Wsparcie rozwoju systemu korzeniowego truskawki po posadzeniu
W przypadku uprawy truskawek sezon 2025 na Farmie Mój Owoc można uznać za rozpoczęty. Mianowicie właściciel plantacji, Mateusz Maruszewski, na przełomie czerwca i lipca posadził już w tunelu sadzonki Frigo odmiany Alba. W tym przypadku – w okresie ponad 30°C upałów – wyzwanie stanowi prawidłowe przyjęcie się roślin pochodzących z chłodni. Jak w takich warunkach wspierać rozwój systemu korzeniowego truskawki za pomocą fertygacji i innych metod?
Sadzenie truskawki odmiana Alba – sadzonki, obsada, system uprawy
Mateusz zdecydował się na sadzonki typu Frigo klasy A+ ze względu na ich potencjał, mimo że są wymagające, jeśli chodzi o zapewnienie im dobrych warunków na start. Albowiem sadzonki Frigo, zamrożone i pozbawione liści, wymagają szczególnej opieki, zwłaszcza w okresie, gdy panuje wysoka temperatura powietrza.
Ważne jest codzienne schładzanie sadzonek wodą i sadzenie ich w optymalnym terminie, czyli na przełomie czerwca i lipca – mówi Mateusz Maruszewski.
Mateusz stosuje zagony o szerokości 35 cm, co pozwala na uprawę w systemie z dwurzędowym, gdzie roślin sadzone są naprzemiennie. Dzięki temu udało mu się uzyskać obsadę 55-60 tys. roślin na hektar! Aby jednak zapewnić sadzonkom dobre warunki na start i utrzymać ich produktywność, gleba musi być odpowiednio nawodniona i wzbogacona o niezbędne składniki odżywcze.
Nawadnianie i nawożenie truskawki po posadzeniu
W gospodarstwie Mateusza stosuje się system nawodnienia kropelkowego. Przed posadzeniem ważne jest, aby gleba była wilgotna, zaś same sadzonki nie powinny być podlewane bezpośrednio przed sadzeniem. Taka kombinacja sprzyja lepszemu ich ukorzenieniu. Oczywiście nie można też dopuścić do ich przesuszenia. Trzeba bowiem zachować granicę tolerancji, tak aby nie narażać roślin na dodatkowy stres.
W pierwszych dniach po posadzeniu Mateusz stosuje kwasy humusowe, takie jak HUMIK i ASKAN. HUMIK jest preparatem humusowym wzbogaconym o aminokwasy, witaminy i betainy. Jego główne zalety to:
- wspiera zdrowy rozwój korzeni;
- poprawia strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych;
- wspomaga rośliny w trudnych warunkach środowiskowych.
Z kolei ASKAN to produkt azotowo-potasowy z dodatkiem mikroelementów, który zawiera wyciągi z alg, aminokwasy i polisacharydy. Jego główne zalety to:
- bogactwo aminokwasów i wyciągów z alg, które dostarczają roślinom energii potrzebnej do wzrostu.
- zawartość polisacharydów, które wzmacniają naturalną odporność roślin na stresy środowiskowe.
Fertygacja truskawki po posadzeniu – kluczowe pierwiastki
Najlepiej sprawdzającą się metodą dostarczania składników odżywczych bezpośrednio w obręb systemu korzeniowego roślin jest fertygacja, czyli nawożenie poprzez nawadnianie kropelkowe. W początkowych etapach uprawy truskawek ważne jest stosowanie nawozów o wysokiej zawartości fosforu, które wspierają rozwój korzeni.
FERTYGOLD 9-45-15 to nawóz o wysokiej zawartości fosforu, który doskonale się sprawdzi w początkowej fazie rozwoju roślin. Fosfor w nim zawarty jest niezbędny do:
- tworzenia silnego i zdrowego systemu korzeniowego.
- zwiększenia efektywności fotosyntezy i przemian energetycznych w roślinach.
Niebawem zaś egzamin będzie czas na FERTYGOLD 18-18-18. Jest to nawóz zawierający azot, fosfor i potas w równych proporcjach, idealny do późniejszych etapów wzrostu roślin, kiedy rośliny potrzebują zrównoważonego dostarczania składników odżywczych.
Kompleksowe podejście do plantacji truskawki po posadzeniu
Wspomaganie rozwoju systemu korzeniowego truskawki po posadzeniu wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego właściwy wybór sadzonki, przygotowanie gleby, skuteczne nawodnienie i odpowiednie nawożenie. Dzięki zastosowaniu kwasów humusowych oraz fertygacji, plantacja truskawek może rozwijać się zdrowo i wydajnie.
Dowiedz się więcej na ten temat, obejrzyj film:
Produkty wymienione w materiale są do kupienia w sklepie internetowym. Kliknij w opakowanie: