Okrywanie truskawek na zimę: jak, kiedy i czym przykrywać plantację, aby uniknąć uszkodzeń mrozowych?

Odpowiednie przygotowanie plantacji do zimy zadecyduje, jak truskawki przetrwają ten trudny okres. Niska temperatura, silne wiatry czy gwałtowne zmiany pogody mogą poważnie uszkodzić rośliny, wpływając na ich kondycję oraz wielkość plonów w kolejnym sezonie. Przemarznąć może cała korona, prowadząc do uszkodzenia znacznej części rośliny i jej zamierania. Częściej jednak mamy do czynienia z miejscowymi uszkodzeniami korony truskawki, co przekłada się na ograniczenie plonowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tym problemom jest przykrywanie truskawek agrowłókniną. 

Okrywanie-truskawek-na-zime-agrowłókniną-ow

Czym przykryć truskawki przed mrozem?

Dawniej do zimowego okrywania plantacji truskawek wykorzystywano materiały łatwo dostępne, jak chociażby słomę. Dziś wykorzystuje się ją głównie do ściółkowania międzyrzędzi w uprawie truskawek na płask lub na zagonach. Obecnie najpopularniejszym materiałem do okrywania truskawek na zimę jest agrowłóknina P-23 (gramatura 23 g/m²). Skutecznie chroni przed mrozem i chłodnym wiatrem, a w przypadku dużych spadków temperatury można zastosować podwójną warstwę.

Ponadto agrowłóknina będzie lepszym wyborem niż np. folia czy słoma, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza, eliminując ryzyko kondensacji wilgoci pod okrywą. Dzięki temu rośliny zachowują odpowiedni mikroklimat, nawet podczas ekstremalnych warunków zimowych. Ponadto agrowłóknina jest lekka, łatwa w rozkładaniu i powszechnie dostępna, co czyni ją tak popularnym wyborem wśród plantatorów prowadzących uprawy w otwartym polu.

Jaką wybrać agrowłókninę na truskawki?

Wybór odpowiedniej agrowłókniny ma kluczowe znaczenie dla efektywności ochrony plantacji przed niską temperaturą. Materiały o gramaturze P-23 lub wyższej gwarantują wystarczającą izolację cieplną, a jednocześnie są na tyle lekkie, że nie obciążają roślin.

Profesjonalna agrowłóknina powinna mieć jednolitą gramaturę. W przeciwnym razie w jej cieńszych miejscach może dojść do rozerwania materiału. Powinna też mieć wzmocnione brzegi (ok. 50 cm), które pozwolą dobrze zabezpieczyć agrowłókninę przed zerwaniem przez wiatr.

Rozwijanie-agrowlokniny-na-plantacji-truskawek
Wiele gospodarstw już dysponuje prostymi urządzeniami ułatwiającymi rozwijanie i zwijanie agrowłókniny, co dodatkowo usprawnia prace polowe

Kiedy przykryć truskawki na zimę?

Wiemy już, czym zabezpieczyć plantację na zimę, pytanie – kiedy. Przy jakich temperaturach okrywać truskawki? Decyzja o przykryciu truskawek powinna być uzależniona od warunków pogodowych oraz fazy, w jakiej znajdują się rośliny. Po pierwsze więc, przed przystąpieniem do okrywania truskawek należy upewnić się, że weszły one w stan spoczynku zimowego. Po drugie, najlepszym momentem na rozkładanie agrowłókniny jest okres, gdy temperatura nocą regularnie spada poniżej –2°C, a gleba zaczyna lekko przymarzać, zaś w dzień termometr wskazuje nieco powyżej zera. Regularne śledzenie prognoz pogody pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki termiczne.

Ponadto należy unikać zarówno zbyt wczesnego, jak i zbyt późnego okrywania truskawek. Przedwczesne przykrycie sprzyja bowiem kumulowaniu się nadmiernej wilgoci pod okrywą, rozwojowi chorób i utrudnia wejście roślin w spoczynek zimowy. Natomiast zbyt późne rozłożenie agrowłókniny może skutkować uszkodzeniami mrozowymi i – jeśli gleba zamarznie – problemami z przysypaniem jej brzegów ziemią.

Jednak to, co jest najbardziej niebezpieczne dla naszych roślin, to sytuacja, gdy temperatura z wartości około 0°C spada gwałtownie do –10, –15°C. Co więcej, temu zjawisku często towarzyszy silny wiatr. W takiej sytuacji agrowłóknina P-23 musi już być na plantacji rozłożona.

rozkaldanie-agrowlokniny-na-plantacji-truskawek
Okrywanie truskawek agrowłókniną powinniśmy rozpocząć, gdy nocą temperatura spada poniżej 2°C, a w dzień oscyluje powyżej 0°C

Jak przykryć truskawki agrowłókniną?

Aby agrowłóknina spełniała swoją funkcję, powinna zostać rozłożona równomiernie i delikatnie, aby nie uszkodzić roślin. Należy też unikać zbyt mocnego jej dociskania, aby nie ograniczać dostępu powietrza. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie brzegów agrowłókniny przed zerwaniem przez wiatr. Do tego celu najlepiej wykorzystać worki z piaskiem, cegły lub specjalne kotwy, rozmieszczone co 1–2 m. Częstą praktyką jest też wspomniane wyżej przysypywanie brzegów agrowłókniny glebą.

zabezpieczanie-agrowlokniny-ziemia
Boki agrowłókniny należy zabezpieczyć przed zerwaniem przez wiatr i napływaniem mas zimnego powietrza

Kiedy zdjąć agrowłókninę z truskawek?

Jeszcze nie tak dawno odpowiedź byłaby prosta – agrowłókninę zdejmujemy po ustąpieniu silnych mrozów. Niestety, klimat się zmienia i dziś trudno przewidzieć przebieg zimowej aury. Zdarza się bowiem, że temperatura powietrza wzrasta do 10–15°C, a wówczas pod włókniną jest jeszcze cieplej, i to o kilka stopni. Jeśli wzrost ten będzie krótkotrwały, to najprawdopodobniej nie wywoła niekorzystanych skutków w roślinach. Ale jeśli taka temperatura utrzyma się przez kilka dni, z pewnością negatywnie odbije się to na kondycji roślin. Dlatego, jeśli truskawki są jeszcze w stanie spoczynku, to przed zapowiadanym ociepleniem agrowłókninę należy zdjąć, a przed spodziewanym ochłodzeniem – ponownie nałożyć.

Agrowłókninę zdejmujemy stopniowo, gdy temperatura stabilizuje się, a ryzyko przymrozków maleje – zwykle pod koniec lutego lub na początku marca. Kluczowe jest jednak, aby na bieżąco śledzić prognozy pogody. Albowiem zbyt wczesne odkrycie roślin może narazić je na uszkodzenia przez przymrozki, natomiast zbyt późne – może spowodować przegrzewanie się roślin.

Inne ważne zabiegi przy okazji okrywania truskawek na zimę

Wiemy już, że odpowiednie przygotowanie truskawek do zimy jest inwestycją w zdrowe i obfite plony. Wybór agrowłókniny jako materiału ochronnego zapewnia nie tylko skuteczną ochronę przed mrozem, lecz także wygodę użytkowania. Jednak przy okazji jej rozkładania i zdejmowania warto zadbać również o stan fitosanitarny plantacji.

Mianowicie przed rozłożeniem agrowłókniny należy dokładnie oczyścić zagony z chwastów i usunąć chore lub uszkodzone rośliny. Ponadto po zdjęciu osłon warto ponownie dokonać przeglądu plantacji, aby szybko zareagować na ewentualne problemy. Zaś po wiosennym odkryciu plantacji należy przystąpić do zabiegu usuwania starych, ubiegłorocznych i suchych liści.

Jeśli interesują Cię inne aspekty przygotowania plantacji truskawek do zimy, takie jak nawożenie, przeczytaj nasz artykuł na ten temat:

Jak w 4 krokach przygotować truskawki do zimy? (cz. I)

Jesienne nawożenie truskawek. Jak w 4 krokach przygotować je do zimy? (cz. 2)