14.Jakie są aktualne truskawkowe, odmianowe trendy i preferencje?

Część 1 wczesne odmiany truskawek.

Kliknij i posłuchaj czternastego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;

 

W tym materiale zapoznasz się z wczesnymi odmianami truskawek, zapoznasz się aktualnymi trendami w wyborze wczesnych odmian truskawek do nowych nasadzeń, omówimy popularne oraz nowe kreacje odmianowe aktualnie znajdujące się w doborze materiału szkółkarskiego, oferowanego przez krajowe i europejskie szkółki produkujące sadzonki truskawek.

A jeśli mamy rozmawiać o trendach w odmianach truskawek to oczywiście, że zrobimy to ramię w ramię z Izą Witczak, liderką zespołu Boryna Plant w firmie Boryna. Iza to osoba zajmująca się odmianami i sadzonkami truskawek i malin, najlepiej poinformowana i kompetentna osoba, jeśli chodzi o dostępności sadzonek i dobór odmian w krajowych i europejskich szkółkach. Jest to pierwszy artykuł z trzech, które powstaną i będą dotyczyły odmian truskawek. Będziemy w nich poruszać i omawiać odmiany o wczesnym terminie dojrzewania owoców, średnim terminie dojrzewania oraz odmiany, których owoce dojrzewają w późniejszych terminach. Zaczynamy od omówienia wczesnych odmian truskawek. Jeśli masz pytania, chcesz przedyskutować swoje wątpliwości lub zasugerować temat kolejnego odcinka, to kliknij w link ZADAJ PYTANIE i wypełnijcie formularz.

Bardzo prosimy, podziel się podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie Bardzo Serdecznie Dziękujemy.

Poniżej znajduje się materiał opisu odcinka numer 14, podcastu Calfert o Uprawie,  o odmianach wczesnych, w kolejnych dwóch odcinkach (numer 15 i 16) podcastu Calfert o Uprawie zajmiemy się i omówimy odmiany średniego terminu owocowania, oraz odmiany późne. Jeśli chciałbyś uzyskać odpowiedź, jakie sadzonki wybrać do zakładania nowych plantacji truskawek, to przypominamy, że w odcinkach nr 11, 12 i 13 omówiliśmy wraz z Olą Szublorską z zespołu Boryna Plant temat wyboru sadzonek. 

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Czym kierować się przy wyborze odmiany wczesnej do zakładania nowych plantacji truskawek na przyspieszony zbiór?

Decydując się na uprawę odmian truskawek wcześnie owocujących na plantacjach zakładanych na przyspieszony zbiór, musimy zwrócić uwagę na pewne bardzo ważne kwestie. Przede wszystkim musimy wiedzieć, kto będzie od nas te owoce kupował. Druga kwestia to stanowisko oraz system, w którym uprawiane będą rośliny, a także region kraju i klimat, który w nim panuje oraz czy rodzaj gleby. Trzeba mieć świadomość, że powyższe czynniki bardzo mocno wpływają na termin owocowania, a w przypadku odmian wczesnych każdy dzień ma znaczenie. Odmiany te są obecnie najpopularniejszym wyborem plantatorów, ponieważ można na nich najwięcej zarobić.

Można by pomyśleć, że o terminie zbioru będzie decydował zatem region, w którym znajduje się plantacja, i im bliżej północy Polski, tym później rośliny owocują. Nie do końca tak jest, bo o terminie zbiorów decyduje także wybrany system uprawy roślin. Możliwa i prawdopodobna jest sytuacja, w której osoba uprawiająca truskawki w gruncie, bez żadnych form przyspieszania jej, zbierze plon później, niż inny plantator, który będzie uprawiał tę samą odmianę na przyspieszenie. Tak więc wybór systemu uprawy, stanowiska jest nie mniej ważny, jak wybór samej odmiany, jeśli chcemy produkować wysokiej jakości owoce we wczesnych terminach. Wspomnijmy że w naszym kraju najwcześniejsze truskawki gotowe do zbioru w kwietniu, pochodzą z uprawy szklarniowej, wraz z początkiem maja rozpoczyna się sezon truskawki tunelowej, a wczesne truskawki z osłon niskich są dostępne w połowie maja. 

Jak już wspomniano na początku artykułu, zanim dokonamy wyboru odmiany truskawek, należy zastanowić się, kto będzie końcowym odbiorcą naszego produktu, dla kogo chcemy uprawiać truskawki oraz komu je sprzedawać. Najpopularniejsze kanały dystrybucji to;

  • handel detaliczny,

  • handel hurtowy, giełda,

  • pośrednicy i lokalne punkty handlowe

  • duże sieci handlowe.

Istnieje jeszcze czwarta gałąź i jest to rynek przemysłu. Wspominamy o nim w tym miejscu, bo nie sposób go pominąć, jednak jest on traktowany jako rynek który zazwyczaj otwiera się na owoce na przełomie maja i czerwca. Zwyczajowo punkty skupu i zakłady przemysłowe nie kupują truskawek na początku maja i nie nastawiają się na truskawki odmian wczesnych jak i odmian uprawianych na przyspieszony zbiór. 

Chcemy zwrócić uwagę na wybór systemu uprawy dla wcześnie owocujących truskawek. W 13. minucie Albert i Iza mówią o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego systemu uprawy dla tych odmian. Zapraszamy do odsłuchania.

Topowe odmiany truskawek wcześnie owocujących

W uprawach tunelowych na przyspieszony zbiór prym wiodą dwie odmiany: 'Flair i 'Alba. Wchodzą najwcześniej w okres owocowania, dają plantatorowi największy zysk. Ogromną zaletą 'Alby jest to, że jest prosta w uprawie, polecana dla początkujących plantatorów. Odmiana ta daje obfity plon, a owoce są duże, jędrne o jednolitym, stożkowatym kształcie. Wykazują wysoką trwałość pozbiorczą, dobrze znoszą transport. Odmiana ‘Alba’ nie znosi aplikacji herbicydów na plantacji, każdorazowo odczuje zabieg herbicydem, który przełoży się na wielkość i jakość plonu i może powodować zniekształcenie owoców. 

Odmiana Alba dobrze czuje się w glebach przepuszczalnych, dobrze sprawdza się w uprawie na podwyższonych zagonach ściółkowanych czarną folią. Jest podatna na Colletotrichum acutatum (antraknoza) i na Gnomonia fragarie (plamistość liści). ‘Alba’ dobrze sprawdzi się zarówno w uprawie pod folią peforowaną, w tunelu, jak i w uprawie gruntowej.

Można pokusić się o stwierdzenie, że uprawa odmian wczesnych w Polsce jest trudna, jeżeli nie jest wspomagana odpowiednim, zbilansowanym i dopasowanym  nawożeniem. Dobrze prowadzona plantacja z odmianą 'Alba’ odwdzięczy się dorodnymi i smacznymi owocami, które to owoce pokochają konsumenci. 

Odmiana 'Flair była odmianą często wybieraną w poprzednim sezonie, do uprawy tunelowej na przyspieszony zbiór. To odmiana o delikatnej skórce i wymagająca, jeśli chodzi o właściwości fizyko-chemiczne gleby. Jest podatna na choroby glebowe, na niedobór składników mineralnych, szczególnie niedobory mikroelementów. Aby dobrze owocowała, potrzebuje ręki doświadczonego plantatora. Odmiana ‘Flair’ uważana jest za kapryśną, dlatego decydując się na jej uprawę trzeba dobrze przemyśleć sposób nawożenia, aby uprawa zakończyła się sukcesem. Wiemy jednak, że odmiana jest warta zachodu. Jest absolutnie najsmaczniejszą odmianą bardzo wczesną. Ma jednolite, kształtne owoce, które jednak nie są duże. Właściwie prowadzona w tunelu ma też piki owocowania (co może być dla niektórych osób także problemem, bo jednorazowy wyrzut owoców jest bardzo duży). Wielu plantatorów uprawiających ją w tunelu chętnie wybiera tę odmianę każdego roku.

Nie polecamy jednak tej odmiany do uprawy pod włókniną, w otwartym gruncie ani pod folią perforowaną.

‘Flair’ potrzebuje ochrony przed wiosennymi przymrozkami i bardzo dobrego nawodnienia oraz odpowiedniego zaopatrzenia w składniki odżywcze i mikroelementy. Jest wrażliwa na substancje aktywne herbicydów bezpośrednio po posadzeniu. Zaleca się wykonanie zabiegów profilaktycznych przeciwko Phytophthora spp. po posadzeniu roślin na miejsce stałe. Odmiana ta nie lubi zmęczonej gleby. Rekomendowana jest do uprawy na zagonach oraz do tunelu. Przed sadzeniem należy odkazić glebę. Polecana do sprzedaży detalicznej.

W ofercie firmy Boryna Plant pojawiły się dwie nowości odmianowe 'Glorielle’ i ‘Seraphine’. Odmiana ‘Glorielle’ dobrze sprawdza się też w gruncie i może być uprawiana w tunelu foliowym na przyspieszony zbiór.

Glorielle jest to wczesna odmiana z programu hodowlanego „Stefan Kraege Zuchtung”, zatem jest jedną z pierwszych odmian z programu hodowlanego Stefana Kraege. Owoce są bardzo smaczne o równomiernym kształcie i wysokim połysku. Ich kolor jest jasnoczerwony. Mają dobre cechy organoleptyczne. Wydają dość dużą ilość owoców handlowej wysokiej jakości. Szybko rosną, mają skórkę dość delikatną, miąższ jest zwarty. W programach żywienia rekomendowanych przez ekspertów z firmy Calfert, będziemy chcieli włączyć dolistne zabiegi krzemem Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha naprzemiennie z zabiegami wapniem WAPNO MIX MICRO, w dawce 3-6 l/l oraz do fertygacji NEUTRASOL w dawce 10 l/ha. Zabiegi mają na celu utwardzenie skórki i poprawę właściwości i odporności na powstawanie uszkodzeń w czasie zbioru i transportu owoców. Zobaczymy, czy ten intensywny program krzemowo-wapniowy sprawdzi się w praktyce i w konsekwencji utwardzi skórkę ‘Glorielle’. Zaleca się profilaktykę i dobrą ochronę roślin przed infekcjami ze strony sprawcy szarej pleśni. Polecana do sprzedaży detalicznej.

Odmiana ‘Serafine’ jest także zaliczana do wczesnych, jednak będzie owocować nieco później, niż 'Alba’, czy 'Flair, przez co – z ekonomicznego punktu widzenia może ją to dyskwalifikować z uprawy tunelowej. Odmiana będzie testowana w Boryna Plant, gdy tylko będzie można wyciągnąć jakieś wnioski i wydać rekomendacje, informacje na pewno pojawią się na stronie internetowej, zachęcamy także do kontaktu telefonicznego w sprawie pomocy z doborem właściwej odmiany.

Nową odmianą jest także 'Twist’. wyróżnia się wczesnym dojrzewaniem oraz  wysoką jakością owoców. Charakteryzuje się również dobrym potencjałem produkcyjnym przy zachowaniu dużej wielkości owoców przez cały okres zbiorów. Kolor owoców jest jasnoczerwony, owoce są jędrne i mają doskonały smak. Roślina jest silnie rosnąca, jednak nie buduje dużej ilości rozłogów, przy czym ma silny system korzeniowy. Początek owocowania określa się na dwa dni przed odmianą 'Flair’, nieco wcześniej niż 'Clery’. Zaznaczyć należy w tym miejscu, że odmiana ‘Twist’ była już w nasadzeniach w sezonie 2022, i w porównaniu do ‘Flair’ wychodziła z owocowaniem nieco wcześniej, a w innej lokalizacji nieco później niż ‘Flair’. Dlatego warto tę odmianę sprawdzić we własnym gospodarstwie. Wielkość owoców i ogólna wydajność jest większa przez cały okres zbiorów, w porównaniu do odmiany 'Flair’. Wytwarza owoce duże, które jednocześnie nie tracą na plonowaniu.

Na tę odmianę powinni też zwrócić uwagę plantatorzy, który uprawiają truskawki w gruncie, jak i w tunelu. 

Jeśli, Drogi Plantatorze, jesteś zainteresowany wyborem odmiany wczesnej do uprawy na przyspieszony zbiór prowadzonej w tunelu foliowym, to obok standardów ‘Alby’ i ‘Flai’r przetestuj nowe kreacje odmianowe, ‘Grolielle’, ‘Twist’ czy ‘Seraphine’, aby móc porównywać w Twoim gospodarstwie te odmiany do standardów jakie uprawiasz. 

Odmiany truskawek o spadającym popycie i areale uprawy

Jedną z odmian, która swoje pięć minut ma już za sobą, jest Honeoye. Inną, której popularność dość szybko zaczęła spadać, jest 'Allegro’. Ta odmiana ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nie jest polecana do tunelu z uwagi na to, że sama roślina jest dość dużego pokroju. Ma jednak jedną, dużą zaletę – to odmiana dość odporna na choroby. W Boryna Plant nie została spisana na straty, jest dobrą odmianą na zmęczone gleby i słabsze stanowiska. Będzie testowana pod obserwacją, bo ma potencjał, który trzeba sprawdzić.

‘Allegro’ jest odmianą nadającą się do upraw ekologicznych, bo dobrze poprowadzona środkami biologicznymi może dać bardzo dobre efekty w postaci fajnych owoców. Właściwie poprowadzona pod względem ograniczonego podawania nawozów zawierających  azot i pozostałych składników pokarmowych, może  wydać duże, ładne, smaczne jasnoczerwone owoce.

Czy odmiany 'Rumba’ i 'Verdi’ nadają się na przyspieszony zbiór? Jaki system uprawy do nich dobrać? Zapraszamy do odsłuchania 43. minuty podcastu Calfert o Uprawie.

Wspomnijmy jeszcze o dwóch odmianach uprawianych na wcześniejszy zbiór, które można spotkać w tunelowej uprawie na stołach lub w szklarniach: 'Malling Centenary’ oraz 'Clery’.

’Malling Centenary’ jest odmianą wyróżniającą się smakiem i zwracającą uwagę kolorem. Jest to odmiana bardzo atrakcyjna. Owoce nie są bardzo duże, jest owocem typowo marketowym. Nie nadaje się do uprawy w gruncie, bo jest wrażliwa i podatna na choroby grzybowe. Warto na nią zwrócić uwagę, jeśli uprawiać truskawki na wczesny zbiór pod osłonami w podłożach o ograniczonej objętości. 

Odmiana 'Clery’ wiedzie prym w uprawach tunelowych za granicą, w Polsce jej rola zmalała. Nie ma najwyższego potencjału plonotwórczego i zapewne to jest głównym czynnikiem, przez który plantatorzy odwracają się od niej. Niemniej jest bardzo smaczna, niektórzy nazwajaClery odmianą poziomkową, ponieważ spożywają jej owoce wyczuwalny jest poziomkowy posmak w kubkach smakowych. 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jeśli masz pytania dotyczące odmian truskawek, chciałbyś przedyskutować kwestie poruszane w tym odcinku podcastu, proszę o kontakt z Izą 222 302 430 zamowienia@borynaplant.pl lub Albertem pod nr tel 533 373 709 lub emailem, albert@calfert.pl

Chcielibyśmy poinformować Cię, Drogi Słuchaczu, że w najbliższą środę 8 lutego 2023, opublikujemy 15 odcinek podcastu Calfert o Uprawie w którym z Izą porozmawiamy o odmianach średniego terminu dojrzewania owoców. Zaś 15 lutego 2023 opublikowany zostanie 16 odcinek poświęcony w całości odmianom późnym. Już teraz zasubskrybuj ten podcast w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej lub na YouTube aby żaden nowy odcinek Cię nie ominął i mógłbyś być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i nowościami jakie dla Ciebie przygotowujemy w ramach podcastu Calfert o Uprawie.

Jeśli masz pytania dotyczące systemów uprawy truskawek, to prosimy, skontaktuj się z nami. Skorzystaj już teraz z zakładki ZADAJ PYTANIE.

Bardzo prosimy, podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie.

Bardzo Serdecznie dziękujemy za Twoją uwagę.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!

Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.

Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com