Wapń – pierwiastek ważny w produkcji owoców maliny. Jak dostarczać wapń pozakorzeniowo, dolistnie? – PORADNIK

 

Odwiedziliśmy tunel z maliną, która będzie plonowała dwukrotnie, ponieważ pozostawiono część pędów zeszłorocznych na zbiór letni. Widoczne są już ukształtowane pąki kwiatowe, co znaczy, że właśnie teraz należy zadbać o komfort wodny roślin oraz ich prawidłowe odżywienie.

Jarosław Barszczewski

Pobieranie wapnia przez rośliny i skutki jego niedoborów

Przebieg pogody ma istotne znaczenie dla pobierania wapnia przez rośliny, ponieważ jest on pobierany przez korzenie głównie z wodą podczas procesu transpiracji.

Bardzo ważne, aby nie dopuścić do przesuszeń w uprawie maliny, jako że prowadzi ono do niepobierania wapnia przez rośliny, co skutkuje zasychaniem zawiązków, albo owocem złej jakości. Problem z pobieraniem wapnia powodują także intensywnie opady deszczu, przez które składniki odżywcze przechodzą w niższe warstwy gleby i roślina nie ma do nich dostępu. Co wtedy robić?

Dolistne dostarczanie wapnia w uprawie maliny – jakie nawozy wapniowe stosować?

Wapń można suplementować dolistnie, skąd przez liście i zawiązki będzie stosunkowo szybko pobierany do owoców. Transport wapnia z gleby jest dużo dłuższy. Wapń naniesiony na liście powinien być w stanie znaleźć się tam, gdzie powinien w ciągu 9-10 dni.

W celu odżywienia roślin wapniem rekomendujemy:

  • Wapno Mix Micro – nawóz wapniowy na bazie chlorku wapnia z mikroelementami,
  • Neutrasol – nawóz o unikatowej formie wapnia z magnezem,  który może być stosowany również poprzez fertygację,
  • Calleaf Calcium – nawóz wapniowy z krzemem i manganem.

W przypadku niedoborów azotu w roślinie warto wybrać:

Wapń dostarczany dolistnie

  • utwardza owoce wpływając na ich jędrność,
  • wpływa na jakość owoców i liści,
  • poprawia trwałość owoców.

Wapń – pierwiastek ważny w produkcji owoców maliny – znaczenie wapnia w roślinie

Wapń to nie tylko czynnik utwardzający owoce i podnoszący ich jakość oraz jakość liści i transpiracji. Zapobiega także więdnięciu  w gorące dni. W tym celu najlepsze efekty osiągniemy podając krzem z wapniem.  W tym celu możemy zastosować:

Kształtujemy właśnie pierwszy plon i jeśli ta roślina będzie dobrze odżywiona wapniem i krzemem, to możemy spodziewać się dobrej jakości owoców.

Więcej na temat nawożenia krzemem w naszych artykułach:

Dlaczego warto stosować nawożenie krzemem

Dolistne nawożenie truskawek krzemem

Nawożenie dolistne truskawek krzemem. Dlaczego warto sięgać po krzem?

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Drogi plantatorze, jeśli masz pytania dotyczące stosowania rekomendowanych nawozów lub nawożenia dolistnego w ogóle, zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań przez formularz ZADAJ PYTANIE, a także na stronę calfert.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji.

 

Miłego Dnia.