Dni otwarte stacji badawczej Certis Belchim w Belgii
Podczas Trial Field Days 2024, czyli dni otwartych stacji badawczej firmy Certis Belchim w Belgii, prezentowano przeszło 300 doświadczeń z różnymi produktami na ponad 50 różnych poletkach uprawowych. Poletka badawczo-wdrożeniowe w belgijskim Londerzeel mieli okazję zwiedzić klienci, specjaliści branżowi i zaproszeni goście firmy Certis Belchim podczas wyjazdu studyjnego zorganizowanego 19 czerwca 2024. Firma od 12 lat wdraża – głównie w Hiszpanii, ale nie tylko – projekt Growing for the Future (G4TF). Obejmuje on liczne doświadczenia z programami, w których wykorzystuje się preparaty chemiczne, biologiczne oraz tzw. bioracjonalne. Po poletkach doświadczalnych i stacji badawczo-wdrożeniowej zaproszonych gości oprowadzali Global Crop Managerowie, osoby odpowiedzialne za konkretny segment upraw, gdzie testowane są różne rozwiązania w zakresie ochrony roślin i ich biostymulacji.
Doświadczenia prezentowane podczas dni otwartych w stacji badawczej Londerzeel w Belgii
W stacji badawczej Londerzeel prowadzone są doświadczenia z zarejestrowanymi i wprowadzanymi m.in. na polski rynek środkami ochrony roślin. Odbywają się tu również badania z niezarejestrowanymi środkami, w których ocenia się ich skuteczność na poletku doświadczalnym. Ponadto znajdują się tu kombinacje doświadczalne uwzględniające całe programy ochrony roślin przed poszczególnymi agrofagami oraz tzw. miksy zbiornikowe mające na celu poprawę skuteczności działania badanych środków oraz wykazania skuteczności wykonywanego zabiegu w danej uprawie na ograniczenie występowania danego szkodnika lub choroby.
Wyższy poziom ochrony roślin – projekt G4TF
Firma Certis Belchim to światowy lider w dostarczaniu chemicznych środków ochrony roślin, z powodzeniem łączy je z innymi rozwiązaniami. Plantatorzy truskawek głównie kojarzą ją z preparatem Kenja 400 SC zawierającym izofetamid do ochrony truskawek przed szarą pleśnią. W swojej ofercie Certis Belchim ma również preparaty biologiczne, takie jak Amylo-X WG zawierający bakterie Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum szczep D747. Ten zestaw produktów zamyka linia preparatów nazywanych przez Pawła Jesiotra, przedstawiciela firmy Certis Belchim, preparatami bioracjonalnymi. Innymi słowy są to środki ochrony roślin, które są przyjazne dla środowiska, a dodatkowo mają bardzo krótki okres karencji. Takim preparatem bioracjonalnym jest Karbicure SP zawierający wodorowęglan potasu.
Są dwa główne założenia projektu G4TF, polegającego na łączeniu różnych mechanizmów i metod ochrony roślin. Z jednej strony wpisuje się on w strategię ograniczania substancji czynnych w owocach i warzywach. Z drugiej strony idea wykorzystywania różnych metod ochrony ma służyć podniesieniu skuteczności zwalczania groźnych dla plantacji agrofagów. Właśnie ta druga kwestia, w mojej ocenie, zyskuje na znaczeniu. Albowiem z roku na rok z rynku wycofywane są kolejne preparaty, nierzadko pozostawiając „lukę” w programach ochrony roślin. Owa luka to pole do popisu dla patogenów chorobotwórczych oraz szkodników na naszych plantacjach. Zaś sami plantatorzy zadają pytania, jak je zwalczać, gdy te w znaczący sposób niszczą ich plony.
Doświadczenia w sektorze owoców stacji badawczej Londerzeel
Na poletkach doświadczalnych głównymi obiektami badań i rozwoju są uprawy ziemniaka, zbóż czy gospodarczo ważnych gatunków warzyw (kapustne, okopowe, cebulowe). Jednak nie brakowało wśród nich też upraw owocowych. Do zwiedzania udostępniono m.in. poletka truskawkowe, porzeczkowe czy sady jabłoniowe oraz miniplantację winorośli. Przykładowo na poletku z porzeczką czerwoną testowano nowy insektycyd do zwalczania mszyc właśnie w porzeczce. Na ten moment trudno coś więcej powiedzieć na temat jego skuteczności. Jest to bowiem całkiem nowa koncepcja eksperymentalnego produktu, który jeszcze nie jest zarejestrowany ani wprowadzony do obrotu. Jeśli badania przyniosą zadowalające wyniki, to można się spodziewać, że niebawem firma Certis Belchim wprowadzi nowy produkt na rynek.
Nas jednak najbardziej interesowały doświadczenia prowadzone w solowych tunelach foliowych, w których uprawiana była truskawka na zagonach. Jeden z tuneli służył doświadczeniu związanemu z kontrolą zachwaszczenia pomiędzy zagonami z wykorzystaniem preparatu Beloukha 600 EC. Środek ten jest zarejestrowany w uprawie truskawki do zwalczania chwastów pomiędzy zagonami. Jest to nieselektywny herbicyd o działaniu parzącym, który aplikuje się poprzez odpowiednie osłony zamontowane na belce herbicydowej.
Trwałość pozbiorcza truskawek
W sąsiednim tunelu założono badania dotyczące ograniczania szarej pleśni, najgroźniejszej choroby truskawek. Najważniejszym terminem jej zwalczania jest okres kwitnienia. Albowiem otwarty kwiat jest organem truskawki najbardziej podatnym na infekcje ze strony sprawcy tej choroby. W tym właśnie terminie można aplikować fungicyd Kenja 400 SC oparty na izofetamidzie z grupy SDHI. Firma Certis Belchim wdrożyła ten produkt na polski rynek już kilka lat temu. Ogromną zaletą preparatu Kenja 400 SC jest jednodniowy okres karencji. Dzięki temu preparat można stosować w okresie kwitnienia oraz wzrostu i zbioru owoców w dawce 1,2 l/ha.
Oprócz badania owoców pod kątem występowania szarej pleśni w czasie zbiorów, pod uwagę brano również trwałość pozbiorczą truskawek. Z jednej strony oceniano ją jako zestaw cech kwalifikujących owoce pod kątem jakości w obrocie handlowych po zbiorze. Ale pamiętajmy, że trwałość owoców po zbiorach to też brak objawów gnilnych na ich powierzchni. Zaś za najczęstszy powód gnicia owoców po zbiorze uznaje się właśnie Bortytis cinerea, sprawcę szarej pleśni. W prowadzonych obserwacjach bardzo dobrze sprawdziła się mieszanina Kenja 400 SC z nawozem wapniowym Wapno Mix Micro aplikowanym dolistnie w dawce 3-6 l/ha.
Szeroko zakrojone doświadczalnictwo w służbie plantatorom
Dni otwarte stacji badawczej Certis Belchim w Lonerzeel w Belgii stanowiły okazję do zaprezentowania szerokiego wachlarza innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony roślin. Wpisują się one w projekt G4TF, który łączy różne mechanizmy ochrony roślin. Tym samym firma Certis Belchim skutecznie odpowiada na wyzwania związane z ograniczaniem substancji czynnych i zwalczaniem agrofagów. Ponadto prezentowane doświadczenia, zarówno z zarejestrowanymi, jak i testowanymi środkami ochrony roślin, pokazały zaangażowanie firmy w rozwój zrównoważonego rolnictwa. Dzięki takim inicjatywom, jak badania nad trwałością pozbiorczą truskawek i nowymi metodami ochrony przed szarą pleśnią, Certis Belchim wspiera plantatorów w produkcji zdrowych i wysokiej jakości plonów.