Sadzenie rozsady warzyw kapustnych: 4 zasady, które musisz znać
Sadzenie rozsady warzyw to kluczowy moment w uprawie, który znacząco wpływa na dalszy rozwój roślin oraz ich plonowanie. Prawidłowe podejście do tego procesu pozwala na osiągnięcie zdrowych i obfitych zbiorów. Istnieje kilka istotnych zasad, które warto znać, aby zapewnić roślinom optymalny start do dalszego rozwoju. Poznaj te najważniejsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓
1. Wybór odpowiedniej rozsady warzyw
Wybór odpowiedniej rozsady to podstawa sukcesu w uprawie warzyw kapustnych. Od tego bowiem, w jakiej jest ona kondycji, będzie zależał dalszy rozwój i plonowanie plantacji. Pierwszym kryterium oceny jakości rozsady jest stan systemu korzeniowego – powinien on być dobrze rozbudowany, zdrowy i nieuszkodzony. Ponadto należy zwrócić uwagę również na wielkość rozsady. Powinna być proporcjonalna i na tyle optymalna, aby jej sadzenie było łatwe i zapewniała roślinom szybką adaptację w nowym środowisku.
Przy wyborze rozsad warto również rozważyć dodatkowe opcje, jakie oferują ich producenci. Przykładowo Grupa Producentów Rozsad Warzyw Krasoń na prośbę klienta zadba o wcześniejsze zaprawienie rozsady preparatem Verimark. To zminimalizuje presję szkodników na świeżo posadzonej plantacji, zmniejszając przy tym narażenie młodych roślin na stres biotyczny.
2. Co zrobić z rozsadą po dostarczeniu do gospodarstwa?
Rozsada powinna być gotowa do wysadzenia w ciągu kilku dni od zakupu, aby zachować jej witalność i prawidłowy wzrost. Jeśli nie wysadzamy rozsady warzyw od razu po dostarczeniu jej do gospodarstwa, bardzo ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej do tego celu przeznaczyć miejsce zacienione. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zadbajmy przede wszystkim o to, aby nie składować roślin na paletach w zamkniętych pomieszczeniach. W przeciwnym razie po kilku dniach rośliny zaczną wybiegać ze wzrostem, przez co staną się cienkie i kruche.
3. Technika sadzenia rozsady warzyw i podlewanie
Również samo przygotowanie rozsad do sadzenia może mieć duży wpływ na dalszy rozwój plantacji. Wiele dyskusji toczy się wokół ich podlewania. W zależności od tego, jakie jest zaplecze techniczne gospodarstwa, podejście do stopnia nawilżenia roślin przed sadzeniem może się różnić.
Mianowicie w przypadku sadzarek starego typu – talerzowej czy łapkowej – można się pokusić o oszczędne podlanie rozsad przed ich wysadzaniem. Delikatne przesuszenie bryły korzeniowej sprzyja bowiem szybszemu przerastaniu korzeni do gleby, co pozwala roślinie lepiej i szybciej ukorzenić się w nowym środowisku. Warto przy tym pamiętać, że gleba powinna mieć odpowiednią wilgotność, co będzie sprzyjało dalszemu wzrostowi korzeni.
Natomiast jeśli dysponujemy automatyczną sadzarką kubełkową, delikatnie przesuszona rozsada może sprawiać trudności w sadzeniu. Po prostu będzie zbyt lekka, aby swobodnie opadać w miejsce sadzenia. Dlatego należy ją odpowiednio „dociążyć” poprzez dostatecznie nawilżenie systemu korzeniowego przed sadzeniem.
4. Co po posadzeniu kapusty? Zadbaj o złagodzenie stresu
Warto pamiętać, że sadzenie rozsady warzyw w miejsce stałe wiąże się z silnym stresem dla roślin. Wynika on ze zmiany warunków uprawowych – z tych kontrolowanych na niestabilne czynniki pogodowe i środowiskowe. W minimalizowaniu tego stresu doskonale sprawdzają się biostymulatory, takie jak ASKAN. Jest to nawóz mineralno-organiczny, który zawiera aminokwasy, wyciągi z alg morskich oraz polisacharydy, a także makro- i mikroelementy, które pomagają roślinom w szybszej adaptacji.
ASKAN działa stymulująco w okresach stresowych. Ponadto wspiera rozwój systemu korzeniowego, wzmacnia wigor roślin oraz przyspiesza proces przyjmowania się rozsady warzyw na nowym stanowisku. Dzięki temu rośliny efektywniej pobierają wodę i składniki odżywcze, co przekłada się na wyższy plon lepszej jakości.
Dowiedz się więcej na Warsztatach Polowych „Kalafior, Brokuł, Kapusta”
Interesują Cię również inne aspekty uprawy warzyw kapustnych? Zapraszamy na Warsztaty Polowe „Kalafior, Brokuł, Kapusta”, które odbędą się 29 września 2024 roku w Gospodarstwie Rolnym Marcina Oliszewskiego w Naborówcu (gm. Załuski). Podczas warsztatów poznasz nowe i tradycyjne odmiany kalafiora, brokułu i kapusty późnej. Zobaczysz efekty skutecznego nawożenia i biostymulacji oraz zasięgniesz wiedzy na temat ochrony Twoich upraw. Tego dnia będą czekać na Ciebie eksperci z firm Rijk Zwaan Polska, Grupa Rozsad Warzyw Kapustnych Krasoń oraz Calfert. Będzie też gość specjalny, Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział Zarzeczewo, który podzieli się wskazówkami w zakresie ochrony kapusty, kalafiora i brokułu przed chorobami i szkodnikami.
Do zobaczenia na plantacji już 29 września!