Koszenie liści to zabieg przeprowadzany na wielu plantacjach, ma na celu usunięcie uszkodzonej masy liściowej. Uszkodzenia wynikają z obecności na roślinach patogenów, żerowania szkodników czy czynników atmosferycznych np. gradobicia. Po tym zabiegu fitosanitarnym oraz po zbiorach, w czasie których „wywieźliśmy” sporą część składników pokarmowych z plantacji, rośliny w bardzo krótkim czasie muszą odbudować utraconą masę liściową.

Dlaczego po koszeniu i zbiorach warto zastosować nawozy kompleksowe?

Nawożenie truskawek po koszeniu liści powinno opierać się na azocie dzięki któremu masa liści ma szansę być szybko odbudowana, oraz na magnezie – centralnym jonie chlorofilu . W okresie sierpnia i września, w czasie których wiele tradycyjnych odmian truskawek zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny sezon – ważnym pierwiastkiem jest również potas. Odpowiada on za wiele istotnych fizjologicznych procesów zachodzących w roślinie. W przygotowaniu roślin do zimy i optymalnym żywieniu, oprócz wspomnianego potasu, azotu i magnezu, ważną rolę odgrywają również dwa mikroelementy: bor i cynk. Dla odbudowy nadziemnej części roślin kluczowe znaczenie ma system korzeniowy. Dostarczenie fosforu pomoże w regeneracji uszkodzonych korzeni po intensywnym podlewaniu i nawożeniu.

W dostarczeniu tak wielu składników dużym ułatwieniem będzie zastosowanie granulowanego kompleksowego nawozu typu Fertimax Complex NPK 12-12-17+mikro. Zalecany jest do aplikacji na plantacjach truskawek po zbiorach owoców, aby uzupełnić składniki pokarmowe niezbędne czasie przygotowania do kolejnego sezonu.

Rozkładanie resztek organicznych

W pierwszej kolejności glebę w międzyrzędziach należy uprawić, można zrobić to przy pomocy glebogryzarki. Taki zabieg przyśpieszy rozkład słomy, liści i innych resztek organicznych. Ułatwimy w ten sposób przekształcanie materii pochodzącej z resztek organicznych w korzystne związki mineralne i organiczne, które pozytywnie oddziałują na strefę korzeniową. Cały ten proces mineralizacji i humifikacji można przyśpieszyć preparatem Słoma Finito. Jest to nawóz mineralno-organiczny, który poprzez dostarczenie pokarmu żywym organizmom, zachęci je do intensywniejszej aktywności. Działanie nawozu Słoma Finito można wspomóc nawozem Humik. W ciągu całego okresu wegetacji nawóz ten stosujemy do stymulacji wzrostu systemu korzeniowego w tym najmniejszych jego elementów- włośników, przez które roślina pobiera wodę i pokarm. Dodając Humik, pożywkę wzbogacimy o dodatkowe aminokwasy, betainy i kwasy humusowe.  Zadbanie o nawożenie w drugiej części sezonu odwdzięczy się dużymi i pysznymi owocami w kolejnym roku. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.