System korzeniowy truskawek po zbiorach owoców, jak o niego prawidłowo zadbać.
Jak prawidłowo dbać o plantację truskawek po zbiorach owoców? Od czego powinniśmy zacząć opiekę nad roślinami, aby przygotować je do wiązania pąków kwiatowych na kolejny sezon? Podczas lustracji plantacji truskawek w rejonie Czerwińska nad Wisłą mieliśmy okazję porozmawiać na temat tego, jak odpowiednio zadbać o plantację, jakie zabiegi należy wykonać, aby przygotować rośliny do owocowania w kolejnym sezonie. Plantację, którą odwiedzili eksperci z firmy Calfert – Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński, założono z sadzonek frigo, jest tu posadzona odmiana Rumba. Liście na tej plantacji nie są koszone, a rośliny nawadniane są kropelkowo wraz z fertygacją. Dlatego na początek skupimy się na kwestiach związanych z systemem korzeniowym. Wspólnie z Jarkiem opowiemy, jak dbać o system korzeniowy, jak wspomagać jego aktywność, jak odnawiać włośniki i rewitalizować uszkodzone korzenie.
[optin-cat id=79013]
Odbudowa systemu korzeniowego truskawek po zbiorach owoców
Okres po zbiorach owoców to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o system korzeniowy roślin. Konieczne jest jego odpowiednie wzmocnienie lub rewitalizacja, jeśli został uszkodzony. Plantacja była intensywnie eksploatowana w trakcie sezonu, ponieważ musiała wydać obfity plon. Większość energii uzyskanej przez rośliny w procesach fotosyntezy została przeznaczona na rozwój owoców. Teraz musimy skoncentrować się na odbudowie zdolności systemu korzeniowego do pobierania składników pokarmowych z dużej objętości gleby. System korzeniowy powinien zostać zrewitalizowany poprzez odpowiednie działania z zakresu żywienia roślin, a także biostymulacji. W tym celu powinniśmy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które są wszechstronne w dostarczaniu niezbędnych składników i związków potrzebnych do odbudowy, regeneracji czy rewitalizacji systemu korzeniowego.
Do związków niezbędnych w rewitalizacji, systemu korzeniowego zaliczamy:
- kwasy humusowe,
- aminokwasy,
- betainy,
- witaminy,
- wyciągi z alg,
- ekstrakty roślinne odpowiednio dobrane.
[optin-cat id=75273]
W ofercie firmy Calfert znajdują się sprawdzone rozwiązania wspierające system korzeniowy, pomagające w jego odbudowie, rozwoju, a także intensyfikujące aktywność korzeni w pobieraniu składników pokarmowych. Mowa tu o produktach HUMIK i ASKAN, które razem stanowią dość potężny „oręż”, aktywujący i budujący system korzeniowy, w tym korzenie włośnikowe.
Jak wspomóc rozwój systemu korzeniowego truskawek po zbiorach?
HUMIK pozytywnie wpływa na wzrost, rozwój i aktywność systemu korzeniowego. Zawiera kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy. Jest to produkt dobrze znany, który sprawdził się na plantacjach truskawek, malin i borówek. Zalecane dawkowanie poprzez fertygację to 5 l/ha. Należy go aplikować co 14-21 dni, aby dbać o serce rośliny, czyli system korzeniowy.
ASKAN to nawóz mineralno-organiczny zawierający azot, potas, mikroelementy, ale również duże ilości substancji organicznych – wyciągu z alg, aminokwasów, ekstraktu roślinnego i polisacharydów, przeznaczonych do rewitalizacji systemu korzeniowego. Dzięki aplikacji poprzez fertygację wpływa on na lepszy i intensywniejszy wzrost systemu korzeniowego. Zalecana dawka to 6 l/ha, należy go aplikować co 7-14 dni.
HUMIK i ASKAN to dwa produkty, które powinny być stosowana razem. Nie w jednym zabiegu łącznie (chociaż można podać HUMIK z ASKANEM), ale warto brać te produkty pod uwagę razem, dlatego że ich działanie się uzupełnia. Wynika to z samego składu chemicznego, nawet części organiczne się bardzo dobrze uzupełniają i wspierają, można stwierdzić wręcz, że występuje działanie synergiczne. HUMIK stwarza optymalne właściwości w glebie i tworzy w niej odpowiednie środowisko do pobierania składników. ASKAN zaś odpowiedzialny jest za uzupełnienie składników i dostarczenie takich substancji, które spowodują bujniejszy rozwój systemu korzeniowego. Stąd stosowanie łączne jest jak najbardziej wskazane. Ponadto kwasy huminowe, fulwowe, betainy i pozostałe składniki HUMIKU wpływają na jakość gleby, czyli na relacje powietrzno-wodne. Występuje tam aktywność mikrobiologiczna, w związku z tym zawartość substancji organicznej również się zmienia, co jest korzystne, bo dzięki temu gleba nie ma tendencji do osiadania. Zatem połączenie HUMIKU i ASKANU działa wielokierunkowo na różne aspekty – i na glebę i na system korzeniowy, a ponadto dostarcza składników pokarmowych.
Zapraszamy także do obejrzenia filmu:
Pytania i obawy wśród plantatorów mogą pojawić się, kiedy w grę wchodzi wprowadzenie nowych produktów do fertygacji i biostymulacji plantacji. Chcemy dziś rozwiać te wątpliwości, pokazując, dlaczego HUMIK i ASKAN są właściwym wyborem dla Twojej plantacji truskawek.
1️⃣ Efektywność: HUMIK i ASKAN zostały sprawdzone przez kilka lat badań i testów. Ich skuteczność potwierdzają zadowoleni producenci, którzy doświadczyli pozytywnych efektów na swoich plantacjach. Wierzymy, że najlepszym dowodem skuteczności produktu są zadowoleni klienci!
2️⃣ Cena: Możemy potwierdzić, że HUMIK i ASKAN nie są najtańszymi rozwiązaniami na rynku. Ale to, co otrzymujesz w zamian, to skoncentrowane i wypakowane różnymi pozytywnymi dla roślin związkami organicznymi produkty. W efekcie Twoja inwestycja zwróci się w postaci zdrowych, silnych roślin i obfitych zbiorów.
3️⃣ Bezpieczeństwo: Zarówno HUMIK, jak i ASKAN są bezpieczne dla roślin, gleby i środowiska. Wspierają strefę korzeniową i poprawiają właściwości gleby, zapewniając równowagę i zdrowie Twojej plantacji.
4️⃣ Stosowanie: Dla osiągnięcia najlepszych wyników, zalecamy stosowanie HUMIK i ASKAN poprzez fertygację, w osobnym zbiorniku lub cyklu nawodnieniowym. Po aplikacji produktów warto przepłukać linie kroplujące.
5️⃣ Kompatybilność: HUMIK i ASKAN można stosować razem. Pamiętaj jednak, że z powodu zawartości części organicznych, przygotowana pożywka powinna być użyta od razu.
6️⃣ Dostępność: HUMIK i ASKAN są dostępne u naszych DYSTRYBUTORÓW oraz w sklepie wpolu.pl.