Nawadnianie i fertygacja borówki wysokiej w okresie owocowania

Borówka wysoka ze względu na swoje wymagania uprawowe wymaga szczególnej troski. Na północy województwa mazowieckiego znajduje się plantacja, gdzie rozpoczęły się zbiory, a owoce są wyjątkowo wysokiej jakości i dużych rozmiarów. Jak osiągnąć takie rezultaty? Kluczowe są optymalne nawadnianie i fertygacja borówki w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Na jakie aspekty tego sposobu nawożenia należy zwrócić szczególną uwagę, aby poprawić jakość dojrzewających owoców?

nawadnianie-i-fertygacja-ow

 

Nawadnianie borówki wysokiej – równie ważne jak nawożenie

Woda jest fundamentalnym elementem w uprawie borówki wysokiej, zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców. Jednakże jej ilość musi być precyzyjnie kontrolowana. Nadmiar wody może prowadzić do zalewania systemu korzeniowego, co negatywnie odbija się na jakości owoców. Z kolei niedobór wody, szczególnie w czasie upałów, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, może skutkować zbyt szybkim więdnięciem roślin. To zaś przekłada się na spadek jędrności, wielkości i smaku owoców.

Jak zatem nawadniać plantację, aby zapewnić roślinom komfortowe warunki na czas owocowania?

  • Małe, ale częste dawki wody: zamiast dużych jednorazowych aplikacji wody, lepiej stosować mniejsze dawki, a częściej.
  • Monitorowanie wilgotności: warto wesprzeć się wskazaniami tensjometru lub innych urządzeń monitorujących wilgotność w strefie korzeniowej. To pozwoli dobrać racjonalne dawkowanie wody.
  • Unikanie stresu wodnego: szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w okresach upałów, gdy rośliny intensywnie transpirują. Okresowe przesuszenie stanowi niepotrzebny stres dla roślin.
owoce-borowki-wyskiej - nawadnianie i fertygacja borówki wysokiej
Okres wzrostu i dojrzewania owoców borówki wymaga holistycznego podejścia w kwestii nawadniania i nawożenia plantacji

Podstawa nawożenia mineralnego borówki wysokiej

Jeśli chodzi o nawożenie mineralne borówki wysokiej, fundamenty warto zbudować już wiosną, stosując posypowo nawóz NPK o zoptymalizowanym składzie. W tej roli świetnie się sprawdza FERTIMAX COMPLEX o składzie NPK 12-11-18 z magnezem i dość dużą ilością siarki.

Szczegółowe zagadnienia związane z wiosennym aplikowaniem nawozu FERTIMAX COMPLEX na plantacji borówki znajdziesz tutaj:

Wiosenne nawożenie borówki wysokiej

Fertygacja – precyzyjne i efektywne nawożenie borówki

Fertygacja, czyli połączenie nawadniania z nawożeniem, jest idealnym rozwiązaniem dla borówki wysokiej. W ten sposób podajemy bezpośrednio w strefę korzeniową nawozy o niższym stężeniu, a zarazem w formie łatwo przyswajalnej przez rośliny.

Jakie nawozy do fertygacji wybrać? Ważne, aby były:

  • dobrze rozpuszczalne w wodzie,
  • oparte na składnikach wysokiej jakości,
  • wolne od pierwiastków balastowych,
  • dające swobodę w komponowaniu składu pożywki.

Linia nawozów do fertygacji FERTYGOLD doskonale wpisuje się w tę strategię. Są to produkty bezchlorkowe, bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, wzbogacone o mikroelementy schelatowane EDTA. Ponadto dzięki temu, że całą serię tworzy aż 9 różnych formuł, z łatwością można skomponować pożywkę dopasowaną do potrzeb danej plantacji. Co więcej, nawozy FERTYGOLD barwią wodę na niebiesko, co ułatwia ich identyfikację w pożywce.

Nawadnianie i fertygacja borówki – jaki nawóz w okresie owocowania?

Kiedy owoce borówki są w fazie wzrostu i dojrzewania, rekomendujemy produkty o zwiększonej zawartości potasu. Podstawowym nawozem wysokopotasowym jest FERTYGOLD 9-18-27 . Możemy po nie sięgać w okresie przedzbiorczym, a także pomiędzy poszczególnymi zbiorami. Warto je aplikować w regularnych odstępach cotygodniowych w dawce ogólnej nie większej niż 25 kg/ha/tydz. W zależności od częstotliwości dawek polewowych, dawkę ogólną podajemy albo jednorazowo, albo rozłożoną na kilka aplikacji.

Ponadto w przypadku borówki doskonałym wyborem będzie FERTYGOLD Low PH 12-12-27 + 7CaO + ME. Jest to obniżający pH pożywki nawóz do fertygacji o podwyższonej zawartości potasu i z 7% dodatkiem wapnia. Warto go stosować do fertygacji w okresie okołozbiorczym, tak żeby te owoce, które są jeszcze niewybarwione, również mogły dorosnąć do odpowiednich rozmiarów i nabrać odpowiedniej jędrności.

Fertygacja borówki – pamiętaj o wapniu!

Wapń jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, wpływającym na trwałość i jakość owoców borówki. Nie może więc zabraknąć tego pierwiastka w programie nawożenia owocującej plantacji. Do fertygacji polecamy płynny nawóz NEUTRASOL, zawierający tiosiarczan wapnia oraz magnez i niewielki dodatek azotu. W tym celu należy go przygotować w drugim pojemniku i aplikować w dawce do 10 l/ha. Pozwoli to na skuteczne dokarmianie owoców wapniem bez ryzyka nadmiernego dostarczenia azotu. Nawóz NEUTRASOL można mieszać z saletrą wapniową.

Podsumowując, nawadnianie i fertygacja borówki w okresie owocowania wymaga racjonalnego podejścia. Odpowiedni dobór nawozów pozwoli plantatorom cieszyć się wysokiej jakości, dużymi i jędrnymi owocami. Dowiedz się więcej na temat nawadniania i fertygacji borówki, obejrzyj film:

Produkty wymienione w materiale są dostępne w sklepie internetowym. Sprawdź sam, kliknij w opakowanie: