzono w nim truskawki odmiany Flair (sadzonki typu  Medium WB) na podwyższonych zagonach wyściełanych czarną folią. Od momentu wysadzenia, 26 marca 2019 roku, w tunelu doświadczalnym nr 5 zastosowano preparaty rekomendowane przez doradców firmy Calfert.

Na poniższej tablicy zaprezentowany jest program nawożenia, fertygacji i biostymulacji stosowany od 26 marca do 8 maja 2019

Na poniższej tablicy zaprezentowany jest program nawożenia, fertygacji i biostymulacji stosowany od 26 marca do 8 maja 201

Program fertygacji i nawożenia dolistnego truskawek  

Przed samym posadzeniem sadzonek truskawek zastosowano preparat Humik do poprawy wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego młodych roślin.  Preparat ten zawierający kwasy humusowe i aminokwasy stosowano poprzez namaczanie systemu korzeniowego w roztworze 400 ml Humik na 100 litrów wody. Kolejne preparaty stosowane podczas nawożenia dolistnego i fertygacji prezentuje poniższa tablica informacyjna.

Program nawożenia, fertygacji i biostymulacji plantacji truskawek od zakończenia zbioru do końca sezonu wegetacyjnego.

 

Podczas spotkania 22 września, Albert Zwierzyński omawiał program zabiegów realizowanych na plantacjach od zbioru do końca okresu wegetacyjnego. Zwrócił uwagę na różnorodność zabiegów i prowadzenia ferygacji w okresie: po zbiorach, po skoszeniu liści czy wiązania pąków kwiatowych. Zwrócił również uwagę na zabiegi, jakie można przeprowadzić w obecnym momencie, aby przygotować rośliny do sezonu 2020. Rośliny, które za chwilę wejdą w okres spoczynku zimowego, kończą obecnie procesy fizjologiczne, w czasie których zawiązywane są pąki kwiatowe. Ma to kluczowe znaczenie dla wielkości i jakości plonu w przyszłym roku.

 

 

 

Albert Zwierzyński prezentował zgromadzonym, jesienny program nawożenia plantacji truskawek.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania 22 września projekt Truskawki w Tunelu 2019 r.