Warzywa kapustne na późny zbiór (cz. 2)

Nawożenie i biostymulacja kalafiora, brokułu i kapust poplonowych

Dobrze skomponowane nawożenie kapusty, kalafiora i brokułu jest kluczowe w uzyskaniu zdrowego, wysokiej jakości plonu handlowego. Poznaj schemat nawożenia warzyw kapustnych na późny zbiór zastosowany na poletku demonstracyjnym firmy Rijk Zwaan Polska w gminie Załuski. Produkty do nawożenia i biostymulacji plantacji dostarczyła firma Calfert, a efekty ich stosowania będzie można zobaczyć już niebawem podczas warsztatów polowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓

Przygotowanie stanowiska pod uprawę warzyw kapustnych i nawożenie pogłówne kapusty, kalafiora i brokułu

Przed rozpoczęciem sadzenia warzyw kapustnych na późny zbiór kluczowe jest odpowiednie przygotowanie gleby. Stanowisko na plantacji demonstracyjnej zostało dobrze przygotowane, a program nawożenia ułożono w oparciu o aktualne wyniki analizy gleby.

Jako podstawowy nawóz przed sadzeniem rozsad zastosowano FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 + mikro. Ten wysokiej jakości nawóz ogrodniczy dostarcza roślinom nie tylko azotu, fosforu i potasu, lecz także siarki, magnezu oraz mikroelementów. Co ważne, produkt nie zawiera chloru ani sodu. Jego niebieskie granule charakteryzują się wysoką higroskopijnością. Oznacza to, że łatwo chłoną wilgoć z otoczenia i w krótkim czasie uwalniają składniki mineralne w obręb strefy korzeniowej roślin uprawnych.

FERTIMAX COMPLEX zastosowano również pogłównie, w dawce 150 kg/ha. Celem było dostarczenie roślinom odpowiednich ilości składników pokarmowych w momencie formowania róż kalafiora i brokułu. Takie nawożenie wspomagało wykształcenie ciężkich, dobrze uformowanych róż kalafiora i brokułu, które – zależnie od odmiany – będą kierowane zarówno do sprzedaży bezpośredniej, jak do przetwórstwa.

nawozenie-kapusty-NPK-Fertimax-Complex
Przed posadzeniem rozsady i pogłównie zastosowano Fertimax Complex NPK 12-11-18, jego wysokiej jakości niebieskie granule łatwo się rozpuszczają po zetknięciu z wilgotnym podłożem

Nawożenie dolistne, biostymulacja kapusty, kalafiora i brokułu po wysadzeniu

Ponadto zaraz po wysadzeniu rozsady, aby zapewnić roślinom energię i wigor na start, zastosowano preparat ASKAN. Jest to produkt mineralno-organiczny zawierający aminokwasy, wyciąg z alg brunatnych oraz polisacharydy. Dodatkowo znajdziemy w nim również azot, potas i mikroelementy. ASKAN wspiera szybki start i zdrowy rozwój roślin i ich systemu korzeniowego. Dodatkowo nawóz ten stymuluje rośliny w okresach stresowych, co na początku wegetacji jest niezwykle ważne.

Dodatkowo na plantacji kapustnych zastosowano NUTRIPOWER MAX 20 (20-20-20 + mikro), zrównoważony nawóz dolistny, który wspierał rozwój masy liściowej. Liście są głównym narzędziem fotosyntezy, dlatego ich zdrowy rozwój jest kluczowy dla uzyskania wysokiego plonu. Oprócz niezbędnych makroelementów, produkt zawiera również schelatowane mikroskładniki. Co istotne, nie zawiera on chlorków ani innych pierwiastków balastowych.

Program dolistnej biostymulacji i nawożenia warzyw kapustnych dopełnił AMINOVITAL POWER, preparat aminokwasowy zawierający aż 80% aminokwasów. Zastosowany 3-4-krotnie co 7-10 dni w dawce 0,5 kg/ha wspomaga wiele procesów metabolicznych w roślinach, wspierając ich wzrost i odporność na stresy środowiskowe.

nawozenie-dolistne-biostymulacja-wrazywa-kapustne
Program biostymulacji ułożono w oparciu o ASKAN (po posadzeniu) i produkt aminokwasowy AMINOVITAL POWER. Zaś rozwój masy liściowej wpierał nawóz dolistny NUTRIPOWER MAX 20

Wapń niezbędny w budowaniu jakości handlowej

Chcąc uzyskać plon wysokiej jakości handlowej, nie możemy zapomnieć o wapniu. Jest to pierwiastek, który w dużej mierze decyduje o wyglądzie i trwałości róż kalafiora czy brokułu. To z kolei przekłada się na atrakcyjny wygląd warzyw na półkach sklepowych. Jego niedobory natomiast prowadzą do występowania chorób fizjologicznych i problemów z końcową jakością produktu. Dlatego na plantacji demonstracyjnej w gminie Załuski szczególną uwagę zwrócono na odpowiednie dokarmianie kapustnych tym pierwiastkiem. W tym celu w program nawożenia włączono płynny nawóz dolistny WAPNO MIX MICRO. Nawóz ten zawiera 15% wapnia w formie CaO, a także po 0,5% magnezu i cynku. Ta unikalna kompozycja pozwala bardzo szybko uzupełnić niedobory wapnia w roślinie i zbudować plon wysokiej jakości.

kalafior-wapno-mix-micro
Dolistne dokarmianie nawozem Wapno Mix Micro to podstawa w uzyskaniu wysokiej jakości plonu handlowego

Zobacz efekty nawożenia i biostymulacji kapusty, kalafiora i brokułu na późny zbiór

Program nawożenia zastosowany na plantacji demonstracyjnej w gminie Załuski, opracowany przez firmę Calfert, jest przykładem kompleksowego podejścia do uprawy, które pozwala uzyskać wysokiej jakości plony. Jego efekty będzie można zobaczyć już niebawem podczas warsztatów polowych w gminie Załuski. Udostępnimy na nich pełne programy nawożenia i biostymulacji wdrożone na poletku demonstracyjnym. Na uczestników czeka również prezentacja obszernej kolekcji nowych i tradycyjnych odmian kalafiora, brokułu i kapust poplonowych. Nasiona tych odmian warzyw kapustnych dostarczyła firma RIJK ZWAAN POLSKA. Zaś rozsady przygotowała Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ.

Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia w linku poniżej:

Zapraszamy na Warsztaty Polowe „Kalafior, Brokuł, Kapusta”

Czytaj również:

Warzywa kapustne na późny zbiór (cz.1). Jakie odmiany kapusty i kalafiora wybrać?

Warzywa kapustne na późny zbiór (cz. 3). Jak odnieść sukces w uprawie kalafiora, brokułu i kapusty?