Minione noce upłynęły pod znakiem niskich temperatur i przymrozków. To dla roślin duży stres, który trzeba szybko zminimalizować, aby rośliny odzyskały równowagę i wydać piękny plon, czyli duże, jędrne i smaczne truskawki. Wiedzą to doskonale plantatorzy, którzy chwycili za telefony i dzwonią, aby zapytać, jak wspomóc rośliny w tych trudnych warunkach, co zrobić, gdy doszło do uszkodzenia kwiatów, słowem – jak zminimalizować ryzyko utraty plonu lub obniżenia jego jakości.

Na kwiatach widoczne są uszkodzenia spowodowane przymrozkami. Z tych kwiatów plonu już nie będzie.

Aby rośliny odzyskały równowagę, potrzebna im będzie dawka aminokwasów i produktów biostymulujących, za sprawą których rośliny zyskają wigor i siłę do wydania plonu.

Wzmocnienie roślin po przymrozkach

Polecanym produktem aminokwasowym do aplikacji pozakorzeniowej, w zabiegach dolistnych, jest Aminovital Power. Stosuje się go w dawce 0,5 kg/ha. Produkt jest organicznym stymulatorem wzrostu i rozwoju roślin, zawiera w swoim składzie 800 g wolnych i dostępnych dla roślin aminokwasów. Doskonale się rozpuszcza i obniża pH cieczy roboczej. W związku z tym stwarza dobre środowisko w zbiorniku do mieszania i stosowania łącznie z innymi preparatami, głównie środkami ochrony roślin. Ogólna biostymulacja, jaką daje stosowanie raz na tydzień preparatu Aminovital Power będzie dobrym rozwiązaniem dla narażonych na stres roślin. 

Idąc o krok dalej, warto sięgnąć po wojowniczkę plonu i jakości owoców, czyli Valkirię Power Alg. Jest to produkt, który jest pozyskiwany w Norwegii z alg. Stosujemy go w aplikacji pozakorzeniowej, czyli wyłącznie w zabiegach nawożenia dolistnego, w dawce 2 l/ha. Valkiria świetnie poradzi sobie w tych najcięższych warunkach uprawowych. Ma pH około 4,5, konsystencję bardzo gęstą. Zawiera dużą zawartość mannitolu i kwasu alginowego, czyli tych organicznych, potrzebnych i korzystnie wpływających na fizjologię roślin związków.

Jak poprawić jakość plonu?

Dwa powyższe produkty do biostymulacji poprawiają metabolizm i funkcjonowanie rośliny w trudnych warunkach atmosferycznych. Gdy już poprawimy komfort roślin, czas, aby pochylić się nad zagadnieniem poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców, a co za tym idzie,  poprawy wielkości owoców. Warto zwrócić szczególną uwagę na dwa produkty. 

Pierwszy z nich to Biobasstyl Grand, który stosuje się dolistnie w dawce 0,2 l/ha, natomiast dawka do fertygacji wynosi od 0,3 do 04 l/ha. Jest to produkt, który w tym sezonie stał się hitem w uprawie truskawki tunelowej na przyspieszone zbiór, gdzie plantatorzy, którzy stosowali go trzykrotnie – w okresie kwitnienia na jego początku, w czasie pełni kwitnienia i pod koniec kwitnienia – zobaczyli efekty wpływu naturalnych związków regulujących roślinę, zawartych w Bio Basstyl Grand, na truskawki uprawiane w tunelu na przyspieszony zbiór. Dlatego teraz polecamy trzykrotnie zastosowanie produktu (czy to w oprysku dolistym, czy to poprzez fertygację) wszystkim plantatorom, którzy uprawiają truskawki w otwartym polu, ściółkowane słomą. To potężne narzędzie, które należy stosować po to, aby rośliny bujniej kwitły, zawiązywały lepsze owoce, plony były przesunięte na te wcześniejsze momenty, a przede wszystkim, aby uzyskać odpowiednią wielkość owoców. Liczne badania przeprowadzone nie tylko na truskawce, ale jabłoni, malinie, czy borówce dowiodły, że Bio Basstyl Grand wpływa na wielkość i jakość zbieranych owoców. 

Uzupełnieniem i wsparciem Bio Basstylu, o nietypowym składzie i działaniu jest BioSmart. Stosujemy go dolistnie w dawce 2 l/ha również w okresie kwitnienia, czyli tym newralgicznym i najważniejszym momencie. Produkt zawiera składniki organiczne, aminokwasy i metabolity pochodzące z fermentacji drożdży.

Ważne zabiegi jakie należy wykonać na plantacji truskawek w czasie kwitnienia
BioSMART to naturalny biostymulator poprawiający kwitnienie i zawiązywanie owoców

Wszystkich plantatorów zachęcamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z uprawą i fertygacją roślin na plantacji.

Kliknij w link i ZADAJ PYTANIE,

Zachęcamy do obejrzenia materiału video