Truskawki w czasie wzrostu i zbioru owoców, problemy, szkodniki i nawożenie

Fertygacja i nawożenie dolistne truskawek w okresie zbioru, aby owoce były jędrne i duże

6 czerwca 2024

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącą sytuacją na plantacjach truskawki. Jarosław Barszczewski, ekspert z firmy Calfert, opowiada o zagrożeniach, na jakie należy teraz zwrócić uwagę i rekomenduje skuteczne rozwiązania. Sprawdź aktualne zalecenia dla plantatorów truskawki!

komunikat-truskawkowy-Jaroslaw-Barszczewski

Kapryśna pogoda sprzyja występowaniu groźnych chorób na plantacjach truskawek

Po intensywnych deszczach, które w ostatnim czasie nawiedziły różne regiony Polski, zwiększyła się presja chorób grzybowych. Niestety, jeśli chodzi o szybkie ich zwalczanie zaraz po opadzie deszczu, to będąc akurat w trakcie zbiorów, na środki z trzydniową karencją nie ma co liczyć. Natomiast następnego dnia po zbiorze, kiedy już nie ma ryzyka pozostałości w owocach, warto zastosować specyficzny fungicyd. Na większości plantacjach dobrze się sprawdzi mieszanina Kenja 400 SC w dawce 1,2 l + Dagonis w dawce 0,6 l/ha. Fungicydy te mogą być aplikowane razem z nawozem wapniowym, Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha. W ten sposób mamy „załatwione” i szarą pleśń, i mączniaka.

Natomiast duży problem jest z antraknozą, która sieje spustoszenie szczególnie w odmianach 'Azja’, 'Tea’, 'Talia’ czy 'Verdi’. Obecnie na antraknozę  w truskawce w okresie kwitnienia i owocowania mamy zarejestrowane: Geoxe 50 WG w dawce 0,5 kg/ha, Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha, Signum 33 WG, Botrefin i Switch 62,5 WG oba w dawce 0,8 kg/ha. Stosując te środki, zawsze należy zwracać uwagę na okres karencji, zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy w fazie zbiorów.

Antraknoza-truskawki-porazone-owoce-truskawka aktualne zalecenia
Antraknoza truskawki to obecnie problem numer jeden w ochronie przed chorobami

Przędziorki, mszyce i kwieciak w uprawie truskawki

Jeżeli chodzi o szkodniki,  w tym roku jest relatywnie mała presja przędziorków. Jeśli na początku sezonu ktoś zrobił standardowe trzy zabiegi co trzy dni, to wybił 90% populacji. Za to spustoszenie sieje wciornastek, który nalatuje głównie z rosnących po sąsiedzku zbóż albo kukurydzy.

W przypadku plantacji, które już skończyły owocowanie, czyli tam gdzie zaprzestano ochronę, trafia się mszyca. Jednak łatwo ją ograniczymy przy okazji zwalczania wciornastka. Są też lokalizacje, gdzie mocno daje o  sobie znać nowa rasa kwieciaka, która dotarła do nas z Włoch. Znajdujemy go głównie w Wielkopolsce, co potwierdza, że jest to szkodnik ciepłolubny. Aktualnie atakuje on głównie truskawkę powtarzającą w tunelach i już widać, że będzie z nim duży problem. Więcej o kwieciaku malinowcu, przeczytasz w materiale poniżej:

Dlaczego kwieciak malinowiec był taki groźny w sezonie 2023 na plantacjach truskawek?

Zalecenia nawożenia truskawek w okresie zbioru owoców

Wielu plantatorów zgłasza się do nas z pytaniem, jak zwiększyć masę owoców? Jak poprawić wielkość truskawek? Szczególnie owoców deserowych kierowanych do sprzedaży bezpośredniej. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest woda, a raczej regularne i odpowiednie jej podawanie w czasie zbiorów. Co do samych cykli nawodnieniowych to sugeruje się, aby w okresie zbioru owoców stosować mniejsze dawki polewowe w nawodnieniu kroplowym, aby nie zalewać systemu korzeniowego. Jednak okresy pomiędzy poszczególnymi podlaniami powinny być mniejsze, czyli podlewamy nie za długo, a częściej. I kwestia najważniejsza, to aby podlewać nasze rośliny wieczorem . Jak już prawidłowo zapewnimy roślinom regularny dostęp do wody z nawodnienia kroplowego, to możemy przystąpić do podawania rozpuszczonych w wodzie nawozów, czyli fertygacji.

Sporządzanie mieszaniny w zbiorniku A

Na początku zbiornik A, czyli klasyczna „wapniówka”: do zbiornika A lub zbiornika, dodajemy saletrę wapniową, dostarczając najbardziej przewidywalny azot azotanowy i wapń odżywczy. Dawki saletry wapniowej na tydzień na hektar zależą od wielu czynników. Od tego, jak do okresu zbioru prowadziliśmy żywienie naszej plantacji, jaką odmianę uprawiamy, na jakiej glebie i w jakim systemie. Do saletry wapniowej w okresie zbioru dodajemy NEUTRASOL w dawce 10 l/ha. Jest to unikatowa tiosiarczanowa forma wapnia z dodatkiem magnezu. Saletrę wapniową i NEUTRASOL można stosować w jednym zbiorniku, ale nie zakwaszamy wody.

Nawozy wapniowe w zbiorniku A podajemy naprzemiennie z nawozami wieloskładnikowymi w zbiorniku B, co 2-4 cykle nawodnieniowe, w których podajemy czystą wodę.

Sporządzanie mieszaniny w zbiorniku B

W przypadku zbiornika B, czyli nawozów wieloskładnikowych, rozważmy dwa scenariusze:

  • 1 scenariusz – jesteśmy przed pierwszym zbiorem lub na początku zbioru owoców, są one duże, ładne i zapowiada się wyśmienity plon. W takim przypadku również podajemy roślinom pożywkę, zwracając uwagę, aby stosunek azotu, fosforu i potasu wynosił 1:2:3. Takim nawozem jest FERTYGOLD 9-18-27 z mikroelementami. Taka zawartość makroelementó stanowi idealną podstawę pożywki na tzw. owocowanie. Tym samym zapewniamy roślinom budulcowy azot, energetyczny fosfor oraz potas – główny składnik pięknych owoców. FERTYGOLD 9-18-27 + mikro podajemy regularnie co 7 dni lub w dawkach dzielonych podczas podlewania kropelkowego naszych roślin.
  • 2 scenariusz – jesteśmy po dwóch, trzech czy pięciu zbiorach i owoce zaczynają drobnieć. W takim przypadku musimy zadbać o dostępna w strefie korzeniowej wodę oraz zmieniamy układ pożywki, sięgając po nawozy o obniżonej zawartości azotu i fosforu, ale z bardzo wysoką zawartością potasu. Z naszej oferty będą to nawozy FERTYGOLD 8-5-40 oraz FERTYGOLD WSP 10-5-38 + mikro. Chodzi o to, aby dostarczyć truskawkom wodę i potas, aby mogły one, kolokwialnie mówiąc, podpompować owoce.

Co zrobić, aby truskawka się błyszczała?

Zadbać o nawożenie magnezem, o którym w nawozowych pożywkach w okresie zbioru owoców często zapominamy. Jeśli mówimy o nawozach magnezowych do fertygacji, to możemy sięgnąć po saletrę magnezową, którą dodamy do zbiornika A, gdzie będzie również saletra wapniowa. W okresie owocowania wręcz zaleca się co jakiś czas podanie saletry magnezowej truskawom, aby właśnie wpłynąć na wybłyszczenie owoców.

Drugą opcją jest podawanie siarczanu magnezu siedmiowodnego, który z kolei podajemy do zbiornika B z nawozami wieloskładnikowymi. Nigdy nie mieszamy siarczanów z wapniem! Siarczan magnezu możemy podać w czystej postaci. W takim przypadku wybieramy nawóz Calfert Basic Magnez, który stosujemy w dawce 10-15 l/ha. Może to być również siedmiowodny siarczan magnezu z mikroelementami, czyli nawóz w nawozie SUPERMAG, który aplikujemy w dawce 5-7,5 kg/ha. SUPERMAG jest wygodną, krystaliczna formą nawozu do fertygacji, ponieważ wraz z siarczanem magneznu wprowadzamy do pożywki mikroelementy. Jeśli ich nadal jest za mało, Calfert rekomenduje Calfert Berry Duo. Jest to koncentrat mikroelementowy, który dodajemy w dawce 2,5-3,5 l/ha do pożywki w zbiorniku B z wieloskładnikowymi, rozpuszczalnymi nawozami.

Czy w okresie owocowania wspomagać wzrost owoców nawozami mineralno-organicznymi?

Odpowiedź brzmi: tak. W tym celu wraz z fertygacją w pojedynczej aplikacji można podać nawóz ASKAN w dawce 3-6 l/ha. Wspomoże on rośliny, zwarte w nim składniki dadzą siłę i energię naszym roślinom w najważniejszym okresie, jakim jest owocowanie. Podstawą żywienia roślin w okresie zbiorów jest żywienie mineralne. Jeśli raz na 14 dni podamy również ASKAN, spowoduje to wsparcie fizjologii i metabolizmu roślin, przedkładając się na lepszą kondycję roślin w najważniejszym momencie.

Jeśli państwo mają pytania dotyczące kompozycji pożywki w okresie owocowania truskawek, zapraszamy do kontaktu.

 

truskawka-nawozy-npk-truskawka-aktualne-zalecenia
Calfert w swojej ofercie posiada pełna gamę nawozów do fertygacji

A jak stosować nawozy dolistne w okresie owocowania truskawek?

Jeżeli chodzi o dodatek wapnia, to preferuję chlorek wapnia, czyli Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha, ponieważ jest najszybciej pobierany, gdyż posiada dodatki łagodne dla roślin i zapewniające lepsze pobieranie wapnia. Innym nawozem dolistnym zawierającym wapń jest nawóz Calleaf Calcium aplikowany w dawce 2-4 l/ha.

Oprócz wapnia bardzo dobrze na wzmocnienie tkanek i jakość owoców działa krzem. Potasil Plus Krzem zawiera aż 20% korzystnego krzemu w przeliczeniu na SiO2. Truskawki dobrze wysycone krzemionką są błyszczące i twarde, a tym samym bardziej trwałe w obrocie. Ponadto wzmocniona tkanka jest trudniejsza do zaatakowania przez choroby i szkodniki. Co więcej, Potasil Plus Krzem jak najbardziej warto stosować przy wysokiej temperaturze ( max 25st. C), jaką mamy obecnie, jako regulator transpiracji. Zmniejsza przy tym tolerancję roślin na warunki stresowe takie jak susza. Podajemy go dolistnie w dawce 2-3 l/ha. Nawiasem mówiąc, produkt jest obecnie w fazie testów pod kątem możliwości aplikowania go również drogą fertygacji. Na obecną chwilę takie zastosowanie do aplikacji wraz z fertygacją ma preparat Haifa Stim Wall-Up S w dawce 0,6-1,5 kg/ha.

Więcej o jakości i trwałości truskawek w okresie owocowani przeczytasz tutaj:

Jakość i trwałość owoców truskawki. Postaw na krzem i wapń

 

Poza tym z grupy antystresantów możemy zastosować algi, czyli BioSMART w dawce 2 l/ha. Pamiętajmy też, aby z każdym zabiegiem ochrony podać aminokwasy. Osobiście preferuję AminoVital Power, w dawce 0,5 kg/ha, bo jest w formie proszkowej, dzięki której produkt zawiera wysoką koncentrację aminokwasów. Obniża pH cieczy roboczej, zapewniają lepsze i aktywniejsze działanie substancjom aktywnych chemicznych i niechemicznych środków.

nawozenie-truskawki-wapniem-i-krzemem-truskawka aktualne zalecenia
Aby truskawki były jędrne i trwałe w obrocie, aplikujemy im wapń w formie chlorku wapnia – Wapno Mix Micro oraz korzystny krzem, czyli Potasil Plus Krzem

W niniejszym materiale poruszyliśmy kilka bieżących kwestii w aktualnej sytuacji na plantacji truskawek. Problemów i zagadnień z jakimi spotykają się plantatorzy jest wiele/. Dlatego zespół ekspertów Calfert jest do Twojej dyspozycji. Jeśli masz pytania kliknij tutaj i je zadaj poprzez formularz

Serdecznie dziękujemy za przeczytanie tego materiału do samego końca.

KUPUJĄC ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN, PAMIĘTAJ: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z dn. 8 marca 2013 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ustaw 2020 poz. 2097 z późn. zm.).