Nawożenie i biostymulacja maliny w tunelach na start sezonu

Produkcja maliny w tunelach to wyścig z czasem i pogodą. Wczesny start wegetacji to szansa na wysokiej jakości plon, ale także ryzyko, które trzeba umiejętnie kontrolować. W gospodarstwie Piotra Figury właśnie zbliża się kluczowy moment – zamykanie tuneli. To oznacza początek sezonu wegetacyjnego i wykonanie zabiegów mających na celu zapewnienie roślinom dobry start. Sprawdźmy zatem, jaki program nawożenia i biostymulacji maliny tunelowej planuje zastosować plantator na początku sezonu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓

Przygotowanie maliny tunelowej do sezonu

W gospodarstwie Piotra Figury w tunelach foliowych uprawiana jest m.in. malina Kwanza – odmiana znana z dużych, jędrnych owoców o wysokiej trwałości pozbiorczej. To cecha kluczowa w produkcji deserowej, gdzie jakość owoców determinuje ich wartość rynkową. Kwanza doskonale sprawdza się w uprawie na dwa zbiory, ale szczególne znaczenie ma ten letni, który pozwala uzyskać wysoką cenę sprzedaży.

Aby wczesna uprawa przyniosła oczekiwane efekty, moment zamknięcia tunelu musi być dobrze przemyślany. Zbytni pośpiech mógłby pobudzić wegetację zbyt wcześnie, narażając rośliny na uszkodzenia mrozowe. Dlatego decyzja o zamknięciu tunelu zostanie podjęta w oparciu o aktualne prognozy pogody. Piotr Figura szacuje, że stanie się to w okolicach 20–25 lutego. Po zamknięciu tunelu kluczowe staną się nawożenie i biostymulacja maliny, które wybudzą rośliny ze spoczynku zimowego i przygotują je do intensywnego wzrostu i owocowania.

malina-Kwanza-w-tunelu-foliowym

Czym nawozić malinę tunelową na początku sezonu?

W pierwszej kolejności po zamknięciu tuneli będzie zastosowane nawożenie posypowe maliny. Co ważne, dawki nawozu NPK Piotr Figura ustala w oparciu o aktualne wyniki analizy gleby. Aby nawóz dobrze się rozpuścił i szybko uwolnił składniki pokarmowe w obręb systemu korzeniowego, uruchamiane jest też nawadnianie.

Podstawowym nawozem wieloskładnikowym stosowanym na tym etapie jest Fertimax Complex NPK 12-11-18. Jest to wysokiej jakości, niebieski nawóz granulowany, który chłonie wilgoć z otoczenia i szybko się rozpuszcza, uwalniając składniki pokarmowe dostępne dla roślin.

Ponadto nawóz Fertimax Complex można stosować w mniejszych dawkach, ale regularnie. Takie podejście jest szczególnie polecane właśnie w uprawie tunelowej,
gdzie mamy łączony system podawania składników, czyli nawożenia posypowego i fertygacji.

Biostymulacja malin – sprawdzone combo na początek wegetacji

Kolejnym krokiem jest wsparcie systemu korzeniowego, który w późniejszym czasie będzie odpowiadał za prawidłowy rozwój roślin i och owocowanie. Na plantacji Piotra Figury standardem jest już stosowanie kwasów humusowych.

Znajdziemy je w preparacie Humik, który w swoim skłądzie zawiera również aminokwasy, betainy i witaminy. Humik stymuluje aktywność mikroorganizmów glebowych i zwiększa dostępność składników pokarmowych dla roślin. Tym samym poprawia strukturę gleby i wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Ponadto ma dość niskie pH, bo około 4-5, co przynosi dodatkowe korzyści dla roślin.

Humik można z powodzeniem stosować łącznie z preparatem Askan. Askan to biostymulator na bazie aminokwasów, alg morskich i polisacharydów, który pobudza metabolizm roślin i przyspiesza ich regenerację po zimie. Ponadto stymuluje wzrost pędów i zwiększa odporność roślin na stres środowiskowy. Stosowany na początku wegetacji działa jak naturalny aktywator, dostarczając roślinom energii niezbędnej na start sezonu.

Jak zabezpieczyć plon przed przymrozkami?

Choć jest dopiero początek lutego, P. Figura zauważył, że najmłodsze nasadzenia już zaczęły powoli ruszać z wegetacją. Albowiem mimo otwartych tuneli, w pewnym momencie temperatura w środku wyniosła 21°C. Za chwilę jednak mają nadejść mrozy, co grozi przemarznięciem wybudzonych pąków.

Aby ograniczyć straty, plantator już drugi sezon zamierza stosować Bio Basstyl Grandbiostymulator zawierający naturalne fitohormony, inicjujący pąki zapasowe do kwitnienia i owocowania. Dzięki temu nawet w sytuacji przemarznięcia pąków głównych roślina może częściowo odbudować potencjał plonotwórczy. Preparat wspiera także procesy kwitnienia i poprawia jakość owoców.

młoda malina pąki wczesna wegetacja
Na najmłodszych plantacjach maliny już widać wybudzanie się roślin ze spoczynku zimowego

Masa to kasa, ale najważniejsza jest jakość

W nowoczesnej produkcji malin tunelowych liczy się nie tylko wielkość plonu, ale przede wszystkim jego jakość. Odpowiednia strategia nawożenia i biostymulacji pozwala na uzyskanie dużych owoców, ale także o wysokiej trwałości i atrakcyjnym wyglądzie. Dzięki takiemu podejściu pierwsze owoce Kwanzy mogą trafić na rynek już w połowie czerwca, co jest kluczowe dla opłacalności produkcji.

Oto nasze rekomendacje! Kliknij w wybrany produkt i dowiedz się więcej:

Kwasy humusowe - humikASKAN_6LsBiobastyl grand (2)