10. Jakie nawozy wybrać do fertygacji?

Kliknij i posłuchaj dziesiątego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Wbrew pozorom na to proste pytanie odpowiedź nie jest ani łatwa, ani jednoznaczna. Aby dobrze i precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie: „Jaki nawóz do fertygacji wybrać?” i, aby nie była to odpowiedź w stylu: “oczywiście najlepszy nawóz…”, należy zadać kilka pytań, które uszczegółowią  i doprecyzują warunki związane z fertygacją. Jest to ważne, bo źle określone warunki wyjściowe nie pomogą plantatorowi, a co gorsza mogą zniweczyć jego pracę.

Podawanie nawozów wraz z nawadnianiem nie jest trudne, ale wymaga wiedzy i umiejętności jej zastosowania w czasie prowadzenia aplikacji  – poniżej prezentuję kilka pytań, jakie zazwyczaj są zadawane przez doradców w ustalaniu warunków wyjściowych dla fertygacji w danej uprawie. 

 • Do jakiej uprawy, odmiany chcemy dobrać nawóz?
 • Czy uprawa jest prowadzona w systemach glebowych, czy na podłożach o ograniczonej objętości?
 • Czy uprawa zlokalizowana jest w otwartym polu, czy pod osłonami?
 • Czy oprócz fertygacji jest możliwość stosowania nawozów w aplikacji posypowej?
 • Czy posiadamy urządzenie do podawania pożywki w magistralę, a jeśli tak, to jakie?
 • Czy nasz układ jest jedno-, dwu- czy trzyzbiornikowy?
 • Czy do podlewania używamy roztworów stężonych, czy gotowych?
 • Czy posiadamy aktualne analizy gleby, podłoża, wody?

To kilka z podstawowych pytań, jakie należy zadać, gdy rozpoczynamy dyskusję na temat związany z fertygacją. Dzięki poznaniu odpowiedzi na nie możemy bardzo precyzyjnie dobrać nawóz do fertygacji, obliczyć dawkę, zaplanować strategię podawania nawozów oraz wybrać najlepszy moment, aby nawóz wraz z wodą wtłoczyć do magistrali. W tym miejscu należy wspomnieć, że eksperci firmy Calfert, Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński, służą pomocą w przygotowaniu harmonogramu fertygacji plantacji.
Już teraz sugerujemy skontaktować się z nami, wypełniając formularz ZADAJ PYTANIE na stronie calfert.pl, aby uzyskać precyzyjne informacje dotyczące fertygacji. Tym bardziej zachęcamy do kontaktu właśnie teraz, bo w sezonie szybkie uzyskanie rekomendacji może być wydłużone w czasie, a czas wówczas ma pierwszorzędne znaczenie.

Mówiąc o nawozach do fertygacji, możemy wspomnieć, iż rynek prezentuje szeroki asortyment produktów przeznaczonych do podawania wraz z nawadnianiem kroplowym naszych plantacji. Pierwszy – i można powiedzieć podstawowy – podział oprzeć należy na tym, czy jest to nawóz tak zwany dwuskładnikowy (dla przykładu saletra potasowa jest klasyfikowana jako nawóz dwuskładnikowy), oparty na prostych solach technicznych, zawierający dwa pierwiastki żywieniowe. Wśród podstawowych nawozów, tak zwanych pojedynczych, inaczej zwanych monoskałdnikowymi (a naprawdę dwuskładnikowych) wymienić należy te bardziej znane i stosowane w fertygacji. Są to zatem:

Saletra wapniowa Ca(NO3)2, saletra potasowa KNO3, saletra magnezowa Mg(NO3)2, monofosforan amonu NH4H2PO4, monofosforan potasu KH2PO4, siarczan potasu K2SO4, siarczan magnezu MgSO4, saletra amonowa NH4NO3 – rzadziej spotkamy się z wykorzystaniem siarczanu amonu (NH4)2SO4, chlorku potasu KCl czy chlorku wapnia CaCl.

Jak widać, na bazie tych wymienionych nawozów zawierających proste sole techniczne, można zbudować dowolny skład pożywki zawierający makroskładniki pokarmowe – te pierwszorzędowe (są to azot, fosfor i potas), jak i drugorzędowe (tu zaliczymy wapń, magnez i siarkę). 

Na rynku dostępne są też wieloskładnikowe nawozy do fertygacji, zawierające głównie azot, fosfor, potas w różnych proporcjach, czasem magnez i siarkę, rzadziej wapń oraz odpowiednią  ilość mikroelementów. Nawozy wieloskładnikowe są wygodniejsze w aplikacji w porównaniu z nawozami monoskładnikowymi, ale relacje azotu do fosforu i do potasu są już z góry przez producenta określone. Z jednej strony jest to zaletą (mało manipulacji i liczenia), z drugiej zaś stałość składu może być wadą – dlatego w serii nawozów do fertygacji FERTYGOLD, formuł jest aż 9, w tym jeden nawóz z serii FERTGOLD Low pH. Tak duża rodzina daje duże możliwości w wyborze odpowiedniego produktu, który w danym momencie jest potrzebny do fertygacji posiadanej uprawy. Pozwala także na różnego rodzaju modyfikacje składu pożywki, gdy chcemy osiągnąć zamierzony efekt, poprzez stosowanie fertygacji w naszej uprawie. Warto zaznaczyć, że nawozy FERTYGOLD są ze sobą mieszalne w każdej relacji i każdy z każdym – zaleca się jednak separowanie zarówno produktów zawierających siarczany, jak i ich mieszanin siarki czy fosforu, od zbiorników zawierających wapń (FERTYGOLD LpH 12-12-27 + CaO + Mikro) dla uniknięcia możliwości wytrącenia w zbiornikach koncentratów gipsu lub precypitatów fosforu. 

Nawozy do fertygacji  MUSZĄ się znakomicie rozpuszczać!

Czy sięgniemy po nawozy do fertygacji wieloskładnikowe, czy dwuskładnikowe – powinny one mieć wspólną cechę, a mianowicie być w pełni i bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Chodzi o to, aby cały dodany do zbiornika nawóz w pełni się rozpuścił, a tak przygotowana pożywka zawierała dostępne dla roślin składniki pokarmowe, które nawóz zawiera w swoim składzie. Przygotowanie roztworów do fertygacji z nawozów serii FERTYGOLD powinno nastąpić poprzez rozpuszczenie 10 kg nawozu w minimum 100 litrach czystej wody. Po dodaniu nawozu do zbiornika należy stale mieszać, aby całość nawozu dokładnie się rozpuściła i wymieszała w wodzie. Dodawana ilość zależy jednocześnie od właściwości rozpuszczalnych nawozów FERTYGOLD, temperatury wody i temperatury otoczenia. Chcąc uzyskać wyższe stężenia nawozów, można rozpuszczać je w letniej wodzie, ale… tylko do szybkiego zużycia. Koncentrat pozostawiony na więcej niż 12 godzin w niskiej temperaturze może po przekroczeniu wartości krytycznej stężenia soli w roztworze wytrącać się w postaci osadów na dnie i ściankach zbiornika. Gdy nawóz FERTYGOLD zostanie całkowicie rozpuszczony, można go podawać do instalacji nawodnieniowej, lub – jeśli zamierzamy dodać do zbiornika z nawozem FERTYGOLD inne składniki, takie jak na przykład magnez (co uczynić możemy poprzez dodanie CALFERT BASIC MAGNEZ), czy też koncentratu mikroelementowego CALFERT BERRY DUO, to oczywiście możemy to zrobić, pamiętając o zasadzie mieszalności nawozów między sobą. Nawozy wieloskładnikowe FERTYGOLD do fertygacji charakteryzują się bardzo dobrymi zdolnościami rozpuszczania w wodzie, w czasie przygotowania stężonej pożywki nawozowej.

Tabela przedstawiająca nawozy do fertygacji FERTYGOLD oraz ich parametry, EC pH i rozpuszczalności.

W powyższej tabeli przedstawiono maksymalną ilość nawozu w gramach dodanego do 1 litra wody, jaka zostanie rozpuszczona przy temperaturze 20°C. Dla różnych kompozycji nawozy do fertygacji FERTYGOLD mają różną rozpuszczalność: od 160 gramów do 360 gramów nawozu rozpuszczonego w 1 litrze wody. Rozpuszczalność nawozu zależy od tego, z jakich składników powstał, a nawozy FERTYGOLD są przygotowywane we włoskiej fabryce z najczystszych i najlepszych komponentów. Dlatego też ich rozpuszczalność w wodzie jest na wysokim poziomie.  

Dobry nawozów to taki, który dobrze się rozpuszcza i nie pozostawia osadu pochodzącego z części nierozpuszczalnych. Na rozpuszczalność nawozów wpływa (o czym już wspomniano) temperatura wody, ponieważ niektóre sole, takie jak na przykład siarczan potasu, potrzebują temperatury najlepiej około 20°C, aby się dobrze rozpuścić. Weźmy więc pod uwagę, że jeśli chcemy rozpuścić nawóz w wodzie o temperaturze 4-7° C, pobranej wprost ze studni, to rozpuszczalność nawozu może być słabsza, ze względu na niższą temperaturę wody.  W powyższej tabeli, oprócz rozpuszczalności, przedstawiono  przewodność elektryczną dla roztworu 0,1% wyrażoną w μS/cm. Jak widać, dla różnych składów nawozów z serii FERTYGOLD, EC (przewodnictwo właściwe) roztworu 0,1% jest różne, co jest związane z różnym stopniem przewodnictwa elektrolitycznego różnych soli, których użyto do produkcji. Dzięki wiedzy o przewodności elektrolitycznej wody używanej do fertygacji oraz wiedzy, jaki wpływ na EC roztworu ma konkretny nawóz, możemy dobrać takie stężenie, aby nie powodować niebezpiecznego zasolenia w strefie korzeniowej. 

Trzeba przypomnieć, że EC i pH to dwa podstawowe parametry i w glebie i wodzie, które w czasie fertygacji powinny być często kontrolowane. W przypadku podłoży o ograniczonej objętości raz dziennie o stałej porze (pożywka i przelew); w przypadku upraw glebowych raz na 3-7 dni. EC i pH możemy kontrolować w wodzie przy pomocy prostych i tanich pH metrów i konduktometrów. W tabeli widać, jaki jest wpływ 1-procentowego roztworu na odczyn pożywki. Nawozy z serii FERTYGOLD mogą obniżyć pH pożywki nawozowej nawet do 1 punktu, a nawóz z serii FERTYGOLD LpH nawet do 2 punktów od pH wyjściowego. Ta właściwość jest potwierdzona w praktyce, ponieważ w gospodarstwie Kozacka Truskawka u Konrada Kozakiewicza, pH wskazane przez dozownik (gdy podawana była czysta woda) wynosiło 7,5, gdy zaś podawany był nawóz FERTYGOLD, pH spadło do poziomu 6,5. Nawozy FERTYGOLD obniżają odczyn pożywki, ale czy będzie to wystarczające do prowadzonej uprawy? Wszystko zależy od wielkości bufora wody (zawartość wodorowęglanów (HCO3), dlatego każdorazowo zachęcam kontrolować odczyn i EC pożywki. 

Zdjęcie z wyświetlacza komputerowego miksera nawozowego. Po dodaniu nawozu FERTYGOLD pH spadło o 1 punkt.

Nawozy FERTYGOLD do fertygacji mają jeszcze jedną, nie zawsze spotykaną właściwość, zabarwiają wodę w zbiorniku na niebiesko. Gdy plantator przygotowuje zbiornik ze stężoną pożywką nawozową na okres kilku dni, a niekiedy nawet na cały tydzień, dozując pewną partię pożywki co jakiś zadany czas, to widok niebieskiego roztworu ułatwia identyfikację obecności w zbiorniku nawozu  FERTYGOLD. Eliminuje to możliwość błędu dodania ponownie ilości nawozów, co może prowadzić do zasolenia, lub na przykład wytrącenia osadów w zbiorniku i na elementach instalacji nawodnieniowej.  Ta właściwość nawozów FERTYGOLD sprawdza się w praktyce i może uchronić nas przed popełnieniem błędów, zwłaszcza gdy pożywki bywają przygotowywane przez różne osoby, czego należy za wszelką cenę unikać. 

Zawartość składników pokarmowych w nawozach do fertygacji.

Gorąco zachęcam, aby przed wyborem nawozu do fertygacji przeczytać jego etykietę lub opis na stronie internetowej producenta, lub dystrybutora. Wszystkie informacje o nawozach FERTYGOLD znajdują się na stronie https://calfert.pl/nawozy-do-fertygacji/fertygold/
Wieloskładnikowe nawozy do fertygacji możemy podzielić na trzy grupy:

 1. nawozy zrównoważone, 

 2. o wysokiej zawartości fosforu, 

 3. o wysokiej zawartości potasu.  

Nawozy zrównoważone to formuły: FERTYGOLD 20-20-20 i FERTYGOLD 18-18-18 + mikro

Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy tymi nawozami to po 2%, a dostępne są dostępne dwa składy, ponieważ plantatorzy są przyzwyczajeni albo do zrównoważonego składu NPK 20-20-20, albo NPK 18-18-18 – każdy plantator może wybrać swój ulubiony skład. Różnice pomiędzy formułami są jednak nie tylko w liczbach, ale i w postaci chemicznej: FERTYGOLD 20-20-20  nie zawiera siarki, a FERTYGOLD 18-18-18 siarczany zawiera; w osiemnastkach mamy tylko dwie formy azotu: amonową i azotanową, w dwudziestce zaś ponad 10% azotu jest w formie amidowej (mocznikowej). Są takie momenty w uprawie, że nie chcemy aplikować amidowej formy poprzez fertygację, dlatego w takich sytuacjach mamy możliwość użyć FERTYGOLD 18-18-18

Druga grupa to nawozy o najwyższej zawartości fosforu w składzie. Nawóz o najwyższej zawartości fosforu to FERTYGOLD 9-45-15 – szczególnie wskazany będzie na początku wegetacji, tuż po sadzeniu i pod koniec sezonu wegetacyjnego. Może być także niezbędny w rewitalizacji roślin po stresach abiotycznych. 

Trzecia grupa to nawozy, które w swoim składzie zawierają najwięcej potasu, jest ich w serii FERTYGOLD aż 6 formuł, a każdy z nawozów jest inny i będzie rekomendowany do różnych upraw, odmian, systemów uprawy, czy momentu zastosowania. Poza najwyższą zawartością potasu w nawozach FERTYGOLD są różne zawartości azotu i fosforu, dzięki czemu łatwiej wybrać i dopasować dany nawóz do uprawy, odmiany i momentu aplikacji i najprecyzyjniej dobrać żywienie do aktualnych potrzeb roślin na plantacji. W poniższej tabeli przedstawiono procentową zawartość każdego z makroelementów znajdujących się w nawozie FERTYGOLD (procenty, wagowo). Przed wyborem konkretnego produktu zachęcamy do zapoznania się z poniższą tabelą, w której zawarta jest informacja o ilości składnika pokarmowego, wyrażona w formie tlenkowej oraz przeliczona formę czystą, czyli jon jaki de facto jest pobierany przez system korzeniowy. Bazując na masie danego pierwiastka oraz  jego procentowej zawartości w nawozie kalkulujemy skład pożywki. Poniższe, już gotowe obliczenia, na pewno pomogą lepiej dopasować konkretny nawóz do potrzeb fertygacji. 

Zawartość w procentach wagowo, poszczególnych makroelementów w nawozach do fertygacji FERTYGOLD.

FERTYGOLDY nie zawierają niepotrzebnych balastowych pierwiastków, do których zaliczamy przede wszystkim sód (Na). Tylko jedna formuła FERTYGOLD 0-40-40 zawiera w swoim składzie 10% chloru i poza tym jednym produktem, wszystkie pozostałe FERTYGOLDY są wolne od chloru. 

Zawartość mikroelementów w nawozach do fertygacji.

 W przypadku nawozów wieloskładnikowych, jak już wiadomo po lekturze tego artykułu, zawartość makroelementów głównie NPK, jest zróżnicowana. Bardzo często zdarza się, że zawartość mikroelementów w serii nawozów do fertygacji jest taka sama i zazwyczaj kształtuje się poniżej 1%. W przypadku FERTYGOLD i FERTYGOLD LpH zawartość mikroskładników jest inna, w nawozach FERTYGOLD zawartość jest odpowiednio wysoka, porównując zawartość mikroelementów w FERTYGOLD-ach do zawartości mikroskładników w innych nawozach do fertygacji, dostępnych na rynku. Warto się nad tym chwilę zastanowić, wybierając nawóz do fertygacji, ponieważ przysłowiowa złotówka różnicy w cenie opakowania produktu wynika właśnie z tego, ile składników pokarmowych dany produkt zawiera, a komponenty wnoszące mikroelementy do nawozów są, obok fosforu, najdroższymi surowcami. W FERTYGOLD-ach cynk, żelazo, miedź i mangan występują w formie chelatu EDTA i są stabilne w roztworach o pH od 3 do 6,5. Bor i molibden nie są schelatowane – nie ma takiej konieczności.

Zawartość mikroelementów w nawozach do fertygacji FERTYGOLD.

Należy zwrócić szczególną uwagę, iż mimo że nawozy do fertygacji z serii FERTYGOLD zawierają mikroskładniki pokarmowe, to ich ilość może się okazać niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby pokarmowe konkretnych odmian. Dlatego w roku 2018 dr hab. Zbigniew Jarosz zaproponował i współtworzył formułę nawozu mikroelementowego CALFERT BERRY DUO. Poniżej prezentujemy skład nawozu do fertygacji zawierającego wszystkie mikroelementy. 

CALFERT BERRY DUO

Bor rozpuszczalny w wodzie                                    (B):  0,25%
Miedź EDTA  rozpuszczalna w wodzie                   (Cu):  0,10%
Żelazo DTPA rozpuszczalne w wodzie                   (Fe):  1,62%
Mangan  EDTA i DTPA rozpuszczalny w wodzie: (Mn):  0,8%
Molibden rozpuszczalny w wodzie                        (Mo):  0,05%
Cynk EDTA i DTPA rozpuszczalny w wodzie :       (Zn):  0,45%

W tym nawozie nie ma pierwiastków balastowych – przede wszystkim sodu, który może być szkodliwy dla roślin. Cynk i mangan są schelatowane przez dwa zawiązki EDTA i DTPA, czyli ich stabilność w roztworze przy pH wynosi EDTA w pH3-6,5 a DTPA w pH 3-7,5. Żelazo jest chelatowane tylko przez DTPA, a miedź tylko przez EDTA. Dzięki zastosowaniu dwóch związków chelatujacych dla poszczególnych pierwiastków uzyskano większą stabilność w roztworze o pH nawet do 7,5 dla DTPA. Przy połączeniu Calfert Berry Duo z nawozami z serii FERTYGOLD (które mają właściwości obniżające odczyn pożywki) może się okazać, że nie jest koniecznym dodatkowe zakwaszanie pożywek przy pomocy kwasu azotowego lub ortofosforowego. Niemniej  kwestie związane z odczynem pożywki chciałbym zostawić do osobnego rozważenia, ponieważ w pierwszym kroku musimy mieć chemiczną analizę wody, a następnie zastanowić się, jak modyfikować odczyn wody, czy przy zastosowaniu samych tylko nawozów, czy też może przy użyciu kwasu azotowego, czy ortofosforowego, i czy w ogóle jest to konieczne? 

Jak aplikować magnez i wapń w czasie fertygacji?

Jak już widać było w tabeli przedstawiającej skład makroelementów, tylko nawozy FERTYGOLD 8-5-40,  FERTYGOLD 9-18-27, FERTYGOLD 15-5-30 zawierają 2% magnezu, a FERTYGOLD 8-12-24 zawiera 3% tego pierwiastka. Jest to w większości przypadków zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin. Dlatego, jeśli do zbiornika – nazwijmy go umownie B – dodajemy nawozy FERTYGOLD, to tam właśnie zaleca się dodać magnez w postaci siarczanu magnezu. Rozpuszczonym i gotowym do użycia nawozem magnezowym jest Calfert Basic Magnez. Ten nawóz ma wygodną formę, jest gotowy do użycia, wystarczy odmierzyć dawkę i dodać do zbiornika. Czasem, nie chcąc aplikować siarczanu magnezu (lub nie mogąc go użyć z powodu zawartości siarki w wodzie) sięgamy po saletrę magnezową, ten nawóz dodać można do dowolnego zbiornika. 

Saletra wapniowa jest podstawowym nawozem dwuskładnikowym, z którego podajemy roślinom azot i wapń. Na plantacjach truskawek czy malin powinna być w określonych dawkach aplikowana przez cały okres wegetacji, a nie tylko po kwitnieniu i w czasie owocowania i zbiorów. Rekomendujemy stosowanie nawozów zawierających azotan wapnia z firmy HAIFA, ponieważ te produkty cechuje wysoka czystość, brak związków balastowych oraz bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie. Haifa w swojej ofercie posiada saletrę wapniową o podwyższonej 33% zawartości CaO, zwyczajowo znajdziemy saletry wapniowe o zawartości 26,5% CaO. 

W sezonie 2022 do oferty naszej firmy dodany został nawóz NEUTRASOL zawierający 9% CaO i 1% MgO, jest to tiosiarczan wapnia w postaci płynnej. Jeśli chcemy jeszcze podnieść zawartość wapnia, ale już nie wnosić dodatkowego azotu, sięgnijmy po NEUTRASOL. Można go stosować w dawce 10 l/ha, w tym samym zbiorniku co saletrę wapniową. Jedyna uwaga, jaką należy tutaj wymienić, to fakt, że gdy do zbiornika dodajemy nawóz NEUTRASOL, uprzednio nie modyfikujmy pH wody przy użyciu kwasu azotowego lub ortofosforowego. Dodam, że pożywka nawozowa przygotowana poprzez zmieszanie NEUTRASOL z saletrą wapniową powinna być od razu wtłoczona w magistralę i podana roślinom. Nie powinno się takiej pożywki zbyt długo przetrzymywać w zbiorniku, ponieważ może wystąpić sedymentacja słabo rozpuszczalnego tiosiraczanu wapnia – po przereagowaniu soli ze sobą w wodzie. 

ZAPAMIĘTAJMY: 

Nawozy do fertygacji powinny się charakteryzować wysoką rozpuszczalnością w wodzie.

Zawarte w nich związki soli technicznych powinny w całości ulegać dysocjacji.

W nawozach do fertygacji nie powinno być pierwiastków balastowych szczególnie sodu.

Nawozy do fertygacji powinny mieć możliwie najniższy indeks solny przy opracowanej kompozycji.

Nawozy do fertygacji nie powinny podnosić pH pożywki.

Zaletą nawozów do fertygacji jest zmiana zabarwienia koloru pożywki w zbiorniku.

Wybierając nawozy do fertygacji, przeczytajmy etykietę produktu.

Zaplanujmy, jak wzbogacić w magnez i/lub mikroelementy nawóz wieloskładnikowy, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Zaplanujmy, jak podamy wapń w czasie fertygacji.

Program fertygacji z nawozami FERTYGOLD

Drogi Plantatorze, potrzebujesz pomocy z zakresu fertygacji?  KLIKNIJ I ZADAJ PYTANIE

Chciałbyś uzyskać informacje o nawozach, dawkach lub harmonogram fertygacji twoich upraw? Potrzebujesz konsultacji i pomocy w zakresie ułożenia zaleceń nawozowych? 

Nic prostszego – już teraz kliknij w link i ZADAJ PYTANIE naszym ekspertom lub prześlij do nas wyniki analiz gleby i wody oraz gatunek/odmianę roślin i swoje dane kontaktowe.

Bardzo prosimy podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie.

Bardzo Serdecznie Dziękujemy. 

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!

Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.

Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.