W sadach jabłoniowych obecnie wykonywane są następujące prace:
- przerzedzanie ręczne,
- cięcie letnie
- zbiory odmian letnich.
Ochrona jabłek przed parchem i owocówką jabłkóweczką
Aktualnie jesteśmy po zabiegach wykonanych na II pokolenie owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella). W niektórych regionach występują dość często intensywne opady deszczu. Nie możemy w tym czasie zaniechać zabiegów ochrony przed parchem jabłoni (Venturia inaequalis). Należy obserwować intensywność i wielkość tych opadów i zależnie od nich przeprowadzać zabiegi fungicydami. Na ten moment zasadne jest użycie preparatów na bazie kaptanu, tj. Captan 80 WDG, Karpen 480 SC + Optymal Film.
W sadzie należy monitorować owocówkę jabłkóweczkę (Cydia pomonella) oraz zwójki, a szczególnie zwójkę siatkóweczkę (Adoxophyes orana). W razie konieczności wykonania zabiegu, najbardziej zasadnym produktem do zastosowania jest Affirm 095 SG + Optymal Film który szybko rozkłada się w roślinie.
Nawożenie dolistne jabłoni w okresie wzrostu jabłek.
W nawożeniu dolistnym aktualnie najistotniejszym składnikiem jest wapń. Jego zawartość oraz prawidłowa relacja względem potasu i azotu będą miały wpływ na późniejszą trwałość przechowalniczą owoców oraz występowanie gorzkiej plamistości podskórnej ( korka na jabłkach). Owoce dobrze dokarmiane wapniem cechują się dodatkowo wysoką jakością i jędrnością. Aktualnie radziłbym zastosowanie nawozów wapniowych bezazotowych, np. Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha, który dodatkowo w swoim składzie zawiera cynk i mangan. Warto wspomnieć o korzystnej roli tych mikroelementów. Cynk wpływa korzystnie na produkcję tryptofanu w roślinach, który jest odpowiedzialny za lepsze pobieranie zarówno wapnia z zastosowanego produktu jak również wapnia z gleby. Natomiast mangan będzie korzystnie oddziaływał na zachowanie zielonej zasadniczej barwy skórki, co jest szczególnie ważne u odmian dwukolorowych.
Na niektórych odmianach należy zwrócić uwagę na intensywność wybarwiania się owoców. Mamy aktualnie dość ciepłe noce i małą różnicę temperatur między dniem a nocą. Zatem zabiegi poprawiające wybarwienie owoców mogą być potrzebne. W tym celu rekomendujemy zabieg dolistny nawozem NutriPower Max P w dawce 2,5-5kg/ha. Produkt można zastosować już ok. 3-4 tygodnie przed zbiorem. Czasami wystarczy stosowanie jednokrotne, a czasami konieczne jest dwukrotne: 4 i 2 tygodnie przed zbiorem owoców.
W niektórych przypadkach, a w szczególności na odmianach drobnoowocowych, np. Gali może być konieczne nawożenie dolistne potasem. W tym celu można zastosować produkt NutriPower Max K w dawce 2,5-5kg/ha. Należy wspomnieć, że w przypadku dodatkowego nawożenia potasem rekomendujemy po 5-7 dniach zabieg produktem Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha w celu zachowania prawidłowej relacji tych składników w owocach, gdyż wyższa zawartość potasu w owocach negatywnie wpływa na ich trwałość przechowalniczą.
Sezon 2023 nie należy do najłatwiejszych jeśli chodzi o ochronę jabłoni. Mieliśmy dużą presję parcha jabłoni, mącznika jabłoni oraz poszczególnych szkodników. W wielu sadach był i jest problem z mszycami, a w szczególności z mszycą jabłoniowo babkową (Dysaphis plantaginea). Pogoda sprzyjała rozwojowi przędziorkom, szczególnie dużo było/jest przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae) oraz pordzewiacza jabłoniowego (Aculus schlechtendali). Nawet w niektórych sadach gdzie wykonano wiosną zabiegi olejowe. Po tak trudnym sezonie należy wyciągnąć pewne wnioski. Chodzi głównie o wykonywanie zabiegów w odpowiednim czasie, podczas optymalnych warunków pogodowych. Warto również zwrócić uwagę na parametry cieczy roboczej, chodzi mi o zakwaszenie wody do zabiegu. Istotne jest również dodanie do zabiegu odpowiedniego adiuwantu, np. Optymal Film, który poprawi pokrycie preparatem liści i owoców oraz istotnie zwiększy skuteczność zabiegu. Jest to również ważne podczas zabiegów na przechowywanie.
Autor tekstów i zdjęć; Adrian Jarosławski, Boryna.