Warsztaty Polowe „Kalafior, Brokuł, Kapusta” 2024 [fotorelacja]

Dużo się działo w gospodarstwie rolnym Marcina Oliszewskiego w Naborówcu (pow. płoński, gm. Załuski) w niedzielę, 29 września 2024 r. Tego dnia bowiem odbyły się Warsztaty Polowe „Kalafior, Brokuł, Kapusta”, w których uczestniczyli producenci warzyw kapustnych oraz wybitni eksperci branżowi. Prezentowano m.in. nowe i tradycyjne odmiany kalafiora, brokułu i kapust późnych hodowli Rijk Zwaan Polska. Rozsady tych nasadzeń przygotowała Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Zaś firma Calfert zadbała o kompleksowe nawożenie i biostymulację tej plantacji. Wyróżnikiem tegorocznych Warsztatów był ich holistyczna forma. Mianowicie uczestnicy mogli przyjrzeć się wszystkim aspektom produkcji warzyw kapustnych na późny zbiór: od sadzenia rozsady, poprzez różnorodność odmian, program nawożenia i biostymulacji oraz ochronę. Każdy z tych elementów składa się na końcową jakość produktu, a co za tym idzie – zysk plantatora. Zapraszamy na krótką fotorelację z tego spotkania!

Warstzaty-Polowe-w-Nieborowcu-ow

 

Odmiany kalafiora, brokułu i kapusty na późny zbiór: prezentacja kolekcji w Nieborówcu

Gospodarz spotkania udostępnił do zwiedzania pole z nowymi i tradycyjnymi odmianami kalafiora, brokułu i kapust na późny zbiór. Wszystkie odmiany pochodzą z hodowli firmy Rijk Zwaan. Kolekcja obejmuje propozycje zarówno na rynek świeży, jak i do przetwórstwa. Zainteresowaniem uczestników cieszyła się m.in. odmiana Jonsson charakteryzująca się krótkim okresem wegetacji (75-85 dni), dobrą zdrowotnością i atrakcyjnym kształtem róż. Przykładem kalafiora do przetwórstwa jest Bouchard, którego okres wegetacji wynosi około 90 dni. Odmianę wyróżnia bardzo ciężka róża, odporna na omszenie. Ponadto poddana procesowi mechanicznego rozwiercania róż na polu daje doskonałej jakości różyczkę. Dużo uwagi zwracano również na kiłoodporną odmianę Paxton oraz na atrakcyjnie wybarwione Lavender (fioletowe roże) i Puntoverde (zielona odmiana w typie romanesco).

Dobrą zdrowotnością cechują się również niektóre odmiany brokułu. Lavon (okres wegetacji 70-85 dni) wyróżnia się ze względu na zwięzłe róże utrzymujące ładny wygląd długo po zbiorze. Zaś Larsson ma intensywnie zielony kolor i duży potencjał plonotwórczy. Obie odmiany są odporne na Fusarium oxysporum.

Jeśli chodzi o kapusty poplonowe, odmiany Bluesma i Gintama charakteryzują się krótkim okresem wegetacji i dobrą zdrowotnością. Ponadto ich duże, zbite główki są idealne zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa. Ciekawą propozycją jest też kapusta płaska odmiany Madalya o okresie wegetacji poniżej 100 dni. Jest łatwa w obróbce, z przeznaczeniem na rynek świeży i do przetwórstwa.

odmiany-kalafiora-odmiany-brokula-odmiany-Rijk-Zwaan
Kolekcja odmian kalafiora i brokułu od Rijk Zwaan Polska

Warsztaty Polowe 2024: Nawożenie i biostymulacja warzyw kapustnych

Firma Calfert jako jeden z partnerów wydarzenia z przyjemnością zaangażowała się w ten ciekawy projekt, układając program nawożenia posypowego i dolistnego oraz biostymulacji plantacji. Podstawowym nawozem zastosowanym posypowo przed wysadzeniem rozsad oraz pogłównie był FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, który dostarczał niezbędnych makro- i mikroelementów, magnezu oraz siarki. Kolejne zabiegi były oparte o saletrę potasowo-wapniową i saletrę wapniową.

kapusta-program-nawozenia
Program nawożenia posypowego został ułożony w oparciu o wyniki analizy gleby

Ponadto tuż po posadzeniu rozsad w aplikacji dolistnej zastosowano ASKAN. Celem tego zabiegu było złagodzenie czynników stresowych i stymulacja systemu korzeniowego oraz całych roślin do rozwoju. Jeśli chodzi o nawożenie dolistne, w programie znalazł się nawóz zrównoważony NUTRIPOWER MAX 20 (NPK 20-20-20) dla wsparcia rozwoju masy liściowej i procesu fotosyntezy. Natomiast wsparciu roślin w okresie formowania główek kapusty / róż kalafiora i brokułu służyło żywienie wysokopotasowe NUTRIPOWER MAX K. Ostatni etap programu nawożenia skupiał się na budowie jakości plonu handlowego, czyli dostarczaniu wapnia i krzemu. Pierwiastki te są odpowiedzialne za jędrność, zwartość i twardość główek kapusty oraz róż kalafiora i brokułu. W tym celu aplikowano WAPNO MIX MICRO (15% wapnia w formie CaO, z dodatkiem magnezu i cynku) naprzemiennie z preparatem krzemowym POTASIL PLUS KRZEM.

Dopełnieniem programu biostymulacji było stosowanie preparatu aminokwasowego AMINOVITAL POWER, a w okresie upałów i suszy – BioSmart i Bio Basstyl Grand. Preparaty te działają na uprawy antystresowo, wspierając metabolizm roślin, ich prawidłowy wzrost i plonowanie. Ostatnie zabiegi to standardowe zaopatrzenie roślin w cynk i bor. Tu doskonale wpasował się CyBorg Cynkowo-Borowy.

kalafior-program-nawozenia
Nawożenie dolistne i biostymulację wykonano z wykorzystaniem produktów Calfert

O zwalczaniu szkodników i chorób warzyw kapustnych w uprawie polowej na późny zbiór

Część merytoryczną spotkania zakończył Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Do z głównych problemów tego sezonu zaliczył mączlika warzywnego i tantnisia krzyżowiaczka. Chcąc skutecznie chronić plantację przed tymi (i pozostałymi) szkodnikami, należy zacząć od systematycznego prowadzenia lustracji i monitoringu plantacji. A to niestety wciąż jest mocno zaniedbywane przez plantatorów. Ekspert wspomniał też o najczęściej występujących chorobach kapustnych. Poważne szkody w tym sezonie spowodowała czerń krzyżowych, ale też sucha zgnilizna czy bakteriozy. Na znaczeniu zyskuje również kiła kapusty. Jest to na tyle groźna choroba, że nie ma obecnie możliwości jej skutecznego zwalczania z wykorzystaniem środków ochrony roślin.

Robert-Bartkowski-i-Piotr-Borczynski
Gościem specjalnym Warsztatów Polowych był Piotr Borczyński z KPODR w Minikowie (po prawej)

Warsztaty Polowe „Kalafior, Brokuł, Kapusta” – podziękowania

Serdecznie dziękujemy organizatorom wydarzenia, Robertowi Bartkowskiemu wraz z całym zespołem Rijk Zwaan Polska, za zaproszenie nas do tego projektu i niezwykle ciekawy program spotkania. Gorące podziękowania kierujemy do pana Piotra Borczyńskiego za cenny wkład merytoryczny. Warsztaty Polowe w Naborówcu nie byłyby kompletne bez pozostałych partnerów – Skup Owoców i Warzyw Eryk Długołęcki oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń. A przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom Warsztatów za przybycie i inspirujące dyskusje. Zapraszamy do obejrzenia poniższej fotorelacji oraz do kontaktu z ekspertami z firmy Calfert!

Warsztaty-Polowe-Kalafior-Brokul-Kapusta
Warsztaty Polowe odbyły się na plantacji warzyw kapustnych w Naborówcu

 

prezentacja-odmian-warzyw-kapustnych
Warsztaty Polowe otworzyła prezentacja nowych i tradycyjnych odmian kalafiora, brokułu i kapusty

 

Robaert-Bartkowski-Rijk-Zwaan-i-Krzysztof-Kucharski-Krason
Od lewej: Robert Bartkowski (Rijk-Zwaan Polska) i Krzysztof Kucharski (Grupa Krasoń)

 

Warsztaty-Polowe-kuluary
Ta plenerowa impreza to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji…

 

Warstzaty-Polowe-dyskusje
…to również możliwość zasięgnięcia porad u ekspertów…

 

rozpoczecie-spotkania-dla-producentow-warzyw-kapustnych
…oraz solidna dawka praktycznej wiedzy na temat agrotechniki, nawożenia i ochrony warzyw kapustnych

 

uczestnicy-warstzatow-polowych
Uczestnicy Warsztatów Polowych w Naborówcu

 

Warstzaty-Kapustne
Uczestnicy Warsztatów Polowych w Naborówcu

 

Zwiedzanie-pola-doswiadczalnego-z-kapusta-kalafiorem-brokulem’
Zwiedzanie plantacji z kolekcją odmian…

 

plantacja-kalafiora
…kalafiora,

 

plantacja-brokula
…brokułu

 

kolekcja-odmian-kapust-na-poxny-zbior
…i kapust na późny zbiór.