Fertygacja malin w okresie owocowania i zbioru (cz. II)

W pierwszej części artykułu była mowa o potrzebach nawozowych maliny w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Teraz skupimy się na kwestiach związanych z komponowaniem pożywki wieloskłądnikowej dostosowanej do potrzeb konkretnej plantacji, odmiany, systemu uprawy. Nasi eksperci, Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński, dzielą się prostymi, ale sprawdzonymi rozwiązaniami. Przekonaj się, jak prosta może myć fertygacja w uprawie malin w trakcie owocowania i zbioru owoców.

fertygacja-maliny-zbior-owocow-Albert-Zwierzynski-Jarosław-Barszczewski

Fertygacja malin: nawozy pojedyncze czy wieloskładnikowe?

Plantatorzy często zastanawiają się, czy zamiast przygotowywania pożywki z nawozów pojedynczych nie lepiej użyć nawozów wieloskładnikowych. Jest ich cała gama, dostępna jako linia profesjonalnych nawozów Fertygold, które zawierają w różnych konfiguracjach zawiera, azot, fosfor, potas i mikroelementy. Całą grupę tworzy aż dziewięć różnych produktów. Dzięki temu użytkownik ma pełną swobodę w komponowaniu pożywki dostosowanej do odmiany, do uprawy, do potrzeb swoich roślin.

Niewiele z tych form, bo tylko dwie, zawierają w swoim składzie azot w formie amidowej, czyli mocznik. W pozostałych produktach azot występuje w formie azotanowej lub/i amonowej. Ponadto potas wchodzący w skład nawozów Fertygold w głównej mierze występuje w formie saletry potasowej. Jest ona łatwo rozpuszczalna, i samo przygotowanie pożywki jest bardzo proste. Zresztą bardzo dobrą rozpuszczalność potwierdzają sami plantatorzy, którzy już od pięciu lat mają możliwość testowania ich na swoich plantacjach. Dodatkowo nawozy Fertygold obniżają nieco pH w zbiorniku, co też jest korzystne aby zawarte pierwiastki były dostępne dla roślin.

Zasady komponowania pożywki do fertygacji.

Zatem nawozy wieloskładnikowe to bardzo dobry wybór, tym bardziej że nie trzeba trzymać się jednej formuły Fertygold w zbiorniku. Można je dowolnie ze sobą mieszać tak, aby uzyskać pożywkę dopasowaną do własnych potrzeb. Ważne, aby fosfor i potas były odpowiednio zbilansowane, wówczas pozostałe składniki możemy korygować. Nie zapominajmy też o wapniu, którego pewną ilość i tak wprowadzany wraz z saletrą wapniową. Na koniec, już po wyliczeniu ilości potrzebnego wapnia wapnia, dopiero bilansujemy mieszaninę azotem. Więcej o żywieniu wapniem w okresie owocowania i zbioru malin, pisaliśmy w materiale, https://calfert.pl/fertygacja-maliny-w-okresie-owocowania-i-zbioru-owocow-cz-i/

Natomiast nie próbujmy w okresie owocowania używać wieloskładnikowych nawozów o wysokiej zawartości azotu, bo na ogół występuje on w nich w co najmniej dwóch formach. Lepszym wyborem będą produkty wysokopotasowe, jak chociażby Fertygold 9-18-27 albo Fertygold 10-20-30, a nawet Fertygold 8-5-40. Wówczas w pierwszej kolejności bilansujemy potas, fosfor na ogół zbilansuje się powyżej potrzeb, a jego ewentualny deficyt można uzupełnić, stosując Fertygold 9-45-15. Zaś azot uzupełnimy wspomnianą już saletrą wapniową. Tak uzyskujemy gotową pożywkę, która dodatkowa wzbogacona jest mikroelementami.

fertygacja-malin-nawozami-Fertygold
Nawozy do fertygacji Fertygold to aż dziewięć różnych produktów do dowolnego komponowania pożywki

Magnez i mikroelementy – uzupełnienie fertygacji malin

Mimo że nawozy Fertygold zawierają mikroelementy, może zajść potrzeba ich uzupełnienia, zwłaszcza w przypadku malin uprawianych w podłożach o ograniczonej objętości (donica, mata i inne). W tym celu rekomendujemy dodanie do pożywki Calfert Berry Duo, płynny nawóz mikroelementowy z przewagą żelaza. Zastosowano w nim unikalny podwójny sposób chelatowania (EDTA i DTPA), dzięki czemu rośliny mogą w pełni wykorzystać zawarte w produkcie składniki. Ponadto warto pomyśleć też o uzupełnieniu magnezu, który spowoduje „wyszklenie”, wybłyszczenie owoców. Calfert Basic Magnez jest płynnym roztworem siarczanu magnezu. To prosty, łatwy w użyciu produkt, który bardzo dobrze komponuje się z nawozami do fertygacji Fertygold. Magnez i mikroelementy można aplikować stosując SUPERMAG, siedmiowodny siarczan magnezu z mikroelementami.

fertygacja-z-dodatkiem-Mg-ME
Pożywkę można uzupełnić mikroelementami – Calfert Berry Duo oraz magnezem – Calfert Basic Magnez

Fertygacja malin nawozami wieloskładnikowymi

Podsumowując, fertygacja malin w okresie wzrostu i dojrzewania owoców wymaga regularnego dostarczania odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych. Nawozy wieloskładnikowe, takie jak Fertygold, upraszczają ten proces, oferując gotowe kompozycje dostosowane do różnych potrzeb uprawy. Kluczowe jest dostosowywanie pożywki do specyficznych wymagań roślin, co pozwala na uzyskanie zdrowych i obfitych plonów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości komponowania pożywki do fertygacji malin, obejrzyj poniższy film:

 

Przeczytaj też pierwszą część artykułu, kliknij tutaj. https://calfert.pl/fertygacja-maliny-w-okresie-owocowania-i-zbioru-owocow-cz-i/

Produkty wymienione w materiale kupisz w sklepie internetowym, WWW.WPOLU.PL