Biostymulacja truskawek w czasie kwitnienia

Nadszedł ten moment na plantacjach, gdy rośliny uprawiane w tunelach zaczynają zawiązywać owoce. To czas, w którym należy się zastanowić nad tym, w jaki sposób uzyskać wysoki plon z dużymi, jędrnymi i smacznymi owocami. Wciąż mamy możliwości i pole do działania, aby wpłynąć na wysokość i jakość plonu. Jak to zrobić? Odpowiedzią jest właściwa biostymulacja.

Zanim jednak przejdziemy do sedna, należy przypomnieć rzecz absolutnie podstawową – to jesienią poprzedniego roku buduje się plon, który rośliny wydadzą w kolejnym sezonie. Pąki bowiem inicjowane są od ok. 25 sierpnia, aż do późnej jesieni (przy odpowiedniej pogodzie). Wiosną kolejnego roku natomiast roślina wybija te pąki, które zainicjowała w poprzednim sezonie. Plantator zaś, poprzez odpowiednie nawożenie, ochronę i biostymulację, powinien pobudzić roślinę i stworzyć jej odpowiednie warunki do tego, aby mogła wybić maksymalną ilość pąków kwiatowych.

Biostymulacja roślin aby lepiej kwitły i zawiązywały owoce

Od kilku lat funkcjonują na rynku biostymulatory oparte na wyciągach z alg, takie jak Valkiria Power Alg. Dziś chcieliśmy zwrócić uwagę na biostymulatory nowej generacji, oparte o brasylosteroidy, które są w stanie zmusić roślinę do wybicia dodatkowych kwiatostanów oraz pozytywnie wpływają na wielkość owoców. Zalicza się do nich preparat Bio Basstyl Grand. To produkt, który zawiera wiele mikroelementów oraz selen, który korzystnie wpływa na metabolizm roślin. Działanie preparatu Bio Basstyl Grand zostało potwierdzone przeprowadzanymi doświadczeniami na różnych odmianach roślin – Alba, Flair, czy Twist. Biostymulacja musi być odpowiednio wcześnie zastosowana, pierwszy zabieg musi się odbyć jeszcze przed pełnią kwitnienia, na etapie wybijania kwiatostanu. Pełnia kwitnienia natomiast to czas na ostatnią dawkę. Działanie Bio Basstyl Grand było sprawdzane w aplikacji dokorzeniowej i pozakorzeniowej. Obie formy aplikacji są równorzędnie dobre, przy czym stosując go dokorzeniowo, należy zwiększyć dawkę. Dawka rekomendowana do stosowania pozakorzeniowo to 0,2 l/ha i 0,3 l/ha przy stosowaniu dokorzeniowym.

Ochrona roślin przed stresem

Valkiria Power Alg jest biostymulatorem, zawiera wyciąg z alg norweskich. Pomoże roślinom uporać się ze skutkami stresu, który jest niekorzystny dla ich rozwoju i wzrostu. Może to być na przykład stres spowodowany przechłodzeniem, ale też zbyt wysoką temperaturą, czy suszą. Podstawową reakcją roślin na taką sytuację jest spowolnienie metabolizmu i całkowite zatrzymanie biosyntezy fitohormonów. Dlatego preparat warto zastosować również na dwa dni przed wystąpieniem sytuacji stresowej, co dostarczy roślinie prekursorów tych fitohormonów, dzięki czemu roślina nie wpadnie w tak silny stres. Po stresie natomiast należy zareagować jak najszybciej, gdy tylko roślina wróci do temperatury powyżej zera fizjologicznego. Zastosowanie Valkiria Power Alg wpływa pozytywnie na kwitnienie oraz zwiększa intensywność zawiązywania owoców.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video