Co po zbiorach truskawek? Koszenie, nawożenie, ochrona
Choć na wielu plantacjach zbiory w tym roku już dobiegły końca, nie oznacza to wcale końca prac pielęgnacyjnych. Wręcz przeciwnie, po okresie intensywnego owocowania nadszedł czas na przygotowanie roślin do zawiązywania pąków kwiatowych, a następnie do spoczynku zimowego. Jak optymalnie zarządzać plantacją truskawek po zbiorach, aby w sezonie 2025 zapewnić jej obfite plonowanie?
Koszenie liści truskawek po zbiorach – czy konieczne?
Pierwsze, co należy rozważyć po zbiorach truskawek, to podjąć decyzję odnośnie do koszenia liści. Punktem wyjścia powinien być stan fitosanitarny plantacji. W związku należy przeprowadzić lustrację plantacji pod kątem występowania chorób i szkodników, szczególnie tych, które w tym roku szczególnie dały się we znaki. Problemem sezonu 2024 były szara pleśń, roztocz truskawkowiec czy przędziorek chmielowiec.
W przypadku konieczności zwalczania agrofagów, ale również znacznego zachwaszczenia plantacji, koszenie liści i ich trwałe usunięcie jest wręcz wskazane. Dzięki temu zabiegowi zwiększymy skuteczność stosowania środków ochrony roślin. Albowiem odsłaniając karpy, ułatwimy dotarcie oprysku tam, gdzie sprawca szarej pleśni czy roztocz truskawkowiec najchętniej bytują. Zwiększamy też przewiewność w obrębie koron, co sprzyja ograniczaniu rozwojowi infekcji grzybowej.
Jak nawozić truskawki po zbiorach?
Po pierwsze pamiętajmy, że wraz z owocami z plantacji wywozimy też określoną ilość składników pokarmowych. Z pewnością to, co zostało wykorzystane do zbudowania plonu, teraz wymaga uzupełnienia. Dodatkowo, jeśli liście truskawek były koszone, rośliny będą potrzebowały energii do odbudowania utraconej masy zielonej. Ponadto na wielu plantacjach zalegają resztki słomy do ściółkowania, które najlepiej poddać mineralizacji. W celu usprawnienia tych procesów należy zastosować nawożenie azotem. To właśnie teraz, do mniej więcej końca lipca jest najbardziej optymalny termin na odżywienie plantacji tym pierwiastkiem. Pytanie: jak to zrobić dobrze?
Nawożenie truskawek azotem. Którą strategię wybrać?
Rynek oferuje nam szereg rozwiązań, a wraz z nimi różne strategie nawożenia truskawki po zbiorze owoców.
Co nam daje model nawożenia truskawki po zbiorach oparty o tzw. nawozy pojedyncze?
Jeśli chodzi o klasyczne podejście do nawożenia plantacji azotem, stosuje się tzw. nawozy pojedyncze. W tym przypadku będą to nawozy azotowe, takie jak saletra amonowa czy saletrzak. Jednakże decydując się na saletrzak, należy pamiętać o tym, aby dobrze go wymieszać z glebą.
Zazwyczaj dawka na hektar takiego nawożenia powinna wynosić 20-30 kg azotu w czystym składniku.
Korzyści stosowania nawozów wieloskładnikowych na plantacji truskawki po zbiorach
Druga strategia nawożenia plantacji po zbiorach opiera się na nawozach wieloskładnikowych. W tym przypadku rekomendujemy nawozy kompleksowe, np. FERTIMAX COMPLEX 12-11-18, zawierające optymalne ilości azotu, fosforu i potasu, a dodatkowo magnez, siarkę oraz mikroelementy. Taki nawóz zapewnia kompletne odżywienie roślin, a jego niebieskie, higroskopijne granule łatwo się rozpuszczają, szybko uwalniając składniki pokarmowe do gleby.
Dodatkową zaletą FERTIMAX COMPLEX jest możliwość aplikowania go z wykorzystaniem różnego rodzaju podsiewaczy i aplikatorów. Tym samym podczas pracy glebogryzarką jednocześnie podajemy roślinom nawóz i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby.
Pamiętajmy zatem o nawożeniu po zbiorach i po koszeniu truskawek, aby uzupełnić azot i inne składniki. Albowiem już za chwilę – w sierpniu i we wrześniu będziemy przygotowywać plantację do wiązania pąków kwiatowych, a później – do spoczynku zimowego. Dlatego nie powinniśmy zaniechać nawożenia truskawki w lipcu.
Ochrona roślin i zastosowanie preparatów biostymulujących
Tak samo nie powinniśmy zaniechać zabiegów ochrony roślin, szczególnie przed tymi najgroźniejszymi szkodnikami i chorobami, które na danej plantacji najbardziej dawały się we znaki.
Stosując środki ochrony roślin, regulujmy pH cieczy roboczej, stosujmy adiuwanty, a także preparaty o działaniu antystresowym. Albowiem poprzez odpowiednią biostymulację pomożemy roślinom wyjść z silnego stresu, jakim są dla nich zbiór owoców i koszenie liści. Tu doskonale sprawdzi się preparat aminokwasowy AMINOVITAL POWER. Z jednej strony pomoże wyregulować parametry cieczy roboczej, z drugiej strony będzie wsparciem dla roślin osłabionych po intensywnym sezonie wegetacyjnym. Wyprowadzi je ze stanu stresu i wspomoże ich regenerację. Tak najlepiej przygotujemy plantację do kolejnego wyzwania, jakim jest budowanie pąków kwiatowych na następny sezon.
Co po zbiorach truskawek? Czas na przygotowanie do kolejnego sezonu
Podsumowując, właściwe zarządzanie plantacją truskawek po zbiorach to klucz do sukcesu w następnym sezonie. Koszenie liści, odpowiednie nawożenie oraz skuteczna ochrona roślin to fundament zdrowych roślin i obfitego plonu w kolejnym roku. Stosowanie produktów takich jak FERTIMAX COMPLEX i AMINOVITAL POWER wspiera plantatorów w osiągnięciu optymalnych wyników.
Artykuł powstał w oparciu o materiał opublikowany na portalu Sad24. Kliknij w link, aby obejrzeć film:
Sezon 2025 na plantacjach truskawek zaczyna się już dziś – Albert Zwierzyński [Video]