Biostymulacja czereśni podczas kwitnienia i zawiązywania owoców. Wesprzyj swoje uprawy w okresie występowania warunków stresowych
Okres kwitnienia czereśni z jednej strony cieszy oko i jest zapowiedzią dorodnego plonu, który będzie można zbierać już za kilka tygodni. Z drugiej jednak strony to czas występowania zmiennych warunków atmosferycznych. Wahania temperatury, w tym ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków, wiążą się z ogromnym stresem dla roślin. Ponadto chłodna pogoda nie sprzyja oblotom owadów zapylających. Dlatego w tym właśnie czasie szczególnie warto pomyśleć o zabiegach niwelujących stres roślin. Biostymulacja czereśni w okresie kwitnienia, a następnie zawiązywania owoców ma na celu utrzymanie przebiegu tych procesów bez zakłóceń. Tylko wówczas można bowiem liczyć na wysoki plon dobrej jakości.
Czemu służy biostymulacja czereśni?
Warto mieć na uwadze fakt, że podziały komórkowe i inne procesy, które zachodzą w czasie kwitnienia i tuż po kwitnieniu, są decydujące w budowaniu owoców. Jeśli w tym czasie wystąpią przymrozki czy inne niekorzystne warunki pogodowe, przyszły plon może stracić zarówno na ilości, jak i jakości. A to bezpośrednio przełoży się na spadek zysku ze sprzedaży tych owoców. Dlatego też warto pomyśleć o odpowiedniej biostymulacji w sadach czereśniowych, aby utrzymać fizjologię i metabolizm drzew na wysokim poziomie.
Z wiosennymi przymrozkami w okresie kwitnienia sadów czereśniowych zmagamy się niemal co roku. W celu zoptymalizowania zabiegów wspomagających rośliny w tym trudnym okresie firma Calfert wprowadziła do swojej oferty rozwiązania, których skuteczność potwierdzają praktycy.
Przymrozki w sadzie czereśniowym – praktyczne rozwiązania w okresie kwitnienia
Rozwiązaniem, po które sadownicy coraz częściej sięgają, zwłaszcza w okresie wystąpienia warunków stresowych, jest preparat aminokwasowy AMINOVITAL POWER. Ma on formę proszku, bardzo dobrze się rozpuszcza i obniża pH cieczy roboczej. Sadownicy chętnie go dodają do mieszanin ze środkami ochrony roślin i nawozami. Ale to, co najbardziej wyróżnia ten produkt, to fakt, że zawiera on aż 80% wolnych, dostępnych dla roślin aminokwasów. Tym samym ich koncentracja jest na tyle wysoka, że nie trzeba stosować wygórowanych dawek podczas aplikacji. Albowiem biostymulator AMINOVITAL POWER podajemy dolistnie w dawce 0,5 kg/ha, najlepiej właśnie w okresie kwitnienia i w czasie występowania spadków temperatury. Natomiast jeśli aplikujemy go wraz z innymi preparatami, dawkę można spokojnie obniżyć do 0,25–0,3 kg/ha. Przy okazji zmniejszymy też koszt aplikacji preparatu aminokwasowego.
Trafione rozwiązania na poprawę jakości i wielkości owoców czereśni
Biostymulacja czereśni powinna być kontynuowana również wówczas, gdy zagrożenie przymrozkami minie, a warunki atmosferyczne staną się bardziej sprzyjające dla wzrostu i rozwoju roślin. Wtedy warto zastosować BIO BASSTYL GRAND, który oprócz mikroelementów (bor, molibden, cynk, selen) w swoim składzie zawiera brassinosteroidy, fitohormony IV generacji. Są to naturalne związki, które stymulują rozwój generatywny roślin. Inaczej mówiąc, poprawiają kwitnienie i zawiązywanie owoców, pozytywnie wpływają na podziały komórkowe. Dlatego BIO BASSTYL GRAND najlepiej stosować dolistnie w okresie kwitnienia – na jego początku, w pełni kwitnienia i pod koniec kwitnienia. Rekomendowana dawka to 0,2 l/ha. Ponadto BIO BASSTYL GRAND również można mieszać ze środkami ochrony roślin oraz z aminokwasami, np. z AMINOVITAL POWER (0,2 kg/ha).
Biostymulacja czereśni i działanie antystresowe w jednym. Co na dalszą część sezonu?
Sprawdzonym już rozwiązaniem jest także dolistny biostymulator BioSMART. W jego składzie znajdziemy azot i potas, węgiel organiczny oraz wyselekcjonowane metabolity z fermentacji drożdży. Produkt ten pełni podwójną rolę. Z jednej strony w sytuacji wystąpienia czynnika stresowego pomaga roślinie złagodzić negatywne skutki stresu. Poprawia też wigor rośliny i zmniejsza aberracje podczas kwitnienia, przyczyniając się do zwiększenia plonu. Z drugiej strony BioSMART działa jako aktywator procesów metabolicznych podczas kwitnienia i zawiązywania owoców. W związku z tym BioSMART stosuje się przez cały okres kwitnienia, po kwitnieniu, w czasie wzrostu zawiązków owoców oraz w okresie wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, m.in. suszy, upałów, wiatru. Zalecana dawka wynosi od 1 do 2 l/ha.
Więcej na temat biostymulacji czereśni, szczególnie w warunkach stresowych, dowiesz się, oglądając film:
Natomiast, jeśli potrzebujesz porady w kwestii nawożenia dolistnego czy biostymulacji czereśni w Twoim sadzie, zachęcamy do kontaktu z ekspertami firmy Calfert.