Jak poprawić w czasie owocowania, jakość i trwałość truskawek po zbiorach owoców w czasie obrotu?

Znajdujemy się w stacji badawczo-doświadczalnej firmy Boryna w Starych Olszynach. W tym obiekcie już 30 lipca zostanie zorganizowany projekt BerryTech, na który serdecznie zapraszamy wszystkich plantatorów. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć kolekcję 15 odmian truskawek powtarzających owocowanie. Aktualnie rośliny kwitną, widać zawiązki owocowe. To odpowiedni moment, aby powiedzieć o dwóch produktach, które w projekcie BerryTech są stosowane, i które warto stosować również do aplikacji dolistnej w uprawie truskawek w matach kokosowych w tunelach foliowych, aby poprawić trwałość pozbiorczą truskawek.

Pierwiastki kluczowe dla trwałości pozbiorczej.

Krzem

Pierwszym pierwiastkiem, który odgrywa kluczową rolę w poprawie trwałości pozbiorczej owoców truskawki jest krzem.

Nawóz krzemowo-potasowy Potasil Plus Krzem w swoim składzie zawiera 20% krzemu, 12% potasu K2O i niewielką 3-procentową zawartość azotu w formie mocznikowej. Stosujemy go, aby rośliny były odporne na wysokie i niskie temperatury. Jak pokazują przeprowadzone badania, krzem bardzo korzystnie wpływa także na odporność roślin przeciwko szkodnikom. Buduje dodatkową warstwę ochronną pomiędzy couticulą, a epidermą. Potasil Plus Krzem powinien być stosowany regularnie co 7 dni, w dawce 2-3 l/ha. Badania wykazały, że produkt ten pozytywnie wpływa na jakość pozbiorczą owoców. Shelf life jest bardzo ważny dla owoców sprzedawanych do sieci handlowych. Odbiorcy szczególną uwagę przywiązują właśnie do jakości i trwałości pozbiorczej truskawek, dlatego regularne wykonywanie zabiegów od momentu kwitnienia, w czasie owocowania, wzrostu owoców i w czasie zbioru, zabiegów dolistnych, nawozem Potasil Plus Krzem, realnie przyczynia się do tego, że trwałość i jakość owoców jest lepsza, a owoce twardsze i tym samym atrakcyjniejsze dla odbiorcy.

Wapń

Drugim bardzo ważnym pierwiastkiem, wpisującym się w strategię trwałości pozbiorczej jest wapń. O wapniu w zabiegach dolistnych zapominać nie powinniśmy, a zabiegi preparatem zawierającym ten pierwiastek powinny być wykonywane po kwitnieniu, w czasie owocowania, w czasie zbioru i pomiędzy zbiorami.

W firmie Calfert mamy dwa produkty bogate w wapń. Pierwszy z nich zawiera chlorek wapnia z mikroelementami, manganem i cynkiem, jest wzbogacony dodatkowymi związkami organicznymi, które poprawiają przyswajanie wapnia i mikroelementów. Tym produktem jest Wapno Mix Micro. Stosujemy go dolistnie, w dawce od 3 do 6 l/ha. W przypadku zastosowania nawozu pod koniec kwitnienia, rekomendujemy niższą z zalecanych dawek, czyli około 3-4 l/ha. Jeżeli jesteśmy pomiędzy zbiorami, możemy stosować dawkę 5-6 l/ha. Wapno Mix Micro jest prostym rozwiązaniem polecanym dla truskawek uprawianych w matach kokosowych, jak i dla roślin uprawianych w glebie, w sposób klasyczny.

Drugim nawozem wapniowym, także unikatowym na polskim rynku, jest Calleaf Calcium. Wapń i krzem, które znajdują się w jego składzie zostały pozyskane z kilku gatunków roślin i ziół. Został dodatkowo wzbogacony wyciągami z roślin aromatycznych oraz L-aminokwasami. Pozytywnie wpływa jakość plonu handlowego. Nawóz ten został wdrożony w rejonie Czerwińska nad Wisłą. Otrzymujemy liczne informacje, że plantatorzy, którzy używają tego produktu, widzą efekty jego działania. Truskawki są sztywniejszei jędrniejsze, a odbiorcy z takiego towaru są bardziej zadowoleni.
Calleaf Calcium stosujemy również w zabiegach nawożenia pozakorzeniowego, również w uprawach w otwartym polu, w tunelu, w matach kokosowych.

Te trzy produkty zawierające dwa bardzo ważne pierwiastki dla jakości trwałości pozbiorczej truskawek, są warte uwagi plantatorów. Warto stosować je regularnie, to znaczy co 5-10 dni w zabiegach nawożenia dolistnego w okresie od końca kwitnienia, do końca zbiorów.