Jakość i trwałość owoców truskawki. Postaw na krzem i wapń

Niedługo rozpoczną się zbiory truskawek odmian wczesnych i średniowczesnych. Warto więc już teraz pomyśleć o zabiegach wpływających na jakość i trwałość owoców truskawki. Czy to w przypadku upraw tunelowych, czy polowych w programie nawożenia dolistnego nie może zabraknąć kluczowych pierwiastków, takich jak wapń i krzem.

nawozenie-dolistne-truskawek-wapniem-krzemem

Jakość i trwałość owoców truskawki odmiany Alba

Odwiedzając plantację w województwie małopolskim, ocenialiśmy jakość owoców odmiany Alba. Gospodarze uprawiają ją w solowym tunelu foliowym na przyspieszony zbiór na podwyższonych zagonach. Produkcja ukierunkowana jest na rynek lokalny, głównie na sprzedaż bezpośrednią, gdzie odbiorcami są mieszkańcy pobliskiego Krakowa i innych miejscowości. Klienci chętnie sięgają po te piękne, błyszczące, soczyste, aromatyczne i słodkie owoce. Jednak, aby mogły się one cieszyć smakiem i wyglądem, to zawczasu trzeba zadbać o odpowiednie zabiegi mające na celu uzyskanie, a następnie utrzymanie parametrów jakościowych owoców.

W budowaniu jakości i trwałości pozbiorczej owoców truskawki kluczową rolę pełnią dwa pierwiastki: krzem i wapń. W okresie owocowania i zbiorów powinny być one regularnie aplikowane na plantacji truskawek. Dostarczamy je roślinom głównie pozakorzeniowo, co 7-14 dni. Dlaczego to takie ważne? Pamiętajmy, że konsument, smakosz truskawek, będzie tę jakość i trwałość oceniał już w momencie, gdy weźmie te owoce do ręki. Dlatego tak ważne jest, aby o tę jakość zadbać. Jak to  zrobić?

Krzem: pierwiastek wciąż niedoceniony

Krzem jest pierwiastkiem szeroko rozpowszechnionym. Jednak w kontekście budowania trwałości i jakości owoców oraz wpływu na niwelowanie stresów biotycznych, abiotycznych jest wciąż niedoceniany. Tymczasem krzem ma tę cudowną właściwość, że pomiędzy tkankami okrywającymi, kutikulą a epidermą, buduje dodatkową warstewkę, która poprawia właśnie trwałość owoców. Co więcej, stanowi przy tym dodatkową barierę, chroniącą przed przenikaniem patogenów w głąb tkanek. Dlatego o krzemie powinniśmy myśleć przez cały sezon, a szczególnie właśnie po kwitnieniu, w czasie owocowania i zbioru.

W ofercie firmy Calfert dostępny jest preparat Potasil Plus Krzem, który zawiera aż 20% krzemu w przeliczeniu na SiO2 oraz 12% potasu w przeliczeniu na K2O, a także 3% azotu. Potasil Plus Krzem aplikujemy dolistnie w dawce 2–3 l/ha, co 7–14 dni. Pamiętajmy przy tym, żeby to była aplikacja solo, ponieważ produkt ma bardzo ograniczone możliwości stosowania w mieszaninach zbiornikowych. Cechuje go bardzo wysokie pH, co jest korzystne dla roślin, ale niekorzystne pod względem łączenia z innymi produktami w zbiorniku.

Potasil-Plus-Krzem-jakosc-owocow-truskawki
Korzystny krzem, zawarty w produkcie Potasil Plus Krzem, wzmacnia owoce i chroni je przed czynnikami stresowymi

Wapń: kluczowy w budowaniu jakości i trwałości owoców truskawki

Drugim pierwiastkiem, podstawowym w dolistnym dokarmianiu owocującej plantacji, jest wapń. Wysycenie ściany komórkowej jonami wapnia wpływa na poprawę jakości owoców. Regularnie aplikowany w czasie wzrostu i dojrzewania owoców pierwiastek ten poprawia jakość plonu handlowego i wydłuża jego trwałość w obrocie. W firmie Calfert rekomendujemy dwa produkty.

Pierwszym z nich jest Wapno Mix Micro, który zawiera 15% wapnia w przeliczeniu na CaO. Jest to wapń w formie chlorku wapnia. W składzie znajdziemy również mikroelementy: 0,5% manganu i 0,5% cynku. Produkt jest wzbogacony o związki, które są łagodne dla roślin, a przy tym poprawiają wchłanianie i transport wapnia w roślinie. Wapno Mix Micro stosujemy w dawce 3–6 l/ha co 7–14 dni.

Wapno-Mix-Micro-owoce-truskawki
Za piękne, jędrne, błyszczące owoce odpowiada optymalne dokarmianie roślin wapniem

Alternatywnym rozwiązaniem jest Calleaf Calcium. To unikatowy produkt, ponieważ w jego składzie znajdziemy 8,4% wapnia w przeliczeniu na CaO oraz 0,4% krzemu w przeliczeniu na SiO2 oraz naturalne, specjalnie wyselekcjonowane związki roślinne, które mają za zadanie poprawić wchłanianie i wykorzystanie wapnia przez roślinę. Calleaf Calcium stosujemy w dawce 2–4 l/ha, również co 7–14 dni.

Calleaf-Calcium-truskawki
Calleaf Calcium aplikujemy w dawce 2–4 l/ha co 7–14 dni

Wybierz sprawdzoną strategię nawożenia dolistnego

Podsumowując, rekomendowana strategia nawożenia dolistnego zapewniająca wysoką jakość i trwałość pozbiorczą owoców truskawki opiera się na dwóch pierwiastkach i trzech produktach. Zadbajmy o dobre wysycenie tkanek roślinnych w krzem i wapń, stosując:

Zobacz, jak ta strategia, oparta na regularnym podawaniu krzemu i wapnia, sprawdza się na podkrakowskiej plantacji. Dowiedz się, dlaczego lokalni klienci tak chętnie wracają po te owoce. Zainspiruj się, obejrzyj film: