Dokarmianie czereśni po zbiorach owoców. Jak i czym nawozić?

W okresie po zbiorach owoców czereśniowych drzewa zaczynają intensywnie przygotowywać się do kolejnego sezonu. Mianowicie jest to czas inicjowania pąków kwiatowych i przygotowania do spoczynku zimowego. Najlepszym wsparciem roślin w tych ważnych procesach jest właściwe dokarmianie czereśni po zbiorach. Sprawdź, czym nawozić czereśnie, aby zapewnić im zdrowy rozwój i wysoką jakość plonów w następnym roku.

Cięcie drzew – czy konieczne?

Jednym z pierwszych zabiegów, jakie należy rozważyć po zakończeniu zbiorów owoców, jest cięcie drzew. W przypadku czereśni praktyki w tym zakresie różnią się w zależności od odmiany, rodzaju podkładki czy systemu uprawy. Niektórzy sadownicy preferują intensywne cięcie zaraz po zakończeniu plonowania, inni natomiast wykonują je wiosną. Wybór odpowiedniej strategii zależy od specyficznych warunków gospodarstwa. Natomiast zabiegi, które z pewnością należy wykonać, zanim zakończy się wegetacja (kiedy liście są jeszcze zielone), to dolistne nawożenie czereśni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓

Dokarmianie czereśni po zbiorach magnezem i mikroelementami

Pozbiorcze nawożenie sadów powinno w pierwszej kolejności mieć na celu zapewnienie im odpowiednich warunków do zawiązywania silnych pąków kwiatowych. Tu bardzo ważną funkcję pełnią liście. Odpowiadają one bowiem za fotosyntezę i dostarczanie energii niezbędnej do tego procesu. Jeśli liście są dobrze odżywione, mają intensywnie zielony kolor, to fotosynteza przebiega prawidłowo. Natomiast wystąpienie chloroz, żółtych przebarwień między nerwami liści może wskazywać na niedobór magnezu.

Aby temu zapobiec, zaleca się dolistne nawożenie magnezem, stosując SUPERMAG Mg+S – siedmiowodny siarczan magnezu z dodatkiem mikroelementów. Stosowanie nawozu SUPERMAG Mg+S w dawce 2–6 kg na hektar pozwala uzupełnić niedobory magnezu, siarki oraz innych mikroelementów, co wspomaga funkcjonowanie zielonych części roślin i przygotowuje je do kolejnego sezonu.

liscie-czeresni-nawozenie-dolistne
Liście to serce rośliny, fabryka produktów asymilacji i energii tak bardzo potrzebnej do budowy pąków kwiatowych na przyszły sezon

Makroelementy w jesiennym nawożeniu dolistnym czereśni

Po zbiorach owoców należy również zadbać o dostarczenie roślinom makroelementów. W początkowej fazie, tuż po zakończeniu zbiorów, zaleca się nawożenie azotem, którego część została wyniesiona wraz z plonem. Z czasem jednak to zapotrzebowanie na azot spada, a kluczowe stają się potas i fosfor. Wspierają bowiem one proces inicjacji pąków kwiatowych oraz przygotowanie roślin do zimy (potas zwiększa odporność drzew na przemarzanie).

Rekomendowanym produktem jest NUTRIPOWER PK fosforowo-potasowy, czyli pirofosforan czteropotasu K4P2O7. Wyróżnia się on wysoką zawartością fosforu (43% P2O5) i potasu (56% K2O). Stosowanie tego nawozu w dawkach 2,5 kg na hektar w 2–4 zabiegach dolistnych znacząco wspiera rozwój pąków i fizjologię rośliny, przygotowując ją do spoczynku zimowego.

Dokarmianie czereśni na zakończenie nawożenia dolistnego: bor i cynk

Ostatnim etapem nawożenia dolistnego są bor i cynk dostarczane poprzez aplikację nawozu CyBorg Cynkowo-Borowy. Pierwiastki te są kluczowe zarówno dla budowy pąków kwiatowych, jak i przygotowania roślin do zimy. Nawóz CyBorg Cynkowo-Borowy, oparty na boroetyloaminie i chlorku cynku, stosuje się w dawkach 1-2 l/ha w 2-3 zabiegach dolistnych.

nawozenie-dolistne-czereśni-po-zbiorach-nawozy-Supermag-Nutripower PK-CyBorg
W pozbiorczym dokarmianiu czereśni należy skupić się na dostarczeniu magnezu, siarki i mikroelementów (Supermag Mg+S), fosforu i potasu (Nutripower PK) oraz boru i cynku (CyBorg Cynkowo-Borowy)

Rola krzemu w przygotowaniu do spoczynku zimowego

W uprawach jagodowych standardem jest już jesienne nawożenie plantacji krzemem. Pierwiastek ten bowiem korzystnie wpływa na kondycję roślin i ich przygotowanie do spoczynku zimowego. Również w sadach owocowych praktyka ta zyskuje na znaczeniu. W uprawach pestkowych świetnym uzupełnieniem nawożenia dolistnego będzie Potasil Plus Krzem. Formuła tego nawozu oprócz wysokiej zawartości krzemu obejmuje również potas oraz niewielką ilość azotu. Potasil Plus Krzem zaleca się stosować w dawkach 2–3 l/ha w 3–4 zabiegach co 7–14 dni w sierpniu i we wrześniu. Dzięki temu rośliny są lepiej przygotowane na zimę, a także poprawia się ich ogólna kondycja.

nawóz-dolistny-PotasilPlusKrzem-krzem-potas-po-zbiorach
Jesienne nawożenie sadów pestkowych krzemem staje się już standardem. W sierpniu i we wrześniu zastosuj Potasil Plus Krzem w dawkach 2–3 l/ha co 7–14 dni

Podsumowując, warto dokarmiać sady czereśniowe w sierpniu i we wrześniu w celu wzmocnienia pąków liściowych i kwiatowych oraz przygotowania roślin do spoczynku zimowego. Prawidłowe nawożenie drzew w tym okresie zapewni im dobry start wiosną. Dostarczając odpowiednie składniki pokarmowe, budujemy silny potencjał na kwitnienie i plonowanie drzew w kolejnym sezonie.

Jeśli masz pytania dotyczące nawożenia i biostymulacji czereśni, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Produkty wymienione w materiale są do kupienia w sklepie internetowym. Aby dokonać zakupu, kliknij w opakowanie:

SupermagNutripower PKPotasil plus krzem 6L bez tła mały