Ogórki gruntowe z rozsady: nawożenie, sadzenie, ściółkowanie

Goszcząc w gospodarstwie Eryka Długołęckiego w powiecie płońskim, w gminie Załuski, zwróciliśmy uwagę na plantację ogórka gruntowego sadzonego z rozsady. Ogórek gruntowy jest tu uprawiany na podwyższonych zagonach, ściółkowanych folią. Podczas formowania tych zagonów stosowany był posypowo nawóz wieloskładnikowy Fertimax Complex 12-11-18 z magnezem, mikroelementami i siarką. Sprawdzamy, jakie będą dalsze kroki nawożenia tej plantacji oraz jak przebiegało sadzenie i ściółkowanie rozsad.

ogorek-gruntowy-na-zagonach

Ogórki gruntowe sadzone z rozsady

Plantację polową ogórków gruntowych odmiany Octopus (hodowli Syngenta) założono nie klasycznie z siewu wprost do gruntu lecz z rozsady przygotowanej przez firmę Krasoń. Zastosowano tu nietypowe rozwiązanie. Mianowicie zagony okrywa folia biodegradowalna. Utrzymuje ona wilgoć, chroni przed nadmiernym wyrastaniem chwastów, a w strefie korzeniowej stwarza dla ogórków optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Dzięki temu, że folia jest biodegradowalna, ułatwi to jej utylizację po zakończeniu sezonu, gdy plantacja będzie likwidowana.

ogorek-gruntowy-z-rozsady-zagon
Ogórek gruntowy odmiany Octopus sadzony na podwyższonych zagonach ściółkowanych folią biodegradowalną

Dzięki zastosowaniu rozsady, a nie bezpośredniego siewu nasion do gruntu, sadzonki na plantacji mają wyrównany wzrost. To z kolei powinno przełożyć się na wyrównany plon i wyższe zbiory. Jednak w celu uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości konieczne jest również optymalne nawożenie. W tym celu jeszcze przed sadzeniem rozsad gospodarz zastosował nawożenie posypowe z wykorzystaniem Fertimax Complex. Stanowi ono bazę żywieniową dla tej plantacji. Albowiem w kolejnych etapach nawożenia planuje tu stosować fertygację w oparciu o produkty z linii Fertygold.

Jaki nawóz pod ogórki gruntowe?

Jeśli chodzi o nawożenie zastosowane przed sadzeniem ogórków, to wyglądało ono następująco. Mianowicie w czasie formowania zagonów, rozkładania linii kroplującej i ściółkowania folią gospodarz zaaplikował nawóz wieloskładnikowy Fertimax Complex 12-11-18. Do tego celu plantatorowi posłużył podsiewacz zamontowany na maszynie do formowania zagonów. Aplikacja tego nawozu za pomocą podsiewacza była możliwa dzięki temu, że Fertimax Complex ma bardzo ładną, wyrównaną granulę. Została ona tak opracowana, że umożliwia podawanie nawozu z wykorzystaniem przystawek i aplikatorów montowanych na różnych urządzeniach, które są w gospodarstwie wykorzystywane do różnych prac pielęgnacyjnych. Innymi słowy wykonując takie prace, jak formowanie zagonów, uprawa roli, sadzenie, opielanie itp., można jednocześnie aplikować nawóz Fertimax Complex.

Fertimax-Complex-nawozenie-ogorka-gruntowego
Fertimax Complex aplikowany z podsiewacza w czasie formowania zagonów w dawce 150 kg/ha stworzył żywieniową bazę pod dalsze etapy nawożenia plantacji ogórka gruntowego

Nawożenie posypowe przed założeniem plantacji ogórka gruntowego w uprawie polowej

Fertimax Complex to nawóz wieloskładnikowy zawierający:

  • 12% azotu w formie amonowej,
  • 11% fosforu, z czego 8,5% jest rozpuszczalne w wodzie,
  • 18% potasu w formie siarczanowej,
  • 35% siarki w przeliczeniu na SO3,
  • magnez i mikroelementy.

Ponadto dzięki niskiej zawartości chlorków, Fertimax Complex polecamy do upraw nietolerujących chloru.

Co więcej granule Fertimax Complex cechują się wysoką higroskopijnością, czyli zdolnością do pobierania wody z otoczenia. To pozwala na szybkie rozpuszczanie granul i uwalnianie składników odżywczych bezpośrednio do strefy korzeniowej. Takie składniki jak azot, fosfor, potas i mikroelementy stają się szybko dostępne dla roślin, zapewniając roślinom optymalne zaopatrzenie w pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Uprawa ogórka gruntowego z rozsady w dalszej części sezonu

Fertimax Complex aplikowany był w dawce 150 kg/ha. Tym samym plantator zbudował fundament do dalszego odżywiania ogórków gruntowych z rozsady. Później planuje zastosować nawozy do fertygacji z linii Fertygold.

Z pewnością jeszcze wrócimy na tę plantację, aby zobaczyć, jak przebiega uprawa ogórka gruntowego w oparciu o nawozy firmy Calfert. A wszystko po to, aby ogórki były jak najlepszej jakości, cieszyły podniebienia konsumentów, a także po zamknięciu w słoikach czy beczkach, zachowały smak sezonu ogórkowego na zimowe miesiące.

Tymczasem obejrzyj film z relacją z plantacji Eryka Długołeskiego i zobacz, jak wyglądają ogórki gruntowe z rozsady tydzień po posadzeniu: