Berry Tech 2024 – fotorelacja

Warsztaty Techniki Jagodowej Berry Tech 2024, które odbyły się 28 lipca w Przyborowicach Górnych, zgromadziły ponad 300 odwiedzających. Podczas sesji wykładowej eksperci z kraju i zagranicy oraz firmy z branży jagodowej omówili problemy tego sezonu oraz zaprezentowali innowacyjne podejście do agrotechniki i przyszłości w uprawie roślin jagodowych. Same warsztaty z powodu zawirowań pogodowych częściowo odbyły się w formie dyskusji na sali konferencyjnej. Później jednak zaproszono przybyłych gości na marszrutę po Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna. Krótko mówiąc, kolejny raz plantatorzy wykazali się dużą chęcią zgłębienia praktycznej wiedzy, zaś organizatorzy i partnerzy wydarzenia zadbali o wysoki poziom merytoryczny warsztatów. Zobaczmy okiem obiektywu, jak minęła ostatnia niedziela lipca 2024 r.

Berry-Tech-2024-fotorelacja

Czym jest Berry Tech?

BerryTech to projekt badawczo-wdrożeniowy prowadzony przez Doradcę Jagodowego w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna. Celem tego przedwsięwzięcia jest optymalizacja gruntowej i bezglebowej technologii uprawy truskawki, maliny, jeżyny i borówki wysokiej.

Część doświadczalno-analityczna, realizowana przez zespół Doradcy Jagodowego, jest poszukiwaniem rozwiązań największych problemów agrotechnicznych, z jakimi boryka się obecnie branża jagodowa. Część wdrożeniowa, realizowana w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna oraz na wybranych plantacjach jagodowych, jest swoistym „poligonem” sprawdzającym skuteczność w praktyce produkcyjnej rozwiązań opracowanych podczas ścisłych badań wegetacyjnych.

Organizatorami Berry Tech 2024 są Doradca Jagodowy i firma Boryna, zaś partnerami strategicznymi firmy Osadkowski i Cosmocel. Firma Calfert już kolejny raz została partnerem całego wydarzenia. Nasi eksperci wystąpili w charakterze panelistów, a na stoisku firmowym służyli Plantatorom fachowym doradztwem. Ponadto partnerami medialnymi Berry Tech 2024 były portale Sad24.pl, PodOsłonami.pl oraz Sadownictwo.com.pl.

Berry Tech 2024 – co się działo

Program wykładów obejmował najbardziej palące problemy branży jagodowej, bieżące zalecenia agrotechniczne oraz aktualne trendy w technologii produkcji truskawki i maliny. Mówiono m.in. o rosnących zagrożeniach ze strony kwieciaka malinowca czy roztocza truskawkowca, a także o możliwościach zwalczania mączniaka prawdziwego truskawki. Złożonym zagadnieniem, na które zwrócono dużą uwagę, jest problem zamierania truskawek po posadzeniu. Może za nie odpowiadać to, co się dzieje w glebie (stanowisko, patogeny, szkodniki). Jednak duże znaczenie ma również sama jakość materiału szkółkarskiego i czynników zewnętrznych.

Obok ochrony ważnym elementem w budowaniu plonu jest optymalizacja nawożenia. Kluczowe jest tu jego dostosowanie do fazy rozwojowej, sytuacji na plantacji i zmieniających się warunków pogodowych. Kolejnym czynnikiem jest technologia produkcji. Pod dyskusję poddano m.in. temat, czy uprawa późnych odmian truskawki jest zasadna. Temat ten jest o tyle frapujący, że powodzenie tego kierunku produkcji w dużej mierze uzależnione jest od kwestii rynkowych oraz zmian klimatycznych.

Berry-Tech-2024-wyklady
W Warsztatach Techniki Jagodowej Berry Tech 2024 wzięło udział ponad 300 uczestników

Ponadto w części warsztatowej prezentowano innowacje w technologii uprawy truskawki, maliny i jeżyny. Obejmowały one m.in.:

  • rozwiązania pomocne przy zakładaniu nowych nasadzeń (przygotowanie gleby, biostymulacja systemu korzeniowego, nawożenie);
  • technologie chemicznej i biologicznej ochrony roślin jagodowych;
  • nowe odmiany truskawki, maliny i jeżyny (ocena ich przydatności);
  • maszyny, techniki stresu oksydacyjnego i systemów produkcji owoców deserowych.

Fotorelacja z Berry Tech 2024

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z tegorocznej edycji Warsztatów Techniki Jagodowej Berry Tech. Zapraszamy na krótką podróż w czasie, w której wspominamy wykłady eksperckie, stoiska partnerów wydarzenia oraz wizytę w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna.

Inauguracja-Berry-Tech-2024
Berry Tech 2024 zainaugurowali (od lewej): Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy), Adam Borzęcki (Boryna), dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy), Artur Śliz (Osadkowski) i Paweł Kloc (Cosmocel)

 

Zbigniew-Jarosz-Doradca-Jagodowy
Na temat technologii uprawy późnych odmian truskawki mówił dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy)

 

dr-hab-Zbigniew-Jarosz-i-dr-Aneta-Chałańska-NEF-Science
Dr Aneta Chałańska (NEF Science) i dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) dyskutowali nad przyczynami zamierania plantacji truskawki po posadzeniu

 

Willem-Jan-de-Kort-Haifa
Zalety stosowania technologii krzemowej przedstawili Willem Jan de Kort i Janusz Wysocki z firmy Haifa

 

Jaroslaw-Barszczewski-Calfert
Praktyczne wskazówki na temat inicjacji pąków kwiatowych truskawki i jesiennego nawożenia przekazał ekspert z firmy Calfert, Jarosław Barszczewski

 

Marcin-Zabowski-FMC
Marcin Żabowski (FMC) podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat dostępnych narzędzi do monitoringu kwieciaka malinowca

 

prof-Edyta-Gorska-Drabik-UP-Lublin_Berry-Tech-2024
O możliwościach zwalczania roztocza truskawkowca mówiła prof. dr hab. Edyta Górska-Drabik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

 

Albert-Zwierzynski-Calfert-Doradca-Jagodowy_Berry-Tech-2024
Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) omówił zagrożenia związane z mączniakiem prawdziwym truskawki i przedstawił możliwości jego zwalczania w Polsce i na świecie

 

Berry Tech 2024
Berry tech 2024: przekazywana tu wiedza merytoryczna i praktyczna ma posłużyć podniesieniu poziomu produkcji owoców jagodowych w Polsce

 

kuluary Berry Tech 2024
Podczas Berry Tech 2024 zadbano o serwis kawowy i obiad dla uczestników

 

firma Calfert Berry Tech 2024
Firma Calfert była jednym z partnerów Berry Tech 2024

 

kuluary berry tech 2024
Berry Tech 2024 to okazja do wymiany doświadczeń i rozmów z ekspertami
Boryna i UPL partnerzy Berry tech
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Kuluary Berry Tech 2024
Warsztaty-Berry-Tech-2024
Z powodu zawirowań pogodowych pierwsza część warsztatów odbyła się stacjonarnie w Przyborowicach Górnych. Od lewej u góry: Przemysław Kowalewski (Ceres), Michał Malicki (UPL), Paweł Jesiotr (Certis Belchim), Szymon Kamiński (Bioagris) i Cezary Przytuła (K+S)

 

stacja-badawczo-rozwojowa-boryna-Berry_Tech-2024
Spotkanie zwieńczyła marszruta po Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna

 

pokaz-maszyn-BerryTech-2024
Część warsztatowa to również pokaz maszyn

 

truskawka-Lady-Emma
Nowa odmiana truskawki Lady Emma

 

wizyta-w-stacji-badawczo-rozowjowej-boryna-Berry_Tech_2024
System produkcji maliny deserowej pod daszkami holenderskimi

 

zbigniew-Jarosz-i-Adam-Borzecki
Uczestników Berry Tech 2024 oprowadzali dr hab. Zbigniew Jarosz i Adam Borzęcki

Spotkajmy się ponownie

Choć tegoroczna edycja Berry Tech dobiegła końca, to nie ostatnia okazja do spotkania z Plantatorami. Wiele zagadnień poruszanych na lipcowych warsztatach zostanie uzupełnionych podczas Kongresu Jagodowego, który odbędzie się 6 grudnia podczas targów Fruit Poland (5-7 grudnia 2024 r.). Już teraz serdecznie Państwa zapraszamy!