Ochrona i stymulacja plantacji.

Jesień to okres, w którym rośliny powinny należycie przygotować się do spoczynku zimowego. Na przełomie września i października zalecane jest wykonanie lustracji plantacji truskawek pod kątem obecność chorób i szkodników. Rośliny porażone przez choroby, z objawami żerowania szkodników, są mniej odporne na niekorzystne warunki zimowe. Ważne jest, jeszcze teraz, wykonanie ostatnich zabiegów ochrony roślin, do których można dołączy preparat AMINOCOMPEX. Zawiera w swoim składzie wolne aminokwasy (aż 24 %),  mikroelementy (Bor 1,5 %, Żelazo 1 %, Mangan 0,1 %, Cynk 0,1 %, Molibden 0,001 %) oraz azot 4 % i magnez 0,8 %. AMINOCOMPLEX można stosować łącznie z innymi nawozami i środkami ochrony roślin po wcześniejszym sprawdzeniu możliwości mieszania wybranych preparatów (z wyłączeniem preparatów zawierających siarkę, miedź i preparatów alkalicznych (pH>8)). Dzięki dolistnej aplikacji w uprawie truskawek uzupełniamy w roślinie wszystkie niezbędne aminokwasy oraz składniki pokarmowe takie jak: azot, magnez i mikroelementy. Dzięki skoncentrowanej, unikalnej kompozycji AMINOCOMPLEX można stosować w małych dawkach.

 

 

 

 

AMINOCOMPLEX stosujemy w uprawie truskawek w dawce 1 l/ha

Nawożenie dolistne poprawiające przezimowanie.

Przed spoczynkiem zimowym kluczowymi pierwiastkami w uprawie truskawek są: SIARA i KRZEM. Siarka jest makroskładnikiem pokarmowym niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Odpowiada za szereg procesów fizjologicznych zachodzących w roślinie, jest również budulcem ważnych związków organicznych. Dzięki dolistnej aplikacji siarki przemianie w roślinie ulegają związki azotowe. Mniejsza ich kumulacja w tkankach roślinnych oznacza lepszą zimotrwałość roślin. Krzem to pierwiastek korzystny, nie jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Regularne stosowanie nawozów krzemowych powoduje wytworzenie na powierzchni wierzchnich tkanek dodatkowej wzmacniającej warstewki ochronnej. Dzięki wzmocnieniu tkanek rośliny są bardziej odporne na porażenie ze strony chorób oraz bardziej odporne na żerowanie szkodników. Krzem z tkanek okrywających przemieszcza się bezpośrednio do cytoplazmy poszczególnych komórek, w której ogrywa istotną role dla ich funkcjonowania. Aplikowanie narowów krzemowych to doskonała profilaktyka w ograniczeniu skutków stresu abiotycznego.

Siarkę można uzupełniać stosując nawóz TERPEN S zawierający 147 g/l azotu,  700 g/l siarki oraz związki pochodne terpenów, które działają na roślinie jak adiuwant powodując lepszą przyczepność cieczy roboczej do powierzchni rośliny.

Krzem można uzupełnić stosując nawóz POTASIL PLUS KRZEM, który zawiera 3 % azotu mocznikowego, 12 % potasu i aż 20 % krzemu w formie monomerów kwasu otrokrzemowego.

Nawozy TERPEN S i POTASIL PLUS KRZEM można stosować łącznie, preparaty należy wlać do beczki opryskiwacza podczas pracy mieszadła, które powinno przez cały czas był włączone. Istotne jest aby zabieg wykonać niezwłocznie po zrobieniu mieszaniny zbiornikowej.

 

 

 

 

TERPEN S stosujemy w dawce 3-5 l/ha

 

POTASIL PLUS KRZEM stosujemy w dawce 2-3 l/ha

Zabieg opryskiwania roślin powtórzyć 2 lub 3-krotnie co 7 – 10 dni.

Przeprowadzona została próba mieszania nawozów TERPEN S i POTASIL PLUS KREZM. W czasie wykonywania mieszaniny w małej objętości wody nie zostały zaobserwowane żadne negatywne zmiany cieczy roboczej. Sugeruje to, że wykonanie mieszaniny zbiornikowej jest możliwe. Mimo to plantator przed sporządzeniem wspomnianej mieszaniny powinien sprawdzić możliwość łącznego stosowania preparatów w jednym zbiorniku.