Truskawki zamierają w kilka tygodni od posadzenia? Oto 6 najczęstszych błędów

Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Zakładanie plantacji truskawek to proces wymagający wiedzy i często dbałości o szczegóły. Ważne są nie tylko dobre przygotowanie gleby i dobór dobrej jakości sadzonek. Okazuje się bowiem, że wiele z pozoru drobnych błędów może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Niestety, zaczynamy zdawać sobie z nich sprawę dopiero wtedy, kiedy widzimy, że nasze truskawki zamierają. Jak tego uniknąć? Podczas Berry Tech 2024 dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) omówił sześć błędów najczęściej popełnianych podczas zakładania plantacji. Sprawdź, jak się ich wystrzegać.

zbigniew-Jarosz-Berry_tech-2024
Główne przyczyny agrotechniczne problemów z sadzonkami truskawki na nowej plantacji omówił dr hab. Zbigniew Jarosz podczas Warsztatów Techniki Jagodowej Berry Tech 2024

Niewłaściwe postępowanie z sadzonkami przed sadzeniem

Zacznijmy od początku. W zależności od tego, z jakimi sadzonkami masz do czynienia, postępowanie z nimi będzie się różniło. Sadzonki typu plug, czyli doniczkowane, są łatwiejsze w uprawie, ponieważ mają rozwinięty system korzeniowy i zapewniony bufor wodny. Ich sadzenie, zwłaszcza mechaniczne, jest więc stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.

Z kolei sadzonki z gołym korzeniem (frigo) wymagają więcej uwagi. Często się zdarza, że takie sadzonki mają podwinięty system korzeniowy. To nie jest naturalne ułożenie dla rośliny i w niesprzyjających warunkach może mieć ona trudności z  przyjęciem się po posadzeniu. W tym przypadku decydujące są zwykle czynniki pogodowe. Przy temperaturze 15-22°C i optymalnej wilgotności gleby, takie sadzonki powinny sobie poradzić. Gorzej, jeśli na plantacji wystąpi susza i upały. Wówczas ratunkiem dla młodych roślin będzie skrócenie przed sadzeniem zbyt długich korzeni. Pamiętaj przy tym, aby świeże rany zabezpieczyć przed infekcją (np. miedzią systemiczną). Ważne jest też, abyś przyciął korzenie na odpowiedniej długości, ponieważ zbyt mocne cięcie może osłabić roślinę, szczególnie w czasie upałów.

Nieprawidłowa głębokość sadzenia

Kolejna kwestia to zła głębokość sadzenia. Zbyt duża grozi zasypaniem stożka wzrostu roślin i jego gniciem.

Ta roślina nie ma szans przebić się przez glebę. Tym bardziej, jeśli przyjdą upały, a później susza, gleba ulegnie zaskorupieniu i ten stożek wzrostu zamiast wyrosnąć, to zgnije – mówi dr Zbigniew Jarosz.

Roślina nie może też być posadzona za płytko. Nawet jeśli taka sadzonka nie obumrze jesienią, to nie będzie dobrze plonowała. Albowiem zbyt mocno wyeksponowana szyjka korzeniowa nie będzie miała siły na zainicjowanie pąków kwiatowych.

Zatem jak głęboko sadzić? Ziemia powinna być usypana do połowy lub 3/4 wysokości szyjki korzeniowej. To zapewni sadzonkom optymalne warunki do rozwoju.

Kiedy truskawki zamierają przez herbicydy…

Choć herbicydy mogą być pomocne w walce z chwastami, ich stosowanie wymaga ostrożności. W przypadku osłabionych sadzonek truskawki herbicydy mogą zadziałać szkodliwie, nawet te selektywne.

Selektywność polega na tym, że truskawka pobiera substancję aktywną, ale jest w stanie ją zmetabolizować, czyli rozłożyć. Dzieje się tak pod warunkiem, że sadzonka jest silna, zdrowa i pełna wigoru. Ale jeżeli mamy skrajnie niekorzystne warunki i podamy herbicyd, to roślina tę substancję chemiczną pobierze, ale nie będzie miała siły jej zmetabolizować – wyjaśnia dr Z. Jarosz.

Dlatego aby przełamać ten stres herbicydowy, warto po posadzeniu zastosować preparat aminokwasowy, np. Aminovital Power lub inny preparat o działaniu antystresowym, np. ASKAN.

Zostawianie kwiatów i owoców na młodych roślinach

Ponadto sadząc młode truskawki, nie należy im pozwalać na zawiązywanie owoców. Roślina ma zapisane w genach przedłużenie gatunku, więc w przypadku zawiązania owocu całą energię będą kierować do niego, a więc w rozmnażanie. Odbędzie się to kosztem rozwoju systemu korzeniowego. Dlatego nie wolno dopuścić do kwitnienia nowo posadzonych sadzonek. Zarówno kwiaty, jak i owoce należy usunąć.

Niewłaściwe podlewanie przyczyną zamierania plantacji truskawki

Zbigniew Jarosz zwrócił również uwagę na aspekt podlewania sadzonek truskawki. Mianowicie rośliny podlewamy obficie w zasadzie raz, tuż po posadzeniu roślin. Służy to temu, aby gleba dobrze przylegała do korzeni. Kolejne podlewania powinny być prowadzone ostrożnie, z utrzymaniem odpowiedniego reżimu wodnego. Służy on niejako zmuszeniu młodych roślin do wypuszczania nowych włośników w głąb gleby w poszukiwaniu wody. Ważny jest przy tym umiar. Jakie dawki są optymalne? Dr Jarosz wyjaśnia to w bardzo obrazowy sposób:

Biorę ziemię w rękę. Jak mi się wałkuje, jest za mokra. Jeżeli jest sucha na tyle, że się rozpada, ale czuję wilgoć na skórze, to jest dobrze. A jak nie czuję na skórze wilgoci, to znaczy, że jest za sucho.

Zapominanie o optymalnym nawożeniu

Brzmi banalnie, jednak wbrew pozorom ten punkt jest często zaniedbywany. A przecież roślina dobrze odżywiona jest silna. Jak jest silna, to jest zdrowa. A jak jest zdrowa, to lepiej sobie radzi ze stresem biotycznym i abiotycznym. Aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwijać, gleba powinna być zasobna w wapń (70% kompleksu sorpcyjnego), fosfor i magnez. Kiedy te wszystkie parametry będą spełnione, dopiero można pomyśleć o dobrych, sprawdzonych stymulatorach rozwoju systemu korzeniowego, np. HUMIK z kwasami humusowymi.

Należy pamiętać, że nie ma cudownych preparatów, które zniwelują problemy wynikające z błędów agrotechnicznych. Są to narzędzia pomocne w agrotechnice, ale to nie są zamienniki agrotechniki – podkreśla prelegent.

Podsumowując, jeżeli truskawki zamierają, zwykle stoi za tym nie jeden czynnik, ale bardziej złożony problem. Z jednej strony może wynikać z zaniedbań agrotechnicznych, z drugiej strony sprawcami mogą patogeny glebowe, o czym więcej mówiła dr Aneta Chałańska (patrz: link poniżej). Prawda zwykle leży pośrodku, kiedy jedne i drugie aspekty nakładają się na siebie. Różnego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze były, są i będą obecne w glebie. Ale sukces w uprawie będzie zależał od od tego, w jakiej kondycji jest sama roślina i na ile ona sobie z tymi patogenami poradzi.

Dlaczego truskawki zamierają? Choroby odglebowe truskawek coraz groźniejsze

Materiał powstał na podstawie wykładu dr hab. Zbigniewa Jarosza, prof. UP w Lublinie (Doradca Jagodowy), wygłoszonego 28 lipca 2024 r. w ramach Warsztatów Techniki Jagodowej Berry Tech 2024.