Truskawki po zbiorach (cz. 2). Jaki nawóz teraz wybrać?

Kończąc zbiory, natychmiast rozpoczynamy okres intensywnych prac, mających na celu przygotowanie plantacji truskawek do plonowania w sezonie 2025. Tak, sezon 2025 na plantacjach przeznaczonych do kolejnego cyklu owocowania zaczyna się już teraz. Musimy odpowiednio przygotować rośliny na okres wiązania pąków kwiatowych w sierpniu i wrześniu oraz do spoczynku zimowego. To, jak teraz podejdziemy do pielęgnacji plantacji i jakie inwestycje poczynimy w nasze rośliny, przełoży się bezpośrednio na zbiory w 2025 roku. Jaki nawóz można teraz dać pod truskawki? Czym kierować się przy wyborze?

nawozenie-truskawek-po-zbiorach-ow

Bilansowanie nawożenia po zbiorach truskawek

W pierwszej części artykułu mówiliśmy o tym, jak ocenić stan plantacji truskawki po zbiorach, na jakiej podstawie podjąć decyzję o koszeniu liści i jak odbudować rezerwy energetyczne wyniesione wraz z plonem. Teraz przejdźmy do zagadnień stricte nawożeniowych.

Po zbiorach i krótkim okresie odpoczynku roślin warto skupić się głównie na azocie. Zaś dodatkowo na dostarczaniu łatwo dostępnego fosforu oraz pewnej ilości potasu. Nawożenie potasem pełni funkcję „zdrewniającą” i przygotowującą rośliny do zimy. Dlatego należy przeprowadzać je nie wcześniej niż po połowie sierpnia i nie później niż do końca września. Wzmocnienie zimotrwałości plantacji również jest ważne, ale to zadanie na późniejszy etap.

Nawożenie azotowe plantacji truskawki po zbiorach

Teraz natomiast, kiedy plantacja jest osłabiona intensywnym owocowaniem, warto postawić na nawożenie azotowe. Azot powinien być dostarczany w ilości wystarczającej do założenia pąków kwiatowych, odbudowy masy liściowej (jeśli plantacja była koszona) i w nie za dużej dawce. Truskawki potrafią wchłonąć całe dostępne ilości azotu, co może prowadzić do problemów, zwłaszcza przy wysokim zasoleniu gleby. Ponadto nadmierne nawożenie azotowe nie tylko podnosi koszty, ale także intensyfikuje występowanie szarej pleśni (Botrytis cinerea).

Truskawki po zbiorach owoców. Jaki nawóz wybrać?

Przy nawożeniu plantacji truskawek po zbiorach owoców rekomendujemy nawóz wieloskładnikowy FERTIMAX COMPLEX 12-11-18. Dostarczymy w ten sposób optymalne ilości nie tylko azotu, lecz także pozostałych makroskładników, a także magnez, siarkę i mikroelementy. Standardowa dawka FERTIMAX COMPLEX to 100-150 kg/ha. Jednak nawożenie warto rozpocząć od analizy gleby, zwłaszcza w przypadku plantacji, gdzie przeprowadzono koszenie liści truskawki. Usunięcie masy liściowej sprawia, że roślina ma do rozdysponowania tylko te składniki odżywcze, które pozostały w glebie. Analiza pozwala określić dawki nawozów i precyzyjne zarządzać plantacją.

Fertimax Complex – jagodowe

Co jeśli wyniki analizy gleby wykażą niedobór wyłącznie azotu (zdarzają się takie przypadki)? W takiej sytuacji należy skupić się na dostarczeniu tego pierwiastka w nawozie pojedynczym. Saletra amonowa i saletrzak są zalecane do posypowego nawożenia po zbiorach, jednak warto pamiętać, że saletrzak powinien być wymieszany z glebą.

Wybór formy azotu do nawożenia truskawek po zbiorach

Wybór formy azotu jest również istotny. Używanie mocznika wiąże się z pewnymi stratami, które następują w procesach hydrolizy i denitryfikacji (w okresie suszy). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy istnieje możliwość nawodnienia plantacji lub gdy spodziewamy się opadów deszczu. Wówczas stosowanie mocznika jest zasadne. Co zatem wybrać? Obecnie rynek oferuje nawozy wieloskładnikowe zawierające azot w różnych formach. Natomiast rekomendujemy FERTIMAX COMPLEX 12-11-18, który zawiera 12% azotu w formie amonowej, czyli tej najbardziej polecanej. Warto również zwrócić tu uwagę na fosfor – aż 8,5% tego pierwiastka z 11% fosforu całkowitego zawartego w tym nawozie jest rozpuszczalne w wodzie.

Jaki nawóz wybrać? Pamiętaj o analizie gleby!

Podsumowując, podstawa to nawożenie nawozem wieloskładnikowym FERTIMAX COMPLEX 12-11-18 100-150 kg/ha. W przypadku konieczności uzupełnienia azotu, warto sięgnąć po saletrzak lub saletrę amonową, w dawce maksymalnie 100 kg/ha w przypadku plantacji skoszonej.

Przypominamy też, że analiza gleby przed nawożeniem jest kluczowa, aby uniknąć problemów związanych z zasoleniem i precyzyjnie dostosować dawki nawozów do potrzeb roślin. Prosta analiza metodą ogrodniczą pomoże uniknąć błędów i skutecznie zarządzać plantacją truskawek.

Pierwszą część artykułu przeczytasz tutaj:

Truskawki po zbiorach. Jak mieć obfity plon w kolejnym sezonie? (cz. 1)

Dowiedz się więcej, jak zwiększyć szansę na lepsze plonowanie w następnym sezonie, obejrzyj film:

 

W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z ekspertami firmy Calfert, którzy mogą pomóc w interpretacji wyników analizy gleby i dostosowaniu nawożenia do specyficznych potrzeb plantacji. Możesz się z nimi skontaktować telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy.