Choroby i szkodniki w uprawie warzyw kapustnych. Jak zwalczać?

Planowanie zabiegów ochrony w uprawie warzyw kapustnych stawia przed plantatorami coraz większe wyzwania. Albowiem wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, gorącymi i suchymi latami, wzrasta presja ze strony agrofagów. Dodatkowo, niewłaściwie prowadzona ochrona tylko pogłębia ten problem. Komentarzem na temat aktualnej sytuacji w ochronie warzyw kapustnych podzielił się z nami Piotr Borczyński, doradca ogrodniczy z KPODR w Minikowie. Zwrócił on uwagę na najczęściej popełniane błędy w ochronie plantacji i omówił możliwości zwalczania najgroźniejszych szkodników i chorób kapusty, brokułu i kalafiora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓

Jak zwalczać szkodniki na kapuście, kalafiorze, brokule?

Jednym z głównych szkodników, który występuje w uprawie warzyw kapustnych, jest mączlik warzywny. Żerując na spodniej stronie liści kalafiora czy brokułu, wysysa sok z tkanek roślinnych, co może prowadzić do osłabienia rośliny. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez plantatorów jest zwalczanie wyłącznie osobników dorosłych. Tymczasem należy podejść do problemu systemowo, stosując środki ochrony roślin, które działają zarówno na larwy, jak i dorosłe mączliki.

Kolejnym groźnym szkodnikiem w uprawach kapustnych jest tantniś krzyżowiaczek. Szkodliwe są gąsienice tego motyla, które w okresie od czerwca do września wygryzają dziury w liściach warzyw kapustnych. Mogą też uszkadzać róże kalafiora i brokułu, obniżając ich wartość handlową. U młodych roślin dodatkowo może dojść do uszkodzeń stożków wzrostu, co skutkuje powstaniem zjawiska zwanego wielogłowowatością. Inaczej mówiąc, kapusta wytwarza wiele drobnych główek, które nie nadają się do sprzedaży. Aby uniknąć strat w plonie, należy regularnie monitorować plantację i odpowiednio wcześnie – zanim szkodnik wyrządzi poważne szkody – wykonywać zabiegi ochrony. Do tego celu stosujmy preparaty wyłącznie zarejestrowane w danej uprawie zarówno chemiczne, jak i biologiczne.

Trzeba zdążyć z ochroną. Trzeba zastosować produkt z dobrym adiuwantem, żeby on dobrze nam zadziałał – mówi Piotr Borczyński (Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie).

Adiuwantem rekomendowanym przez firmę Calfert jest OPTYMAL FILM. Dzięki zawartości terpenów pochodzenia roślinnego OPTYMAL FILM zwiększa skuteczność zabiegów ochrony roślin. Poprawia pokrycie opryskiwanych roślin cieczą roboczą oraz zwiększa jej przyczepność. Zmniejsza przy tym jej podatność na znoszenie przez wiatr i spłukiwanie przez deszcz. Ponadto OPTYMAL FILM przeznaczony jest do łącznego stosowania nie tylko ze środkami ochrony roślin, lecz także z nawozami dolistnymi, biostymulatorami i regulatorami wzrostu. ​

Inne szkodniki w uprawie warzyw kapustnych, zagrażające jesienią

Oprócz wyżej wymienionych głównych szkodników warzyw kapustnych, w tym roku nieco kłopotów przysporzył plantatorom bielinek kapustnik. Jednak zdaniem eksperta jego presja nie powinna znacząco wzrosnąć, albowiem od wielu lat problem ten mamy opanowany. Ponadto jesienią można się spodziewać jeszcze nalotu innego motyla, piętnówki kapustnicy.

Aczkolwiek to jest drugie pokolenie, które pojawia się w bardzo wąskim oknie, więc tutaj przy zwalczaniu gąsienic motyli i innych szkodników jakoś można sobie z tym szkodnikiem poradzić – uspokaja P. Borczyński.

Główne choroby w uprawie warzyw kapustnych

Jeśli chodzi o choroby, to poważne szkody w tym sezonie spowodowała czerń krzyżowych, ale też sucha zgnilizna czy bakteriozy. Wielu producentów popełnia błąd, polegający na stosowaniu jedynie fungicydów, które działają na grzyby, ale nie chronią przed infekcjami bakteryjnymi. Dlatego aby odnieść sukces w walce z tymi patogenami, zaleca się łączenie w jednej strategii ochrony zabiegów grzybobójczych i bakteriobójczych.

Na kalafiorze najczęściej występują bakterie z rodzaju Xanthomonas, atakujące głównie liście i wiązki przewodzące. Natomiast brokuły porażają bakterie z rodzaju Pseudomonas, które uszkadzają róże i łodygi. Obie grupy patogenów są trudne do zwalczenia, dlatego należy zwiększyć nacisk na prewencję, czyli zapobiegawcze stosowanie preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna choroba, która zyskuje na znaczeniu wraz z przybywaniem nasadzeń warzyw kapustnych. Kiła kapusty jest o tyle groźna, że nie ma obecnie możliwości jej skutecznego zwalczania. Jeśli zatem wiemy, że pole jest zainfekowane kiłą, najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie odmian odpornych na tę chorobę. Firma nasienna Rijk Zwaan opracowała już pierwsze odmiany kalafiora, które mają gen odporności na kiłę kapusty.

Jeśli interesuje Cię temat ochrony i nawożenia warzyw kapustnych oraz przegląd nowych i tradycyjnych odmian kapust, kalafiora i brokułu na późny zbiór, weź udział w Warsztatach Polowych. Spotkaj się z nami 29 września w gospodarstwie pana Marcina Oliszewskiego w Naborówcu (gm. Załuski). Szczegóły wydarzenia poniżej:

RZ_zaproszenie_warsztaty polowe (1)_1200x1200px (002)

 

Produkt wymieniony w materiale kupisz w sklepie internetowym. Aby to zrobić, kliknij w opakowanie:

Optymal-Film-5L—nowa-etykieta

KUPUJĄC ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN PAMIĘTAJ: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z 8 marca 2023 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ust. 2020 poz. 2097 z późn. zm.).