3 groźne szkodniki truskawki. Nie bagatelizuj ich!
W produkcji owoców jagodowych wiele czynników zagraża zdrowotności roślin, wielkości i jakości plonu i jakość owoców. Wśród nich są szkodniki truskawki, które niekiedy bywają bagatelizowanie. Niestety, kiedy o nich zapomnimy, one bardzo szybko dają o sobie znać. Mowa oczywiście o wciornastkach, mszycach i zmienikach. Sezon 2024 pokazał, jak bardzo potrafią być one inwazyjne, szczególnie w późnych nasadzeniach oraz na odmianach powtarzających owocowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo ↓
1. Wciornastki – szkodniki nie tylko truskawki późnej
Wciornastki to szkodniki, które w sezonie 2024 rozwijały swoje populacje wyjątkowo dynamicznie, a to ze względu na sprzyjający przebieg pogody. Żerując, uszkadzają delikatne tkanki kwiatów i młodych zawiązków, powodując deformacje, a nawet obniżenie jakości handlowej owoców.
Wciornastki nalatują głównie z chwastów oraz innych roślin rosnących w bliskim sąsiedztwie, takich jak zboża czy kukurydza. Dodatkowo, ich poczwarki schodzą do gleby na zimowanie, aby już wiosną rozpocząć żerowanie na na naszych truskawkach.
Więcej na temat zwalczania wciornastków w uprawach truskawki przeczytasz tutaj:
2. Mszyce – szkodliwość bezpośrenia i pośrednia
Choć obecność mszyc nie zawsze wiąże się z uszkodzeniami owoców, ich żerowanie powoduje osłabienie rośliny oraz deformacje liści i kwiatostanów. Największe zagrożenie stanowi jednak ich pośrednia szkodliwość. Mianowicie mszyce są wektorami wirusów fitopatogenicznych, więc wraz z ich żerowaniem, rośnie ryzyko zawleczenia choroby wirusowej na plantację.
3. Zmienik w uprawie truskawki – jak żeruje?
Jakości handlowej owoców truskawki zagraża natomiast obecność zmieników. Choć są to owady uskrzydlone, mają ograniczoną zdolność do długotrwałych lotów, co wynika z budowy ich ciała i preferencji środowiskowych. Najchętniej bytują na plantacjach o dużym zagęszczeniu, gdzie znajdują schronienie i pozostają w nim na dłużej. Żerują na roślinach, ogładzając je z asymilatów. Największe szkody wyrządzają po zakończeniu kwitnienia. Wówczas nakłuwają dno kwiatowe i wysysają soki komórkowe, prowadząc do deformacji owoców. Co więcej, prawdopodobnie zmienik również jest wektorem wielu wirusów, które możemy obserwować na roślinach, choć niekoniecznie na truskawce.
Wnioski i rekomendacje przed nowym sezonem
Skuteczna ochrona truskawek przed mszycami, wciornastkami i zmienikiem wymaga regularnego monitoringu plantacji oraz zintegrowanych działań profilaktycznych i interwencyjnych. Kluczowe znaczenie ma zwalczanie tych szkodników nie tylko w okresie wegetacji, lecz także po zbiorach, co pozwoli ograniczyć ich presję w kolejnym sezonie. Wybierając preparaty o dłuższym okresie działania (i dłuższej karencji), poza sezonem wegetacyjnym, można znacząco opóźnić problem w kolejnym sezonie.
Zaleca się stosowanie środków ochrony roślin z listy dopuszczonych do obrotu, dostosowanych do konkretnej fazy rozwojowej roślin. W każdym przypadku rekomendujemy też regularne lustracje plantacji. Ponadto monitoring pod kątem wciornastków należy zintensyfikować w okresie okołokwitnieniowym, zaś zmienika w okresie formowania zawiązków. Pamiętajmy też o późniejszych odmianach, które stwarzają doskonałe warunki do zimowania tych agrofagów. Dlatego obserwacja nasadzeń i dbałość o ich stan fitosanitarny przez cały sezon, również po zbiorach, są bardzo ważne dla zdrowotności całej plantacji.