Czy kosić liście truskawki po zbiorach? Czas na najważniejsze zabiegi na plantacji
Koszenie liści truskawki po zbiorach to ważny zabieg fitosanitarny. Jego głównym celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowotnego plantacji. Po pierwsze, usuwając liście porażone przez choroby grzybowe lub szkodniki, ograniczamy źródło dalszego rozwoju tych agrofagów. A po drugie, na odsłonięte karpy łatwiej dotrzeć z opryskiem, co zwiększa efektywność stosowania środków ochrony roślin. Należy jednak pamiętać, że koszenie liści to dla truskawek również silny stres. Dlatego decyzję o jego wykonaniu należy podejmować z rozwagą i tylko w uzasadnionych przypadkach.
Kiedy należy kosić liście truskawek?
Jak już wspomniano, koszenie liści truskawki po zbiorach nie zawsze jest obligatoryjne. Jego wykonanie należy rozpatrywać indywidualnie, po dokładnej lustracji plantacji. Decyzję o koszeniu podejmujemy, gdy stwierdzimy, że wymagane jest działanie interwencyjne w konkretnych sytuacjach:
- Problem ze szkodnikami – jeśli na plantacji zauważymy nasilenie występowania szkodników (np. przędziorek czy roztocz truskawkowiec), usunięcie liści pomaga zmniejszyć ich populację i ułatwia ich zwalczanie.
- Występowanie chorób grzybowych – w przypadku problemów z chorobami grzybowymi, np. szarą pleśnią czy antraknozą, skoszenie liści i ich trwałe usunięcie z plantacji radykalnie zmniejsza presję infekcyjną.
- Zagęszczenie roślin – koszenie liści szczególnie jest zalecane w przypadku mocno ulistnionych odmian, które mają tendencję do silnego zagęszczania się. Zaliczamy do nich m.in. odmiany: Asia, Alba, Allegro, Roksana, Faith czy Malwina. Zwiększenie przewiewności w obrębie koron ogranicza rozwój patogenów i poprawia warunki świetlne.
O czym pamiętać podczas koszenia liści truskawek?
Aby koszenie liści truskawki po zbiorach przyniosło oczekiwane rezultaty i minimalizowało stres dla roślin, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Liście truskawki należy kosić w pierwszych dniach po zakończeniu zbiorów. Przyjmuje się, że powinno to nastąpić nie później niż po 7 dniach. Jest to o tyle ważne, że musimy dać roślinom czas na regenerację i odbudowę masy zielonej przed kolejnym energochłonnym procesem – inicjacją pąków kwiatowych.
Ważna jest też wysokość koszenia, która powinna wynosić kilka centymetrów nad ziemią. Należy to zrobić tak, aby ściąć blaszki liściowe z fragmentami ogonków, ale nie uszkodzić liścia sercowego ani szyjki korzeniowej. Następnie skoszone liście należy trwale usunąć z plantacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku silnej presji chorób grzybowych. Pozostawienie resztek na polu zniweczy celowość całego zabiegu, ponieważ będą one nadal źródłem chorób i szkodników, a także mogą utrudniać późniejsze zabiegi pielęgnacyjne i sprzyjać rozwojowi chwastów.

Kiedy koszenie liści truskawki jest niewskazane?
Podejmując decyzję o koszeniu liści truskawki, należy mieć na uwadze jego dalsze konsekwencje. Istnieją bowiem sytuacje, w których zabieg ten jest niezalecany, a jego wykonanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
- Dobry stan fitosanitarny plantacji – jeżeli stan ogólny roślin jest dobry i nie wykazują one objawów silnego porażenia przez agrofagi, absolutnie nie należy ich kosić. Nie narażajmy ich na niepotrzebny stres, bo to tylko negatywnie wpłynie na ich kondycję i potencjał produkcyjny.
- Młode plantacje – nie kosimy również młodych plantacji, które dopiero co zbudowały masę liściową. Jest ona im teraz potrzebna do produkowania energii potrzebnej na dalszym etapie rozwoju.
- Niekorzystne warunki pogodowe – po skoszeniu liści rośliny powinny mieć czas na ich odbudowę. Truskawka musi zdążyć odtworzyć masę wegetatywną do sierpnia, aby miała siły na inicjowanie pąków kwiatowych na kolejny sezon. Jeśli więc ocenimy, że z powodu pogody (np. susza, niska temperatura) odbudowa liści po koszeniu może ulec wydłużeniu, bezpieczniej będzie całkowicie zrezygnować z tego zabiegu.

Zabiegi ochrony, stosowanie antystresantów i biostymulacja – wsparcie regeneracji roślin
Po koszeniu liści należy wykonać blok zabiegów ochrony przeciwko chorobom i szkodnikom, łącząc je z zabiegiem biostymulującym. Należy bowiem wiedzieć, że koszenie liści truskawek jest ogromnym stresem dla roślin. Aby go zniwelować, warto dodać aminokwasy do oprysku oraz stosować preparaty o działaniu antystresowym i biostymulującym.
W tym celu rekomendujemy rozwiązania, które wspierają rośliny na poziomie komórkowym:
- Aminovital Power – preparat aminokwasowy zawierający wysokie stężenie wolnych aminokwasów (80%), które stymulują roślinę do regeneracji, budowy białek i wychodzenia ze stresu. Dodatkowo Aminovital Power świetnie się sprawdza w mieszaninach zbiornikowych. Obniża bowiem pH cieczy roboczej, zwiększając jakość zabiegów środkami ochrony roślin. Jest przy tym bardzo wydajny i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.
- BioSmart – to najnowszej generacji biostymulator oparty na metabolitach drożdży. Jest silnym antystresantem, który wspiera rośliny w trudnych warunkach, takich jak susza, wahania temperatury czy właśnie koszenie liści. Wspiera procesy regeneracji i przygotowuje rośliny do budowania pąków kwiatowych na następny sezon.
Nawożenie truskawki po zbiorach owoców
Wraz z owocami z plantacji wywozimy ogromne ilości składników pokarmowych. Tymczasem rośliny będą ich potrzebować do kolejnego wysiłku – wiązania pąków kwiatowych. Koszenie liści dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na energię do odbudowy masy zielonej. Pamiętajmy więc o uzupełnieniu składników po zbiorach truskawek. Albowiem już za chwilę będziemy przygotowywać plantację do wiązania pąków kwiatowych (proces ten zachodzi w sierpniu i we wrześniu), a później – do spoczynku zimowego. Dawki nawozowe dostosowujemy do odmiany, rodzaju gleby, intensywności dotychczasowego nawożenia oraz sposobu postępowania z roślinami. Ponadto plantacje, które były koszone, wymagają intensywnego nawożenia azotowego, w celu jak najszybszego odbudowania masy liściowej.
W kontekście nawożenia posypowego po zbiorach, rozważ następujące opcje, które zapewnią kompleksowe odżywienie:
- Nawozy pojedyncze (azotowe): Można zastosować saletrę amonową lub saletrzak (pamiętając o dokładnym wymieszaniu z glebą, aby zapobiec stratom azotu). Zalecana dawka to 20-30 kg azotu w czystym składniku na hektar.
- Nawozy wieloskładnikowe – kompleksowe wsparcie z nawozem Fertimax Complex NPK 12-11-18 z magnezem, siarką i mikroelementami dostarcza roślinom pełen pakiet niezbędnych składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju truskawek. Dodatkowo jego niebieskie, higroskopijne granule łatwo się rozpuszczają, szybko uwalniając składniki pokarmowe do gleby. Co więcej, Fertimax Complex można aplikować z wykorzystaniem różnego rodzaju podsiewaczy i aplikatorów. Tym samym podczas pracy glebogryzarką jednocześnie podajemy roślinom nawóz i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby, co minimalizuje straty i zwiększa dostępność składników dla roślin.
Zabiegi po zbiorach truskawki jako inwestycja w przyszłość plantacji truskawek
Podejmując decyzję – kosić czy nie kosić liście truskawki – należy mieć na uwadze wiele aspektów. Zabieg ten wykonany zbyt późno lub w nieuzasadnionych przypadkach niesie ze sobą ryzyko ograniczenia potencjału plonotwórczego na przyszły rok. Z drugiej strony, w sytuacji silnej presji patogenów lub szkodników – koszenie liści truskawki po zbiorach może okazać się potrzebnym zabiegiem fitosanitarnym. Jeśli uzupełnimy go odpowiednim blokiem zabiegów ochrony roślin oraz zadbamy o właściwe odżywienie plantacji i działanie antystresowe, z pewnością możemy liczyć na satysfakcjonujące zbiory w kolejnym sezonie.