Odwiedziłem niedawno Gospodarstwo Maruszewski, skąd przynoszę dla Plantatorów kolejną dawkę informacji i doświadczeń. Tym razem odwiedziliśmy nowe nasadzenia założone około 20 sierpnia na przyspieszony zbiór. Jaki system sadzenia został zastosowany, jakiej długości tunele są stawiane, jakie odmiany zasadzono w gospodarstwie oraz jak zadbać o uprawę w obecnej chwili? Dowiecie się tego z artykułu oraz materiału wideo, w którym rozmawiam z Mateuszem Maruszewskim.

Albert Zwierzyński

Plantacja, którą odwiedziliśmy, została założona zupełnie od nowa pod koniec sierpnia. W systemie jednorzędowym zostały założone nowe nasadzenia, a wkrótce powstaną na niej również tunele. Decyzja o wyborze jednorzędowego systemu zapadła podczas tegorocznej edycji Berry Tech 2021, której Mateusz był uczestnikiem. Co skłoniło go do takiej decyzji?

Dlaczego warto uprawiać truskawkę w systemie jednorzędowym?

System jednorzędowo znacząco wpływa na jakość owoców, co jest szczególnie istotne w gospodarstwach, w których truskawka uprawiana jest na wczesny zbiór do sprzedaży bezpośredniej. W Gospodarstwie Maruszewski szerokość zagonu wynosi 35-37 cm w szczycie, a rozstawa roślin na zagonie wynosi 20 cm. Pod folią znajdują się aż dwie linie kroplujące. Choć nie jest to konieczne w przypadku upraw sadzonych jednorzędowo, to jednak takie połączenie jest przydatne i pomocne w uprawie przyspieszonej truskawki, co zostało podpatrzone na tegorocznym Berry Tech’u na odwiedzonej przez nas plantacji w gospodarstwie Raf Berry, Rafała Popławskiego.

Tunele – jaka długość?

Plantatorzy często pytają o to, jaką długość powinny mieć tunele i na to pytanie, na podstawie własnych doświadczeń, odpowiada Mateusz. Wszystkie tunele w jego gospodarstwie będą miały długość 100 metrów. Uprawa w dłuższych tunelach się nie sprawdziła, była zbyt problematyczna w kwestii zarządzania klimatem wewnątrz obiektu. 100 metrów to optymalna długość, która ułatwia zarządzanie klimatem uprawy, organizację pracy i pozwala oszczędzić czas, np. podczas przewietrzania tuneli.

Kiedy tunele zostaną zamknięte?

W gospodarstwie Mateusza tunele zawsze zamykane są 14 lutego, w walentynki, dzięki czemu trudno przegapić tę datę, a doświadczenie pokazało, że jest to po prostu odpowiedni moment na ich zamknięcie.

Jak zadbać o uprawę truskawki jesienią?

W tym okresie szczególnie ważne jest zadbanie o system korzeniowy. W tym celu w Gospodarstwie Maruszewski do fertygacji wykorzystane były nawozy naturalne przed sadzeniem, a w obecnym czasie stosowany jest preparat Humik, który wspomaga rozbudowę korzeni. Istotna jest również aplikacja fosforu i wapnia, w tym celu stosowany jest nawóz o wysokiej zawartości fosforu  Fertygold 9-45-15 + mikro, który również wpływa na budowę i funkcjonowanie systemu korzeniowego. Produkty Calfert zostały przetestowane w gospodarstwie już wcześniej i na stałe stosowane są w tutejszych uprawach jagodowych.

Jakie odmiany do uprawy na wczesny zbiór w tunelu wybrano w Gospodarstwie Maruszewski?

Odmiany wybierane są przede wszystkim na podstawie oczekiwania odbiorców, dlatego też wśród uprawianych odmian znajdzie się Alba, trochę Flair’a, Rumby oraz coś z nowości z holenderskiej szkółki de Kemp — odmiana FE 2015.

Wiosną odwiedzimy Mateusza, aby dowiedzieć się, jak ta nowa odmiana się sprawdzi, jakie ma obserwacje i spostrzeżenia, dlatego zachęcamy do obserwowania naszej strony, gdzie na pewno podzielimy się z Państwem zebranymi spostrzeżeniami.

[optin-cat id=75273]

Całą rozmowę możesz zobaczyć w materiale wideo:

 

Jeśli masz pytania dotyczące bieżącej sytuacji na plantacjach truskawek, malin czy borówek, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.

Zapraszamy do zakładki kontakt. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!

A jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak Mateusz dba jesienią o truskawki, to zapraszamy do wysłuchania kolejnej rozmowy.

Jakie zabiegi nawożenia dolistnego zastosować, aby przygotować truskawki do zimy?