Truskawki na przyspieszony zbiór to technologia produkcji, która zyskuje na popularności. Choć obecnie ten system uprawy dominuje w rejonie Czerwińska nad Wisłą, decydują się na niego również plantatorzy m.in. z Lubelszczyzny. To tam właśnie odwiedziliśmy Mateusza Maruszewskiego, właściciela gospodarstwa Farma Mój Owoc, który ze swoją produkcją truskawek celuje w majówkę. Sprawdziliśmy, jaka jest obecnie sytuacja w tunelu z odmianą 'Alba’. Gospodarz opowiada o swojej strategii ochrony roślin przed przymrozkami. Dzieli się też swoimi spostrzeżeniami na temat uprawy truskawek w tunelach zblokowanych w porównaniu do tuneli solowych.

Mateusz-Maruszewski-Farma-Moj-Owoc
Mateusz Maruszewski, właściciel gospodarstwa Farma Mój Owoc

Jak przebieg pogody wpłynął na truskawki na przyspieszony zbiór?

Luty tego roku okazał się być niezwykle łagodny, wręcz rekordowo ciepły. Nic więc dziwnego, że rośliny rozpoczęły już wzrost. Jednym słowem warunki atmosferyczne sprzyjały wegetacji.

Połowa lutego to był dobry okres, żeby zamykać tunele, ponieważ mieliśmy ciepły luty. Truskawki ruszyły zarówno w tunelach zblokowanych, jak i w solowych. Można powiedzieć: tej siły już nie zatrzymamy – mówi Mateusz z Farmy Mój Owoc.

Jednakże wraz z nadejściem marca przyszło ochłodzenie. Pogoda zaczęła się zmieniać, przynosząc spadki temperatury, w tym nocne przymrozki. W regionie Lublina termometry wskazywały -3, -4°C, a prognozy straszyły nawet -7°C. Rośliny trzeba było więc odpowiednio zabezpieczyć i wzmocnić.

Rozwoj-rozety-liscowej-truskawki-na-przyspieszony-zbior
Wegetacja w tunelach ruszyła już pełną parą. Ciepły luty sprzyjał produkcji świeżych, zdrowych liści truskawki

Wspomaganie truskawek w okresie chłodnej pogody

W okresie, gdy spadki temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe są jeszcze na porządku dziennym, wspomaganie truskawki na przyspieszony zbiór to konieczność. Mateusz wykorzystał ciepły luty na usuwanie ubiegłorocznych liści z plantacji. To bardzo ważny zabieg fitosanitarny. Następnie przykrył rośliny agrowłókniną i uszczelnił tunele. Ruszył również z fertygacją, stopniowo zwiększając pożywkę, aby wspomóc rośliny podczas ich wybudzania się po zimie.

Dowiedz się więcej, jak Mateusz chroni truskawki przed przymrozkami oraz wspiera rozwój systemu korzeniowego. Obejrzyj film:

Nawożenie truskawki na przyspieszony zbiór – początek sezonu

Zastosowana przez Mateusza strategia nawożenia ma na celu wzmocnienie odporności roślin na stres i zapewnienie im niezbędnych składników odżywczych w okresie trudnych warunków atmosferycznych. Na początek więc poszedł nawóz FERTYGOLD 9-45-15 ze zwiększoną zawartością fosforu. Dlaczego akurat ten produkt? Fosfor odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju systemu korzeniowego. Plantator będzie więc go podawał roślinom dopóki warunki atmosferyczne się względnie nie ustabilizują. Później skład pożywki zmieni się na bardziej zbilansowany, z zastosowaniem nawozu FERTYGOLD 18-18-18.

Uzupełnieniem składników pokarmowych dostarczanych wraz z nawozem FERTYGOLD 9-45-15 SUPERMAG i CALFERT BERRY DUO. SUPERMAG to siarczan magnezu z mikroelementami, zaś CALFERT BERRY DUO to płynny nawóz mikroelementowy do fertygacji. Dzięki zastosowanego w nim podwójnego sposobu chelatowania (EDTA i DTPA) składniki pokarmowe są szybko pobierane przez rośliny. W kolejnym cyklu nawodnieniowym zastosowana będzie saletra wapniowa.

Zastrzyk energetyczny dla roślin, czyli jak jeszcze wspomóc truskawki na przyspieszony zbiór

Uzupełnianiem tego programu fertygacji jest „zastrzyk energetyczny” w postaci duetu: HUMIK oraz ASKAN. Łącznie stanowi on pakiet dobroczynnych substancji (m.in. aminokwasy, betainy, witaminy, wyciągi z alg morskich). Odpowiadają one za rozwój systemu korzeniowego, ale również wigor roślin.

Po zimie rośliny są ospałe, więc trzeba nimi potrząsnąć, dać takiego „kopa”, żeby ruszyły do przodu. Po to właśnie była aplikacja połączonych produktów HUMIK i ASKAN. Dała bardzo fajny efekt – opowiada plantator.

Humik-Askan-biostymulacja-truskawki-na-przyspieszony-zbior
Duet Humik i Askan to uzupełnienie podstawowego programu nawożenia truskawek. Bogactwo składników jest jak zastrzyk energetyczny dla wybudzających się po zimie roślin

Ochrona truskawek przed przymrozkami z wykorzystaniem agrowłókniny

Aby zapobiec uszkodzeniom roślin spowodowanym niską temperaturą, Mateusz zdecydował się na zastosowanie agrowłókniny P-23. Okrył nią truskawki i zamknął tunele. W przypadku mrozów do -4°C takie zabezpieczenie powinno wystarczyć. Jednak w razie spodziewanych spadków temperatury poniżej -5°C konieczne będzie nałożenie drugiej warstwy agrowłókniny.

Agrowłóknina-tunel-zblokowany-truskawka
W okresie przymrozków rośliny, oprócz zamknięcia tuneli, są dodatkowo zabezpieczone agrowłókniną P-23

Truskawki na przyspieszony zbiór: tunele zblokowane a solo

Ponadto gospodarz zauważył, że w tunelu zblokowanym wegetacja rusza wolniej niż w pojedynczych. Tam wigor roślin jest od początku większy. Wynika to z różnic w kubaturze tych konstrukcji i panującym w nich mikroklimacie. Mianowicie w tunelach zblokowanych podniesienie temperatury zajmuje trochę więcej czasu niż w „solówkach”. Z drugiej strony wytracanie ciepła też zachodzi w innym tempie, tym razem na korzyść tunelu zblokowanego.

Paradoksalnie, jak są duże przymrozki i kwitnienie w tunelach, to ja się nie boję o zblokowane tunele i praktycznie tu nie zaglądam, a chronię solówki. Czyli tunel zblokowany to jest jednak takie bezpieczeństwo – konkluduje Mateusz.

Nowa przestrzeń online dla plantatorów truskawek

Z radością informujemy, że produkty firmy Calfert, które już sprawdzają się w gospodarstwie Mateusza, są dostępne również na nowej platformie Mój Owoc. Warto tam zaglądać, bo to również miejsce wymiany informacji. Albowiem Mateusz jako praktyk chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat produkcji truskawki na przyspieszony zbiór. Zapraszamy!