Wiosenne nawożenie borówki wysokiej w celu regulacji odczynu gleby i dostarczenia składników pokarmowych
Nowy sezon wegetacyjny zbliża się wielkimi krokami. Pąki borówek już nabrzmiewają, wielu plantatorów już zakończyło cięcie krzewów, czas na wiosenne nawożenie borówki wysokiej. Ma ono na celu nie tylko dostarczenie potrzebnych roślinom składników pokarmowych, lecz także uregulowanie pH podłoża. Na początku wegetacji borówka potrzebuje takich składników pokarmowych, jak azot, fosfor, potas. Ale równie ważne są siarka, magnez i inne mikroelementy, m.in. bor i cynk. Warto jednak dawki nawozów ustalać w oparciu o aktualne wyniki analizy gleby wykonanej metodą ogrodniczą. Pomogą one określić zasobność gleby w składniki pokarmowe, a co za tym idzie potrzeby pokarmowe roślin na danej plantacji.
Jak nawozić borówkę na wiosnę?
Podczas wyboru nawozów dla borówki warto zwrócić uwagę na ich skład oraz sposób aplikacji. Jednym z popularnych nawozów stosowanych na plantacjach borówki wysokiej jest siarczan amonu. Albowiem stosowany w strefę korzeniową spełnia dwa zadania:
- reguluje odczyn gleby poprzez obniżanie go do poziomu preferowanego przez borówkę, za co odpowiada jon amonowy NH4;
- dostarcza roślinom siarki, potrzebnej borówce do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Tu jednak warto zachować umiar. Sięgając po siarczan amonu łatwo bowiem przesadzić z ilością podanego składnika. Oczywiście, siarka jest potrzebna, gdyż korzystnie wpływa na rozwój borówek. Jednak aplikowana w zbyt dużych ilościach, zarówno jednorazowo, jak i w całym sezonie wegetacyjnym, może doprowadzić do nadmiaru tego pierwiastka w roślinach.
Kolejna kwestia to nawożenie borówki makroskładnikami (N, P, K). Plantatorzy mogą wybrać między dwoma strategiami. Pierwsza opiera się na stosowaniu produktów monoskładnikowych, tzw. nawozów pojedynczych, które zwykle zawierają 1–2 makroelementy. Wówczas na podstawie wspomnianej już analizy gleby można tak ułożyć sobie nawożenie borówki, aby wnieść odpowiednie dawki właśnie azotu, fosforu i potasu. Druga strategia zakłada rozwiązania kompleksowe. Inaczej mówiąc, dostarczenie pakietu potrzebnych składników w jednym produkcie.
Kompleksowe nawożenie borówki wysokiej
W tę drugą strategię nawożenia borówki wysokiej świetnie wpisuje się FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 + mikro. Ten specjalistyczny nawóz został skomponowany tak, że zawarte w nim składniki pokarmowe są utrzymane w odpowiednich proporcjach. Co dokładnie wchodzi w skład tego produktu?
Po pierwsze, FERTIMAX COMPLEX zawiera aż 12% azotu w formie amonowej, która jest najkorzystniejsza dla borówek. Przy okazji reguluje pH gleby, obniżając je do poziomu preferowanego przez te rośliny. FERTIMAX COMPLEX zawiera również 11% fosforu, z czego aż 8,5% jest rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że po rozpuszczeniu fosfor ten w krótkim czasie staje się dostępny dla roślin. Zasobność gleby w ten pierwiastek jest bardzo ważna, ponieważ działa on na rozwój i wzrost systemu korzeniowego. Fosfor to źródło energii dla roślin, tak potrzebnej nie tylko na początku wegetacji, ale również w późniejszych etapach.
Co więcej, FERTIMAX COMPLEX jest nawozem o niskiej zawartości chloru. Dlatego potas w nim zawarty (18% K2O) ma formę tylko i wyłącznie siarczanową. Jednocześnie znajdziemy tu 35% siarki w przeliczeniu na SO3. Dopełnieniem tego składu są mikroelementy, takie jak: magnez, bor, cynk oraz śladowe ilości manganu i żelaza.
Posypowe nawożenie borówki: na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Jest jeszcze jedna cecha, która wyróżnia FERTIMAX COMPLEX. Mianowicie niebieskie, bardzo wyrównane granule. Aż 95% granul mieści się w przedziale od 2 do 5 mm. Cechuje je przy tym bardzo wysoka higroskopijność. Oznacza to, że chłonąc wodę z otoczenia (gleby, powietrza), granule bardzo szybko ulegają rozpuszczeniu, uwalniając składniki pokarmowe do strefy korzeniowej. Rozkład tych granul można zauważyć już po kilku dniach od siewu.
Dlaczego to takie ważne? Mianowicie w posypowym nawożeniu borówki, szczególnie w początkowej fazie wegetacji, istotne jest, aby zastosować nawozy odpowiednio wcześnie i mieć pewność, że dobrze się one rozpuszczą. Składniki pokarmowe muszą bowiem na czas zostać uwolnione, aby były dostępne dla roślin.
Na koniec jeszcze raz warto przypomnieć o tym, aby nawożenie borówki planować w oparciu o wyniki analizy glebowej. Albowiem dawki nawozu FERTIMAX COMPLEX powinny być dopasowane do plantacji – odmiany, wieku roślin, a także właśnie zasobności gleby w składniki pokarmowe.
Aby poznać więcej szczegółów na temat wiosennego nawożenia borówki i zalet stosowania nawozu Fertimax Complex, zapraszamy do obejrzenia filmu z plantacji w okolicach Płońska: