Truskawki po zbiorach. Jak mieć obfity plon w kolejnym sezonie? (cz. 1)

Po zakończeniu zbiorów owoców truskawek, plantacja wymaga szczególnej uwagi, jeśli chcemy przygotować rośliny do przyszłorocznego plonowania. Albowiem już niebawem zacznie się budować potencjał plonotwórczy na kolejny sezon. Kluczowe są tu więc uzupełnienie składników pokarmowych wyniesionych wraz z plonem oraz wsparcie roślin w jak najlepszym zawiązaniu pąków kwiatowych. Poniżej przedstawiamy cenne wskazówki pomocne w osiągnięciu optymalnych parametrów plonowania w sezonie 2025.

plantacja-na-kolejny-sezon-ow

 

Ocena kondycji plantacji truskawki po zbiorach

Po zakończeniu zbioru truskawek, rośliny są często wyczerpane, i to dosłownie. Może to być widoczne w postaci przebarwionych na czerwono liści, co jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z przemieszczania azotu do młodszych liści lub owoców. Ważne jest, aby wpierw pozwolić roślinom odpocząć. Zanim podejmiemy decyzję co do dalszego działania na plantacji, należy dokładnie ocenić jej stan.

Zwróćmy uwagę na kolor liści. Czerwonawe przebarwienia na liściach truskawek, które właśnie zakończyły owocowanie nie powinny niepokoić. Zwykle świadczą one po prostu o konieczności uzupełnienia azotu. Ponadto, jeśli rośliny wciąż mają jeszcze żywozieloną barwę liści, to znak dla nas, że z nawożeniem pozbiorczym możemy chwileczkę się wstrzymać, dać roślinom odpocząć. W glebie jest jeszcze rezerwa składników pokarmowych, którą za chwilę będziemy uzupełniać.

truskawki-po-zbiorach
Uprawa truskawki po zbiorach wymaga uzupełnienia składników wyniesionych z plantacji wraz z plonem

 

Nawożenie plantacja truskawek azotem

Azot jest kluczowym składnikiem pokarmowym, który należy uzupełnić na plantacji truskawki po zbiorach. Po pierwsze wspomaga on tworzenie się pąków kwiatowych na rok przyszły. Dodatkowo pierwiastek ten bierze udział w odbudowie kondycji roślin po intensywnym okresie owocowania. Ponadto azot w tym okresie wspiera mineralizację pozostałej na plantacji słomy oraz wspomaga retencję pierwiastków w glebie.

Dawkę azotu (jak i innych pierwiastków), jaką należy wprowadzić na plantacji truskawki po zbiorach, należy ustalić w oparciu o aktualne wyniki analizy gleby. W zależności od odmiany oraz sytuacji na plantacji zwykle wynosi ona 15-30 kg/ha.

sloma-na-plantacji-truskawki
Resztki słomy można zostawić na plantacji w celu mineralizacji i humifikacji. Procesy te wspomoże nawożenie azotem

Wieloskładnikowe czy pojedyncze – jaki nawóz wybrać?

Kolejna kwestia dotyczy wyboru odpowiedniego nawozu. Rynek oferuje nam produkty mono- i wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe pozwalają na precyzyjne dozowanie poszczególnych pierwiastków, ale wymagają dokładniejszych wyliczeń i wprawy w planowaniu programu nawożenia.

Z kolei nawozy wieloskładnikowe, takie jak FERTIMAX COMPLEX, oferują wygodę i kompleksowe podejście do nawożenia. Zawierają one wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy w odpowiednich proporcjach. FERTIMAX COMPLEX to nawóz NPK 12-11-18 z magnezem, siarką i mikroelementami. Tym samym mamy gotowy produkt, za pośrednictwem którego dostarczamy roślinom nie tylko mikroelementy NPK, lecz także dodatkowe pierwiastki, które wspomagają rozwój roślin i ich powrót do dobrej kondycji po okresie owocowania. Zalecana dawka to 100-150 kg/ha. Jeśli zaś wspomniana wyżej analiza gleby wykaże niedobory innych substancji pokarmowych, można łatwo je uzupełnić, wykorzystując nawozy jedno- lub dwuskładnikowe, np. saletrzak, saletrę wapniową czy siarczan potasu.

Fertimax-Complex-nawozenie-truskawki-po-zbiorach
Nawozem wieloskładnikowym Fertimax Complex łatwo i szybko uzupełnisz składniki pokarmowe na plantacji osłabionej intensywnym owocowaniem

Pielęgnacja plantacji truskawki po zbiorach

Oprócz nawożenia, ważne jest także przeprowadzenie innych zabiegów pielęgnacyjnych:

  • Koszenie liści: Decyzja o koszeniu liści zależy od stanu zdrowotnego plantacji. Rośliny wolne od chorób, szkodników i chwastów mogą zachować liście na zimę. Będą one bowiem dodatkowo chroniły koronę przed mroźnymi wiatrami i uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Usuwanie chwastów: Chwasty konkurują z truskawkami o składniki pokarmowe i wodę, dlatego ważne jest ich regularne usuwanie.
  • Mineralizacja słomy: Pozostała po zbiorach słoma może być zmineralizowana przy pomocy nawozów azotowych, co wspomoże jej rozkład i przekształcenie w wartościowe składniki organiczne.

Nawiasem mówiąc, podstawowe prace na plantacji truskawki po zbiorach, wykonuje się  glebogryzarką. Dzięki montowaniu na niej różnego rodzaju podsiewaczy, aplikatorów, wraz z pracą glebogryzarką możemy od razu podawać nawóz FERTIMAX COMPLEX. Warto bowiem pamiętać, że granule FERTIMAX COMPLEX są bardzo wyrównane i cechują się wysoką higroskopijnością. Oznacza to, że pod wpływem wilgoci w glebie łatwo się rozpuszczają, w krótkim czasie uwalniając składniki pokarmowe w obręb systemu korzeniowego roślin. A przy okazji aplikowania nawozu podczas prac glebogryzarką, od razu jest on wymieszany z wierzchnią warstwą gleby.

Aby poznać więcej wskazówek na temat budowania potencjału plonotwórczego plantacji truskawki po zbiorach, obejrzyj film:

Nawóz Fertimax Complex wymieniony w materiale jest do kupienia w sklepie internetowym. Kliknij w opakowanie:

Fertimax-nowy-big-bt