Panujące obecnie upały powodują suszę, a z drugiej strony zwiastują burze, ulewne opady deszczu czy grad, które mogą być destrukcyjne dla roślin i ich owoców. Często obawiamy się tych zjawisk pogodowych, a i wysoka temperatura może stanowić poważne zagrożenie dla plantacji truskawki posadzonej na podwyższonych zagonach wyścielonych czarną folią. Przeprowadziłem bardzo łatwy i szybki test umieszczając czujnik zwykłego termometru na czarnej folii, gdy słońce było wysoko. W warunkach, kiedy temperatura powietrza wynosiła około 30ºC, na plantacji czujnik wskazywał 15ºC więcej, czyli 45 ºC. Sytuacja miała miejsce na plantacji odmiany powtarzającej owocowanie. Rośliny były posadzone około sześć tygodni temu, zatem w tym momencie sadzonki znajdowały się w fazie intensywnego wzrostu. Musimy sobie uświadomić, że białko roślinne, tak samo jak zwierzęce, ulega destrukcji w temperaturze 40ºC.

Uprawa truskawek na czarnej folii- Kontrola temperatury

Jak zatem wesprzeć rośliny w tym trudnym okresie wysokich temperatur? Po pierwsze stosujmy nawozy krzemowe w zabiegach pozakorzeniowych. Ten pierwiastek tworzy ochronną warstwę krzemionki, która wzmacnia roślinę. Wspmniana krzemionka tworzy na roślinie cienką warstwę, która jest dużym wzmocnieniem tkanek okrywających. Kolejnym ważnym składnikiem jest wapń, który powinien być aplikowany przez cały sezon wegetacyjny bezpośrednio w strefę korzeniową. Pamiętajmy również o dokarmianiu wapniem w zabiegach dolistnych.

Truskawki pod czarną folią- wyścielanie słomą

Oprócz nawozów stosowanych celem wzmocnienia truskawek przed wysokimi temperaturami, należy zastosować wyścielanie słomą. Odpowiednia warstwa słomy powinna znajdować się w międzyrzędziach. Trzeba ją również rozłożyć na zagonie, na folii lub na agrowłókninie tak, aby odizolować materiał od promieni słonecznych. Jak wiadomo barwa czarna przyciąga promienie i tym samym bardzo się nagrzewa. Wpływa to na podwyższenie temperatury pod materiałem, a nawet temperatury samej bryły korzeniowej, co może doprowadzić do uszkodzeń systemu korzeniowego. Dlatego należy kontrolować temperaturę, jaka występuje bezpośrednio na zagonie oraz pod folią. W przyszłości warto się zastanowić czy do tego typu nasadzeń nie użyć folii czarno-białej i nie położyć zagonów z białą folia skierowaną ku górze.

Źródło: Albert Zwierzyński, Agro-wsparcie.pl