Ochrona roślin przed groźnymi agrofagami jest trudnym zadaniem stojącym przed każdym plantatorem, sadownikiem i rolnikiem. Planując zabieg, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wybór odpowiednich środków ochrony roślin ma największe znaczenie, ale już sama jego skuteczność może się bardzo różnić, w zależności od czynników atmosferycznych (przed, w trakcie i po zabiegu), czynników technicznych czy właściwości cieczy roboczej. Określenie jednego zjawiska, które miałoby najważniejszy wpływ na skuteczność zabiegów jest bardzo trudne, wręcz nawet niemożliwe.
Dysponujemy kilkoma narzędziami, dzięki którym możemy zminimalizować zjawiska redukujące skuteczności samego zabiegu. Najprostszym, najpowszechniejszym i najbardziej dostępnym narzędziem są adiuwanty. Preparaty wspomagające, modyfikujące i poprawiające skuteczność zabiegów. Nie ma jednego uniwersalnego adiuwantu, który byłby rekomendowany do wszystkich zabiegów ochrony roślin, rozwiązań jest bardzo dużo, a dobór zwilżaczy zależy od przeznaczenia i formulacji środków ochrony roślin. Część z nich posiada w sobie adiuwanty, ale jest to raczej rzadkość.
Co zyskujemy stosując adiuwanty?
Jedną z najważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, jest redukcja utraty cieczy roboczej. Do strat dochodzi w skutek odbijania się kropel od powierzchni rośliny lub ich spływania poza obręb samej rośliny (powierzchnię blaszek liściowych czy owoców). Utracie substancji aktywnej można zapobiec stosując Optymal Film. Preparat ten przyklei ciecz roboczą do powierzchni roślin. Spowoduje, że obszar styku kropli z blaszką liściową lub innym elementem rośliny będzie dużo większy, w porównaniu z cieczą roboczą bez dodatku Optymal Film. Charakterystyczna warstwa (film) zabezpiecza substancję aktywną, z jednej strony przed promieniowaniem UV, z drugiej zaś przed zmywaniem spowodowanym na przykład opadami deszczu. Powłoka ta powstanie, jeśli bezpośrednio po zabiegu (przez 2-3 godziny) substancja będzie miała czas, aby wyschnąć na roślinie. Deszcz czy intensywne promieniowanie, który pojawi się w późniejszym czasie, nie będzie obniżało skuteczności substancji aktywnej. Optymal Film powinien być dodawany do każdego zabiegu, w którym stosujemy fungicydy celem zwalczania chorób oraz insektycydy preparaty do zwalczania szkodników. Dużo korzyści przyniesie zastosowanie tego adiuwantu z preparatami kontaktowymi, ponieważ w tym przypadku chcemy, aby substancja aktywna danego środka ochrony roślin jak najdłużej pozostała na roślinie i dotarła do trudno dostępnych miejsc. Zapraszam do obejrzenia krótkiego materiału wideo.