Pierwsze zabiegi nawożenia i biostymulacji na korzeń w tunelowej uprawie truskawek (odmiana Twist)

Po raz kolejny odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Maruszewski w województwie lubelskim, gdzie towarzyszy nam Mateusz Maruszewski, którego możecie znać zarówno z naszych filmów, jak i z Facebooka czy YouTuba, gdzie na bieżąco relacjonuje on, co dzieje się w gospodarstwie.

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

 

Uprawa tunelowa truskawki Twist

Znajdujemy się w solowym tunelu foliowym, gdzie uprawiana jest nowa odmiana truskawki – Twist. Jest to odmiana, której owoce dojrzewają wcześnie, około 3 dni po odmianie Flair, a więc bardzo wczesnej odmianie w uprawie tunelowej. Według danych Twist ma tyle samo owoców co Flair, ale cięższych, co oznacza więcej kilogramów na jednej roślinie.

Jak Mateusz przygotowuje się do nawożenia odmiany Twist?

Na tę chwilę nie ma konkretnych zaleceń, natomiast zapowiada się, że Twist nie będzie odmianą trudną do nawożenia. Rośliny zostały posadzone w sierpniu z sadzonki doniczkowanej. Przykryte są agrowłókniną w zamkniętym tunelu. Do tej pory rośliny zbudowały masę korzeniową i częściowo nadziemną. Widać już nowe listki, zatem wegetacja już się rozpoczęła. Nawożenie prowadzone jest standardowo i przynosi zadowalające efekty.

Od czego zacząć nawożenie truskawek uprawianych w tunelu?

Na początku skupiamy się na budowie systemu korzeniowego, w czym pomaga zastosowanie takich pierwiastków jak fosfor i wapń. Świetnie sprawdzi się Fertygold 9-45-15 czyli nawóz z wysoką zawartością fosforu. Nawozy Fertygold były w Gospodarstwie Maruszewski testowane od 2 lat i na stałe znalazły zastosowanie  w uprawie truskawki.

Dodatkowo stosowany jest Humik – nawóz z dużą zawartością kwasów humusowych, betain, witamin i aminokwasów. Humik poprawia właściwości fizykochemiczne gleby oraz wzbogaca ją w korzystne dla roślin związki mineralne i organiczne, pobudzając rozwój roślin.

W Gospodarstwie Maruszewski podawany jest roślinom poprzez fertygację, co jest bardzo wygodnym sposobem aplikacji.

Dlaczego odpowiednie nawożenie jest tak ważne?

Zabiegi biostymulacji i nawożenia są bardzo potrzebne, aby odpowiednio wykorzystywać i stworzyć roślinom najlepsze warunki i żeby otrzymać odpowiedni efekt przyspieszenia uprawy, jaki daje tunel foliowy. Odpowiednio zadbana uprawa odwdzięczy się dużym, zdrowym plonem.

Zobacz i posłuchaj całej rozmowy w poniższym materiale filmowym.

Bardzo dziękujemy ze przeczytałeś materia do tego momentu, to oznacza że temat truskawek i ich dobrego prowadzenia w sezon cię interesuje.

Dlatego zachęcamy abyś zerkną na materiały z poprzednich sezonów,  gdzie mówiliśmy o rewitalizacji i aktywacji truskawek na początku sezonu wegetacyjnego.

Rewitalizacja truskawek uprawianych w matach, po silnym przechłodzeniu roślin.

W jakim stanie są truskawki uprawiane  w polu i pod osłonami ?

Proste programy fertygacji truskawek, uprawianych na wczesny zbiór.