Choroby i szkodniki na plantacji truskawek jesienią – jak dolistnie żywić rośliny pod koniec sezonu wegetacyjnego?

Jesteśmy w ważnym momencie sezonu truskawkowego – prace jesiennie na plantacji truskawek. To właśnie teraz, pod koniec września, podejmujemy kluczowe działania, które wpłyną na zdrowie naszych roślin i plonowanie w nadchodzącym sezonie. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty prac jesiennych, takie jak szkodniki i choroby na plantacji truskawek. Podzielimy się też cennymi wskazówkami w sprawie jesiennego nawożenia roślin.

Szkodliwe roztocza na plantacji truskawek

Warto rozpocząć lustrację plantacji od kontroli szkodników, które mogą zagrażać naszym truskawkom w okresie jesiennym. Dwa główne szkodniki, na które musimy zwrócić uwagę, to roztocz truskawkowiec oraz przędziorek chmielowiec. Choć wrzesień obfituje w słoneczne i spokojne dni, to szkodniki czują zbliżającą się jesień i zimę. Dlatego właśnie teraz przechodzą z form letnich do form spoczynkowych, które przetrwają okres zimowy i rozpoczną kolejny sezon.

Aby ograniczyć ich żerowanie na plantacji oraz zmniejszyć populację form spoczynkowych, musimy przeprowadzić lustrację plantacji. Ocenić progi szkodliwości i jeśli to konieczne, zastosować odpowiednie zarejestrowane akarycydy. Jednak pamiętajmy o rotacji substancji aktywnych, aby uniknąć tworzenia się odpornych ras tych szkodników. W tym miejscu zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami celem dobrania odpowiedniego środka ochrony roślin.

przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec to bardzo małe roztocze, które widać dopiero pod dużym powiększeniem

Ochrona truskawek przed chorobami liści

Jesień to również okres, w którym rośliny są szczególnie narażone na choroby liści, z których najgroźniejszym jest mączniak prawdziwy truskawki. Warto zwrócić uwagę, że różne odmiany truskawek mogą być mniej lub bardziej podatne na tę chorobę. Jeśli na Waszej plantacji pojawi się mączniak prawdziwy liści, będziecie musieli zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Warto również bacznie obserwować, czy nie pojawiają się inne choroby liści, takie jak plamistość biała czy czerwona. Skuteczna ochrona przed nimi jest kluczowa, ponieważ zdrowe liście przekształcają energię słoneczną w energię chemiczną, co ma wpływ na kondycję roślin i plonowanie w przyszłym sezonie.

PODPOWIADAMY: Aby wzmocnić skuteczność zabiegu ochrony roślin, dodaj do zbiornika opryskiwacza adiuwant OPTYMAL FILM. To niewielka inwestycja, a daje duże możliwości w zakresie wsparcia ochrony zapobiegając stratom cieczy roboczej.

choroby na plantacji - mączniak prawdziwy truskawki
Jesienią wzrasta ryzyko porażenia liści truskawki przez mączniaka prawdziwego

Czy jeszcze można prowadzić biostymulację roślin?

W trakcie jesiennych prac na plantacji truskawek nie możemy zapominać o nawożeniu dolistnym i biostymulacji. Ważne jest dostarczenie roślinom nie tylko składników pokarmowych, lecz także wsparcie dla bieżących procesów fizjologicznych, takich jak wiązanie pąków kwiatowych i budowa potencjału plonotwórczego na kolejny sezon.

Jeśli szukacie odpowiednich produktów dopasowanych do stymulacji rozwoju roślin, polecamy sięgnąć po trzy niżej wymienione;

  • AMINOVITAL POWER, który zawiera aminokwasy. Właściwa dawka to 0,5 kg/ha, warto dodać ten produkt zarówno do środka ochrony roślin, którym zwalczamy przędziorki czy roztocza, jak i do fungicydu przeciw mączniakowi prawdziwemu.
  • Preparaty zawierające wyciągi z alg morskich.
  • BIOSMART, unikatowy produkt zawierający metabolity drożdży. Stosujemy go dawce 1-2 l/ha.

Plantatorzy zadają pytanie czy jeszcze należny biostymulować rośliny, czy nie jest za późno na zabiegi stymulacyjne? Wszystko zależy od przebiegu pogody, a także od kondycji roślin i sytuacji na plantacji. Jeśli wegetacja przebiega prawidłowo, rośliny rozwijają się bez większych problemów. Nie należy nadmiernie ich stymulować ani „rozpędzać” pod koniec wegetacji. Ale jeśli rośliny są dotknięte stresem (biotycznym, abiotycznym, np. stresem herbicydowym), to jak najbardziej należałoby sięgnąć po zabiegi regeneracyjne i rewitalizacyjne. Jeśli plantator obawia się, że nadmiernie przestymuluje rośliny, może zastosować mniejsze dawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą.

plantacja truskawki po zbiorach

A jakie nawożenie dolistne stosować jesienią?

Mając na względzie jesienne dokarmianie roślin, ale też szkodniki i choroby na plantacji, nie możemy zapominać o nawożeniu krzemem. Jest on niezwykle ważnym pierwiastkiem dla truskawek, który pomaga wzmocnić wytrzymałość roślin na niesprzyjające warunki i stresy. Odpowiednie wysycenie komórek roślinnych krzemionką sprawi, że będą one trudniejsze do przeniknięcia dla agrofagów. W ofercie firmy Calfert znajdziecie produkty, takie jak Potasil Plus Krzem, który dostarczy roślinom niezbędnych dawek tego wartościowego pierwiastka. Odpowiednie dawkowanie Potasil Plus Krzem to 2–3 l/ha, raz na 7–10 dni.

Nowością w sezonie 2023 są jeszcze dwa rozwiązania, przeznaczone do dolistnej aplikacji jesienią:

  • Nutripower PK fosforowo-potasowy. Produkt ten zawiera całkowicie nowy, jeśli chodzi o żywienie roślin, związek chemiczny pirofosforan czteropotasu. W tym produkcie znajduje się aż 99% pirofosforanu czteropotasu. Nie ma azotu, ani żadnych innych pierwiastków, tylko potas i fosfor. Forma pirofosforanowa jest bezpieczna i bardzo dobrze przyswajana przez rośliny. W okresie przygotowania roślin do spoczynku zimowego rekomendujemy dawkę 2,5 kg/ha, zabieg powinien być wykonany 2–3-krotnie.
  • CyBorg Cynkowo-Borowy zawiera bezpieczne formy Zn i B: bor w znanej i lubianej formie boroetyloaminy oraz cynk jako chlorek cynku. Zabiegi nawozem Cy-Borg przeprowadzone jesienią pomogą truskawkom w lepszym przygotowaniu do nadchodzącej zimy.

Prace jesiennie na plantacji truskawek to kluczowy element sukcesu w przyszłym sezonie. Odpowiednia kontrola szkodników, ochrona przed chorobami liści, nawożenie dolistne, nawożenie krzemem, cynkiem i borem – to wszystko ma ogromne znaczenie dla zdrowia i plonowania Waszych roślin.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub potrzebujecie więcej informacji, skontaktujcie się z naszym ekspertem. Pamiętajcie, że każda plantacja jest inna, dlatego dopasowanie działań do Waszej konkretnej sytuacji jest kluczowe.

Niech Wasza plantacja truskawek będzie gotowa na nadchodzącą zimę i obfite zbiory w kolejnym sezonie! Pamiętajcie, że troska o rośliny teraz przekłada się na sukces w kolejnym sezonie.