Odpowiadając na zainteresowanie ze strony naszych klientów, firma Calfert zorganizowała w dniu 24 listopada 2023 w Warszawie spotkanie wraz ze specjalistycznym szkoleniem z zakresu fertygacji w uprawach ogrodniczych. Gościem specjalnym tego wydarzenia był dr hab. Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Doradca Jagodowy. Spotkanie zgromadziło grupę właścicieli punktów handlowych oraz sprzedawców, którzy w sklepach ogrodniczych prowadzą sprzedaż i wsparcie z zakresu ochrony roślin, nawożenia, biostymulacji i fertygacji, o którą to właśnie klienci pytają najczęściej, i z którą przedstawiciele i sprzedawcy stykają się bardzo często. Dla wielu jest to temat jeszcze trudny, nieznany, zawiły, dlatego specjaliści firmy Calfert przy wsparciu wiedzy naukowej wybitnego eksperta, jakim jest dr hab. Zbigniew Jarosz, postanowili przybliżyć zagadnienie fertygacji w uprawach ogrodniczych.
Podstawy i założenia fertygacji w uprawie roślin ogrodniczych
Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Barszczewski, ekspert firmy Calfert, który fertygacją zajmuje się od niemal 30 lat. Wprowadził zgromadzonych w świat fertygacji, wyjaśnił niuanse i podstawy, wyjaśnił, od czego zacząć.
Definicję fertygacji najprościej można rozwinąć poprzez wyjaśnienie, że jest to technika jednoczesnego podawania wody metodą nawadniania kroplowego oraz składników pokarmowych, które w tej wodzie są rozpuszczone. Dzięki fertygacji możemy oddziaływać na różne parametry uprawianych roślin, zarówno wielkość plonu, jak i jego jakość. Fertygacja jest zabiegiem, który możemy stosować w różnych układach systemach uprawy różnych roślin. Należy wspomnieć, że fertygacja w uprawach glebowych i w uprawach o ograniczonej objętości zasadniczo się różni, dlatego do różnych zagadnień należy odpowiednio podejść.
Fertygacja jest częścią nawadniania roślin, więc różne czynniki i zjawiska atmosferyczne powinniśmy brać pod uwagę, aby odpowiednią dawkę wody wprowadzić na naszą plantację. Podstawą każdej fertygacji powinna być analiza zarówno gleby, wody, jak i ewentualnie analiza składu pożywki. Dopiero mając te wyniki, możemy tworzyć programy i harmonogramy fertygacyjne. Napotkane ewentualne trudności z interpretacją wyników lub z ułożeniem harmonogramu, pomogą pokonać specjaliści firmy Calfert, Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński, którzy są do Państwa dyspozycji.
[optin-cat id=75273]
Kolejne zagadnienie, które zostało poruszone przez Jarosława Barczewskiego, to temat zasad mieszanin nawozowych, czyli podział pożywki na zbiorniki. Mamy trzy zbiorniki – umownie zbiornik A, w którym znajdują się tak zwane sole wapnia, zbiornik B, który będzie zawierał nawozy zawierające fosfor i siarczany oraz zbiornik C, który może być zbiornikiem do podawania kwasu – jeżeli nasza uprawa wymaga korekty odczynu pożywki za pomocą aplikacji właśnie kwasów. W uprawie truskawek zbiornik C przeznaczamy na produkty o działaniu biosymulacyjnym, czyli takie jak HUMIK czy ASKAN, oraz AminoVital Power.
Omówione zostały także różne instrumenty i urządzenia, służące do fertygacji, czyli umożliwiające pobranie stężonej pożywki nawozowej ze zbiornika do instalacji nawodnieniowej. Najprostszymi urządzeniami są inżektory i pompki i inżektorowe typu AMIAD. Drugą grupą urządzeń są dozowniki proporcjonalne. Był z nami przedstawiciel najpopularniejszego francuskiego producenta, czyli Dosatron, ale występują również inne, jak pompki nawozowe, które wymagają zasilenia w energię elektryczną. Mogą być wykonane własnym sumptem lub też zakupione, przeznaczone do tego celu rozwiązania.
Najbardziej zaawansowanymi, a także najdroższymi urządzeniami do fertygacji są komputerowe miksery nawozowe. Wachlarz produktów jest bardzo duży, a cena takiego urządzenia uzależniona jest od stopnia jego zaawansowania i możliwości podawania pożywki.
Kolejnym etapem wystąpienia Jarosława Barszczewskiego było omówienie nawozów z serii Fertygold, które w firmie Calfert są dostępne od 2018 roku. Ich ogromną zaletą jest to, że mają zdolność obniżania pH pożywki. Są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu przygotowanie pożywki jest bardzo proste. Dostępnych jest aż 11 różnych kompozycji, więc można wybrać dowolny nawóz i stworzyć pożywkę dopasowaną do potrzeb roślin. Mikroelementy są chelatowane przez EDTA. Nawozy Fertygold są koloru niebieskiego i zabarwiają wodę na taki kolor.
Uzupełnieniem nawozów Fertygold są nawozy Supermag, które zawierają 7-wodny siarczan magnezu z mikroelementami, a także Calfert Berry Duo, czyli mieszanka mikroelementów, w której to mikroelementy występują w dwóch formach chelatujących, przez co ich odporność na różny zakres pH w większym zakresie skali.
Wyższy poziom fertygacji czyli biostymulacja i ochrona roślin wraz z nawadnianiem
Innowacyjne podejście do biostymulacji i ochrony roślin za pomocą federacji wraz z prezentacją najnowszych wyników badań, wygłosił dr hab. Zbigniew Jarosz, Doradca Jagodowy, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zgromadzonym na sali uczestnikom, dr Zbigniew Jarosz wyjaśnił, że poligonem uprawowym i doświadczalnym są poletka badawcze Doradcy Jagodowego, na których corocznie prowadzonych jest około 50 różnych badań, doświadczeń i testów. Na początku swojego wykładu pan doktor wyjaśnił, dlaczego podawanie przez fertygację takich produktów, jak Humik i ASKAN, jest istotne w stymulacji prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Produkty te mają w swoim składzie wiele różnych substancji i związków organicznych, a także minerałów i dzięki nim system korzeniowy może rozwijać się prawidłowo.
Na rynku jest dość dużo produktów stymulujących rozwój systemu korzeniowego, ale szczególną uwagę pan doktor poświęcił omówieniu właśnie preparatów z firmy Calfert, z którymi prowadził badania. ASKAN to też produkt, który w swoim składzie zawiera związki organiczne, niezmiernie przydatne w okresach bardzo silnego stresu, wywołanego czy to zimowymi mrozami, kiedy dochodzi do uszkodzenia tkanek roślin, czy też wiosennymi przymrozkami, podczas których przemarznięciu ulegają pąki kwiatowe lub kwiaty, truskawek czy malin. Jest szereg produktów, które przeznaczone są do wsparcia roślin w trudnym stresowym okresie, a są to: Asahi, Maxi Grow, czy Shigeki. Szczególną uwagę dr Jarosz poświęcił produktowi Bio Basstyl Grand, który na szeroką skalę zaistniał w sezonie 2023, ale badania, testy i doświadczenia są prowadzone od 2019 roku. Badania prowadzone są szczególnie pod kątem zwiększenia masy owoców, poprawy ich wielkości, a także pod kątem przesunięcia dynamiki plonowania truskawki na wcześniejsze okresy. W sezonie 2023, ale być może również w nadchodzących sezonach będzie to czynnik, decydujący o większej wydajności, i co za tym idzie, zysku dla plantatora z uprawy truskawek.
Kolejno przyszła na pora omówienie zabiegów ochrony roślin poprzez federację. Od kilku lat dostępny na rynku jest preparat Verimark 200 SC, który może być aplikowany właśnie za pomocą federacji na plantacji truskawek. Kończąc swoje wystąpienie, pan doktor Zbigniew Jarosz, zaprosił wszystkich na Kongres Jagodowy 2024, który odbędzie się w Strachowie koło Płońska 27 stycznia 2024 roku.
Dlaczego Calfert wdraża najlepsze rozwiązania nawozowe dla twoich upraw?
Ta część wystąpienia należała do Alberta Zwierzyńskiego, który rozpoczął od prezentacji idei stosowania nawozów posypowych Fertimax Complex NPK 12-11-18. Ten produkt będzie dostępny od stycznia 2024 roku. Ma bardzo unikatowy skład. Nie ma chloru i sodu, jest bezpieczny dla roślin ogrodniczych, a nade wszystko jest to nawóz, którego granulka wykazuje właściwości higroskopijne, czyli takie, które mogą czerpać wodę z otoczenia. Dzięki temu bardzo szybko się rozpuszcza i bardzo szybko uwalnia składniki.
W kolejnym kroku prelegent omówił zmiany, jakie zachodzą, jeśli chodzi o wprowadzanie ustawodawstwa na poziomie Unii Europejskiej, odnoszącego się do ochrony klimatu i środowiska, jakie zaleca wdrażać w poszczególnych krajach Organizacja Narodów Zjednoczonych. Firma Calfert wprowadzając na rynek nowe nawozy, stawia na bezpieczeństwo.
Wprowadzane produkty są bezpieczne i sprawdzone. Współpracujemy z ośmioma producentami, głównie z Europy, a także z jednym producentem z Argentyny, którzy dostarczają najlepsze rozwiązania, nie pozyskujemy całych ofert od naszych producentów, wybieramy tylko najlepsze produkty, które testujemy i badamy w warunkach klimatyczno-glebowych w Polsce. Dzięki licznym wyjazdom spotkaniom dyskusjom jesteśmy w stanie zebrać najbardziej rzetelne informacje, które wykorzystujemy w badaniach i testach.
Zdaniem Alberta Zwierzyńskiego największy sukces w uprawie roślin sadowniczych to zrównoważony rozwój całej rośliny. Zaczniemy od systemu korzeniowego, ponieważ to on odgrywa główną rolę w pobieraniu wody składników pokarmowych i innych substancji. W badaniach prowadzonych przez panią dr. hab. Zofię Zydlik z UP w Poznaniu, już w 2018 roku wykazano pozytywny wpływ preparatu Humik na aktywność oddechową gleby, co przełożyło się na przyrost korony, a także masę owoców truskawki. W tych doświadczeniach prowadzono obserwację na glebie zmęczonej, jak i glebie nowej. Na każdym rodzaju gleby aplikowano Humik, który poprawiał badane parametry.
Askan to preparat minerlno-organiczny, który wpisuje się w rozwój systemu korzeniowego. Ten produkt wypadł równie pozytywnie w badaniach prowadzonych przez doktora Jarosza. Badania wykazały, że zwiększył plonowanie truskawki odmiany ‘Opera’, a także przyczynił się do przesunięcia dynamiki plonowania na wcześniejsze okresy.
Bardzo szczegółowo i dokładnie został omówiony preparat Bio Basstyl Grand, jeden z nowych produktów w ofercie firmy Calfert. Wyniki badań prowadzonych w 2023 roku zarówno z preparatem Bio Basstyl Grand jak i BioSmart, po raz kolejny wykazały pozytywny wpływ na plonowanie i wzrost masy owoców truskawek odmiany ‘Falco’. Co najważniejsze, zmalała liczba rozłogów na truskawce, widać było efekt przesunięcia wzrostu rośliny w kierunku genetycznego, czyli rozwoju kwiatów i owoców, kosztem rozwoju części wegetatywnych, jakimi dla truskawki są właśnie rozłogi.
Kończąc swoje wystąpienie Albert Zwierzyński zwrócił uwagę, że firma Calfert pozyskuje najlepsze produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Gwarantuje swoim klientom prowadzącym sklepy i hurtownie ogrodnicze, ochronę zapasów. Jesteśmy otwarci, na prowadzenie szkoleń, prezentacji wyników, badań i doświadczeń celem popularyzacji i upowszechniania wiedzy zarówno dla klientów, jak i sprzedawców, aby klienci mieli dostęp do najnowszej wiedzy.
Na koniec rozgorzała bardzo interesująca dyskusja na temat wykorzystania różnych narzędzi sztucznej inteligencji (AI) w rolnictwie.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zgromadzonym, że mogli być razem z nami, podejmować tematy w dyskusji, a nade wszystko uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Jeżeli prowadzisz punkt handlowy, sprzedajesz nawozy, środki ochrony, biostymulatory i chciałbyś, aby eksperci firmy Calfert lub zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym, które ty przygotowujesz dla swoich klientów, nie wahaj się – już teraz zadzwoń lub napisz wiadomość, chętnie porozmawiamy.