Przygotowanie stanowiska przed założeniem nowej plantacji truskawek
Zbliża się czas, w którym sadzone są sadzonki doniczkowane typu plug plants z już wykształconą bryłą korzeniową. Właśnie z takiego materiału nasadzeniowego pod koniec lipca i na początku sierpnia zakładane są plantacje truskawek. Do momentu sadzenia wymagane są odpowiednie przygotowania. Jak zadbać o glebę i stanowisko przed założeniem nowej plantacji?
Wysiew przedplonu dla przyszłej plantacji truskawki
Dobrym wyborem rośliny fitosanitarnej jako przedplon przed założeniem plantacji truskawek jest gryka. Gryka uwalnia do gleby składniki ograniczające zachwaszczenie na plantacji oraz wspierające ograniczenie chorób czy szkodników. Można ją siać samą lub w mieszance z gorczycą.
Rekomendujemy, aby przed kwitnieniem grykę zaorać lub stalerzować, aby zapobiec wytwarzaniu nasion, które mogłyby zostać na plantacji, powodując jej wtórne zachwaszczenie.
Dostarczanie wapnia i regulacja pH gleby w czasie w przygotowaniu stanowiska przed sadzeniem truskawek
Dla przygotowania stanowiska przed sadzeniem truskawek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia oraz pH gleby. Dlatego bardzo ważne w tym momencie są analizy gleby na zawartość składników pokarmowych wykonane metodą ogrodniczą. Na podstawie wyników analizy jesteśmy w stanie opracować odpowiednie zalecenia nawożeniowe.
Przed założeniem nowej plantacji, jest najlepszy czas, aby uzupełnić optymalną zawartość wapnia w glebie. W tym celu rekomendujemy dwa produkty:
- HORTIWAP KREDA – nawóz granulowany na bazie kredy, rekomendowany do aplikacji posypowej po całej powierzchni pola;
- HORTIWAP MIX – nawóz będący mieszanką dwóch form wapna, węglanowego i tlenkowego, odpowiedni dla szybkiej regulacji odczynu i szybkiego dostarczenia wapnia do gleby.
Jaki nawóz wybrać i w jakiej dawce?
Odpowiemy na to pytanie indywidualnie każdemu plantatorowi, który zgłosi się do nas z aktualnymi wynikami chemicznej analizy gleby. Zapraszamy do kontaktu!
Składniki pokarmowe w przygotowaniu stanowiska przed sadzeniem truskawek
Kolejnym etapem jest uzupełnienie składników pokarmowych, które muszą być wprowadzone w strefę korzeniową, aby rośliny mogły z nich korzystać i prawidłowo się rozwijać.
Na tym etapie mamy do wyboru jedną z dwóch możliwości. Składniki pokarmowe w glebie możemy uzupełnić do poziomu optymalnego dla roślin, wykorzystując w tym celu nawozy pojedyncze zawierające jeden-dwa składniki pokarmowe. Drugą opcję jest wprowadzenie składników pokarmowych z wykorzystaniem nawozu wieloskładnikowego, takiego jak FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, który zawiera 12% azotu, 11% fosforu ,18% potasu, siarkę, magnez i mikroelementy.
Jeśli macie Państwo pytanie dotyczące przygotowania stanowiska czy wyników chemicznej analizy gleby zapraszam do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy rekomendacje dotyczące przygotowania stanowiska oraz wprowadzania składników pokarmowych.
W zakładce kontakt znajdziecie numer telefonu do naszych ekspertów. Nie wahaj się go użyć, aby się z nami skontaktować, bo kto pyta, nie błądzi!
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na temat przygotowania stanowiska przed założeniem nowej plantacji truskawek:
[optin-cat id=75273]