16. Jakie są aktualne truskawkowe, odmianowe trendy i preferencje?
Część 3 późno dojrzewające odmiany truskawek
Kliknij i posłuchaj szesnastego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;
[optin-cat id=79013]
Mówiliśmy o wczesnych i średnich odmianach truskawek, teraz przyszedł czas na omówienie późnych odmian. Skupimy się na odmianach, które w naszych warunkach dojrzewają pod koniec czerwca i owocują przez cały lipiec. W ostatnich latach ten segment odmian truskawek stał się bardzo popularny, ze względu na duże zainteresowanie konsumentów owocami truskawki owocującej w czerwcu i lipcu. Dlatego plantatorzy zaczęli poszukiwać odmian dojrzewających właśnie w okresie pełnego lata, gdy ceny za owoce wzrastają, a zainteresowanie odbiorców jest nadal wysokie. Te atrakcyjne aspekty sprawiają, że plantatorzy poszukują odmian późnych, a hodowcy właśnie w tym segmencie wprowadzają nowe kreacje odmianowe. Wśród nich można wymienić odmiany takie jak ‘Florence’ oraz ‘Malwinę’. Ale czy to jedyne odmiany polecane w tym terminie? Jakie są aktualne nowości odmianowe truskawek owocujących w późniejszych terminach? Jak przygotować się do uprawy odmian późnych? Czy są jakieś niuanse w sprzedaży odmian późnych? Na te i inne pytania odpowie w tym odcinku podcastu specjalistka z zakresu odmian i sadzonek truskawek Iza Witczak z Boryna Plant. Jest to już trzecia część rozmowy na temat odmian trendów i preferencji w wyborze kreacji do nowych truskawkowych nasadzeń.
Bardzo prosimy, podziel się podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie bardzo serdecznie dziękujemy.
Dlaczego odmiany późne stały się tak popularne?
Odmiany truskawek, których owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca i w lipcu, są kwalifikowane do segmentu odmian późnych. Owoce ich są praktycznie przeznaczone na rynek detaliczny do bezpośredniego spożycia. O tej porze roku skupy nie przyjmują już owoców na cele przetwórcze, ewentualnym rynkiem zbytu owoców może być jeszcze rynek hurtowy. To bardzo ważna informacja z punktu widzenia możliwości zbytu owoców, sprzedaży i uzyskania za nie satysfakcjonującej ceny. Często znalezienie pracowników na zbiór w tym czasie bywa wyzwaniem, bo po czerwcowym piku owocowania truskawki, pracownicy sezonowi przenoszą się na plantacje maliny, czy borówki, których zbiór jest dużo łatwiejszy bo prowadzony na stojąco. Drugą ważną rzeczą, którą trzeba powiedzieć na samym początku jest to, że rośliny odmian późnych wymagają całkiem innego sposobu nawożenia, niż te uprawiane na wczesny, czy średni zbiór.
Odmiany późne kończą owocowanie wraz z końcem lipca, wtedy ostatnie owoce wydaje najpóźniejsza odmiana jaką jest ‘Malwina’. O ile odmiany późno owocujące nie są absolutną nowością na rynku, o tyle jeszcze kilka sezonów temu nie były popularne w omawianym segmencie. ‘Malwina’ królowała zatem niepodzielnie przez wiele lat, a jej uprawa i sprzedaż była bardzo dochodowa, głównie dlatego, że w tym czasie nie było na rynku dostępnych innych odmian. Nieco wcześniej owocowała odmiana ‘Florence’ i w zasadzie były to dwie najważniejsze odmianowe kreacje w tym segmencie.
W tej chwili sytuacja zmieniła się, odmian mogących konkurować z ‘Malwiną’ jest sporo, a ta „rywalizacja” widoczna jest głównie w pierwszym terminie jej owocowania. Odmian, które wchodzą w okres owocowania przed odmianą “Malwina” aktualnie przybywa i to po kilka rocznie, tak więc plantator ma do wyboru w zasadzie już wachlarz odmian, z jakich może skorzystać, zarówno w segmencie odmian średnio późnych, jak i odmian późnych.
A jak wyglądają trendy, jeśli chodzi o sprzedaż owoców do branży gastronomicznej? Czy hotele, restauracje lub cukiernie mogą stać się obiecującymi odbiorcami? Posłuchaj, drogi Czytelniku, jakie na ten temat zdanie ma Iza. Odsłuchaj 16. odcinek podcastu Calfert o Uprawie od 7. minuty.
Drogi Plantatorze, zwracamy uwagę że dobrze zaplanowana plantacja ze strony strategii produkcji i zbytu owoców truskawki jest kluczem do osiągnięcia sukcesu ekonomicznego. Dobrze poukładane plany odmianowe, gdzie owocowanie poszczególnych odmian następuje po sobie, a całość produkcji pod różnymi aspektami, w tym sprzedażą owoców jest zaplanowana, może przynieść najlepsze, wymierne efekty finansowe. Nie wykluczamy również podejścia takiego, że w gospodarstwie są uprawiane tylko odmiany późne dla konkretnego odbiorcy, taki schemat również może się sprawdzić, szczególnie gdy w danym momencie sezonu owoców będzie brakować. Dlatego zwracamy szczególną uwagę, aby mieć pomysł na uprawę truskawek odmian późnych, ustalając odpowiednią strategię dopasowaną również do regionu i warunków klimatyczno-glebowych. Takim przykładem jest region kaszubski, w którym truskawki uprawia się głównie w okresach późniejszych, to jest od czerwca i lipca, wybierając do nasadzeń odmiany średnio późne i późne. Taki schemat działania i strategia uprawy może się sprawdzić w uzyskaniu zakładanego wyniku finansowego.
Wybór odmianowy w segmencie odmian średnio późnych
‘Florence’ to odmiana, która dojrzewa w sezonie średnio późnym. Ma plony całkiem spore, jej wadą natomiast jest to, że trudno z niej uzyskać dużo owoców deserowych, pierwszej jakości, które to są najbardziej pożądane w tym czasie. Owoce tej odmiany są dosyć delikatne, o ciemniejszej barwie skórki. To odmiana bardzo popularna, która przetrwała kilka upadków przechodząc w zapomnienie, ale zawsze wracała na plantacje w dobrym stylu. O uwagę walczy z takimi odmianami jak ‘Fight’, która jednak trudniej przyjmuje się w Polsce, bo w naszym kraju tę odmiany uprawia się najczęściej na płask, w gruncie, bez dodatkowych osłon. Należy wspomnieć, że odmiana 'Florence’ przez długi czas była osamotniona, jeśli chodzi o swój segment odmianowy, ale w ostatnim czasie się to bardzo zmieniło i przybyło kreacji odmianowych lokowanych w segmencie odmian średnio późnych.
Wspomniany wcześniej ‘Fight’ to dobra, dość odporna na choroby odmiana, która rodzi ładne owoce. Z drugiej zaś strony jest również chimeryczny i nieprzewidywalny. Nie ma niestety gotowej odpowiedzi na to, dlaczego odmiana w jednym sezonie wypada świetnie, w innym zaś okazuje się klapą. Wiemy, że wpływ na to mają duże wymagania glebowe pod kątem obecności patogenów a raczej ich braku w glebie i nie wywoływania chorób pochodzenia glebowego, czy zasobności oraz wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych.
Odmianę ‘Falco’ zaliczamy do odmian średniego terminu dojrzewania owoców, jednak doświadczenie nasze oraz uprawiających ją plantatorów jest inne – odmiana ta owocuje znacznie wcześniej. Termin zbioru owoców tej odmiany przypada w krótkim czasie po zbiorze odmiany ‘Rumba’.
w 22 minucie Iza opowiada i przytacza opinie plantatorów dotyczące odmiany ‘Falco’
Odmiana ‘Malling Allure’ wydaje bardzo smaczne owoce o jasnej skórce, lecz jest odmianą trudną, o wysokich wymaganiach glebowych, nie toleruje stanowisk źle przygotowanych, gleb zmęczonych o nieuregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Z tego powodu nie jest lubiana przez plantatorów, ponieważ sadzona na stanowiskach niewłaściwych nie sprawdza się w uprawie. To nie jest odmiana zła – potrzebuje czasu, uwagi i chęci, aby nauczyć się dobrze ją uprawiać. Niestety jest to proces skomplikowany, plantatorzy wolą sięgnąć po odmiany pewniejsze i bardziej przewidywalne, niż po odmiany o wspaniałych cechach jakościowych owoców, ale trudniejsze w uprawie i bardziej wymagające.
Włoskie odmiany rekomendowane do sprzedaży bezpośredniej o wspaniałych owocach.
Odmiany ‘Olimpia’ i ‘Tea’ są to odmiany zaliczane do segmentu odmian średniego terminu dojrzewania owoców. Czasem w niektórych regionach i latach ‘Tea’ wychodzi nieco później i mówi się o niej, że jest odmianą średnio późną. Niemniej jednak zaliczymy ją do odmian średnich. ‘Olimpia’ nie cieszy się dużą popularnością, można na nią trafić w sprzedaży, ale nie zdarza się to bardzo często. Rodzi owoce mniejsze i bardziej okrągłe niż ‘Asia’, ma podobną do niej wydajność. Nie jest jednak odmianą wybitną i w okresie, gdy owocuje ma sporą konkurencję. ‘Tea’ jest od kilku lat najbardziej poszukiwaną odmianą, przy tym charakteryzuje się niską dostępnością sadzonek. Jest to odmiana chwalona przez plantatorów, o pięknych, dużych i smacznych owocach deserowych, które się bardzo dobrze sprzedają w detalu i na giełdach. Ma bardzo dobrą wydajność i świetnie sprawdza się w polskich warunkach. Jeśli plantator wyspecjalizował się w uprawie odmiany ‘Asia’ oraz ‘Roxana’, to naturalną kontynuacją sezonu truskawkowego w wydaniu odmian włoskich o podobnych walorach jakościowych owoców, są wspomniane odmiany, ‘Olimpia’ i ‘Tea’. Zwracamy uwagę że omawiane odmiany pochodzą z włoskiej linii hodowlanej, w związku z powyższym mogą być podatne na przemrożenia zimowe, na wiosenne przymrozki. Mało wybaczają, jeśli chodzi o błędy agrotechniczne, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed chorobami, szczególnie przed antraknozą.
Odmiana ‘Talia’ to druga najbardziej poszukiwana odmiana wśród plantatorów, także z małą dostępnością na rynku. To siostrzana odmiana ‘Asi’ i ‘Tei’, która zapowiada się niezwykle ciekawie. Jej owoce charakteryzują się tymi samymi cechami – są smaczne, ładne i bardzo duże. To klasyczna przedstawicielka odmian średnio późnych. Będzie owocowała mniej więcej w tym okresie co ‘Florence’. Należy ją obserwować, bo może się okazać hitem sprzedażowym tego segmentu, szczególnie gdy owoce są sprzedawane bezpośrednio konsumentom lub w lokalnych sklepikach czy bazarkach.
[optin-cat id=75273]
Nowości odmianowe w segmencie odmian średnio późnych.
Aktualnie są prowadzone bardzo intensywne prace nad liniami hodowlanymi w segmencie odmian średnio późnych. Szkółkarze dostrzegli luki, które można wypełnić, dzięki czemu wybór wśród nowości odmianowych przybywają nowe kreacje, które mogą zainteresować plantatorów.
Jedną z nich jest właśnie wyżej wymieniona ‘Talia’, a także odmiana ‘Marieka’. Została wyprodukowana przez właściciela odmiany ‘Malwina’, który zapewnia, że jego nowa odmiana ma poprawione wszystkie wady swojej poprzedniczki. Jest zatem jaśniejsza, owoce są większe, ma także lepszą wydajność. Owoce ‘Marieki’ pojawiają się wcześniej, niż u ‘Malwiny’. Stawiamy ją na równi z ‘Talią’, czy ‘Florence’. Pokładamy w niej spore nadzieje – zapowiada się jako odmiana mało wymagająca, dość prosta w uprawie.
‘Magnus’ i ‘Malwina’ – jak te odmiany pozycjonować na rynku? Czy ‘Malwina’ pozostanie królową rynku odmian późnych? Zapraszamy do odsłuchania 36. minuty podcastu.
Jeśli masz pytania dotyczące systemów uprawy, nawożeniem lub ochronę roślin, to prosimy, skontaktuj się z nami. Skorzystaj już teraz z zakładki ZADAJ PYTANIE.
Bardzo prosimy, podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie.
Bardzo Serdecznie dziękujemy za Twoją uwagę.
Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!
Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.
Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com