Młoda plantacja truskawek: o tym pamiętaj po wysadzeniu roślin!
Młoda plantacja truskawek, zakładana w drugiej połowie sierpnia z sadzonek doniczkowanych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ukierunkowane nawożenie i biostymulacja zapewnią roślinom optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego i zawiązania pąków kwiatowych na kolejny sezon. Jakie zabiegi należy wykonać jesienią? Więcej na ten temat mówi Albert Zwierzyński w filmie na kanale SAD24.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓
Stymulacja wzrostu po posadzeniu sadzonek truskawki
Młoda plantacja truskawek potrzebuje przede wszystkim wsparcia w rozwoju systemu korzeniowego. Dlatego tuż po posadzeniu sadzonek, wraz z pierwszym podlaniem zaleca się zastosowanie biostymulatorów, które wspomagają ten proces. Do fertygacji warto więc zastosować HUMIK (2,5 l/ha) i ASKAN (3 l/ha). HUMIK to nawóz organiczno-mineralny na bazie kwasów humusowych i betain. Natomiast ASKAN oprócz azotu, potasu i mikroelementów, zawiera aminokwasy, ekstrakt z drożdży oraz wyciąg z alg brunatnych. Produkty te to z jednej strony stymulacja rozwoju systemu korzeniowego i liści, z drugiej strony wsparcie dla roślin w okresach stresowych.
Dlaczego to takie ważne? Rozwój bryły korzeniowej i włośników sprzyja lepszemu pobieraniu wody i składników odżywczych z gleby. Ponadto roślina czerpie energię do zbudowania liści, które na przełomie lata i jesieni są jej bardzo potrzebne do sprawnego przeprowadzenia fotosyntezy i zgromadzenia substancji zapasowych na nowy sezon. Prawidłowo rozwinięty system korzeniowy oraz zdrowa masa liściowa pozwalają roślinom dobrze przygotować się do nadchodzącego okresu owocowania.
Efektywne zarządzanie nawadnianiem na młodej plantacji truskawek
Na młodych plantacjach ogromne znaczenie ma również odpowiednie podlewanie. Albowiem już samym zarządzaniem ilością i częstotliwością podawanej wody możemy wysłać roślinie sygnał do tego, aby budowała mocny system korzeniowy. Mianowicie plantację należy podlewać umiarkowanie zwiększonymi dawkami wody, ale rzadziej, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi korzeni. Trzeba to jednak robić ostrożnie, nie przesadzając z nadmiernym podlewaniem, które może prowadzić do zalania korzeni i niekorzystnie wpływać na rozwój roślin.
Inicjowanie pąków kwiatowych truskawki na przyszły sezon
Z końcem lata długość dnia wyraźnie się skraca. Tym samym przełom sierpnia i września to czas, kiedy młoda plantacja truskawek zaczyna wiązać pąki kwiatowe. Od tego, jak przygotujemy rośliny do tego procesu, zależą wielkość i jakość plonu w przyszłym sezonie. Warto więc wesprzeć ten proces, kontynuując biostymulację oraz nawożenie takimi pierwiastkami, jak fosfor i potas. Nutripower PK Fosforowo-Potasowy aplikowany w okresie inicjacji pąków kwiatowych wspiera budowę potencjału plonotwórczego na następny sezon.
Podsumowując, młoda plantacja truskawek zakładana z sadzonek doniczkowanych wymaga odpowiedniej pielęgnacji tuż po posadzeniu, ale i później, jesienią. Właściwe zarządzanie podlewaniem, biostymulacja oraz nawożenie zapewnią zdrowy rozwój roślin, co ma bezpośredni wpływ na ich przyszłe plony. Więcej na temat postępowania z młodą plantacją truskawek jesienią przeczytasz na portalu SAD24:
Młoda plantacja truskawek – na co zwrócić uwagę jesienią? Albert Zwierzyński, 04.09.2024
Jeśli masz pytania dotyczące nawożenia i biostymulacji czereśni, skontaktuj się z naszymi ekspertami.
Produkty wymienione w materiale są do kupienia w sklepie internetowym. Aby dokonać zakupu, kliknij w opakowanie: