Wapnowanie gleby i uzupełnienie dostępnego wapnia dla truskawek i malin
Jak już zauważyłeś w tym tygodniu na Twojej skrzynce, nie pojawił się e-mail z nowym odcinkiem podcastu, Calfert o Uprawie. Po nagraniu, czterech pierwszych odcinków, wystąpiły trudności techniczne oraz sprzętowe. Zebraliśmy również wiele pozytywnych i fajnych komentarzy, z których wyciągnęliśmy wnioski jak udoskonalić podcast Calfert o Uprawie. Co za skutkowało to dodatkowymi konsultacjami i zakupem nowego sprzętu. Który pomoże nam nagrywać lepsze materiały, których będziesz wygodniej i komfortowo słuchał. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem odcinków na temat odczynu gleby, wapnowania plantacji i dostarczania wapnia dla roślin. Zachęcam Bardzo Serdecznie do zapoznania się z materiałem dotyczącym skutecznego wapnowania plantacji truskawek i malin. Będzie to bardzo dobre wprowadzenie do naszego obszernego tematu o wapnowaniu.
Zawartość odpowiedzialnego za to wszystko wapnia w strefie korzeniowej roślin uparowanych powinna być na odpowiednim poziomie. Wapń służy również do regulacji, (podnoszenia) odczynu gleby. Szczególnie w okresie, gdy nawozy mineralne są w cenach niezachęcających do ich zakupu. Plantatorzy powinni skupić się i odpowiednio uregulować pH gleby, tak aby zapewnić odpowiednie pobieranie makro i mikro składników ze strefy korzeniowej.
Jak widać – gdzie by się w roślinie nie obrócić – tam wapń jest bardzo potrzebny.
[optin-cat id=75273]
Czy znamy odczyn naszej gleby oraz zawartość dostępnego wapnia w strefie korzeniowej roślin? Jeśli nie, to zachęcamy i gorąco rekomendujemy pobranie próbek glebowych z głębokości od 0 do 20 cm i wysłanie ich do OSChR lub IO w Skierniewicach wraz ze zleceniem wykonania analizy gleby METODĄ OGRODNICZĄ
Dobroczynne działanie wapnia w glebie
Wapń jednak ma również wpływ na stan i właściwości gleby – regulując jej odczyn i właściwości fizyczne oraz parametry takie jak struktura gruzełkowata.
Obecność dostatecznej ilości wapnia w kompleksie sorpcyjnym przyczynia się do kreacji prawidłowych relacji powietrzno-wodnych oraz – co chyba najważniejsze – do wytworzenia i utrzymania struktury gruzełkowatej – największego sprzymierzeńca plantatora w uprawie roślin, czyli czynnika wpływającego na wzrost i aktywność systemu korzeniowego.
W jaki sposób wapń wpływa na odczyn gleby?
Jest to proces związany z rozpuszczaniem związków wapnia w wodzie. Zawsze powstaje wtedy jon hydroksylowy (OH–), który podnosi odczyn pH w kierunku alkalicznego.
Z grubsza można powiedzieć, że 95% roślin wymaga odczynu w zakresie 5,5- 7,5, a jedynie niektóre wyjątki (jak np. borówka wysoka) preferują odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny – w zakresie pH 4-5.
Ponieważ odczyn obniżyć jest stosunkowo łatwo, w glebach robi się to, używając azotu w formie jonu amonowego NH4+, zajmiemy się podwyższaniem pH gleby.
Dlaczego wybrano sole oraz tlenki i wodorotlenki wapnia?
- mamy duże zasoby skał wapiennych
- obróbka surowca nie jest droga, a dostępność jest powszechna
- stosowanie produktów wapniowych jest bezpieczne dla plantatorów i roślin, szczególnie węglanu wapnia i siarczanu wapnia
- rośliny zawsze potrzebują dostępnego wapnia w glebie, aby móc go pobierać wraz z wodą
Przy wapnowaniu jest zawsze kwestia otwarta
Kiedy wykonywać wapnowanie plantacji?
Wapnowanie na ogół wykonuje się jesienią. Zwykle termin ten jest wybierany, ponieważ większość produktów wapniowych jest, albo słabo rozpuszczalna w wodzie i potrzebuje czasu, aby uwolnić wapń do gleby. Zatem – termin jesienny jest bezpieczny – obojętnie czy stosujemy postać węglanową, siarczanową, czy tlenkową.
Pamiętajmy jednak, że na glebach lekkich, gdzie kompleks sorpcyjny jest niewielki – należy raczej stosować formy węglanowe lub siarczanowe: postać tlenkowa może raptownie zalkalizować podłoże do wartości ponad pH 7,5, który to odczyn nie jest korzystny dla większości roślin – z wyjątkiem roślin wapieniolubnych.
Jakie stosować dawki i w jakiej postaci aplikować produkty wapniowe?
Zawsze skorzystajmy z kalkulatora wapnowania, a jeśli nie mamy do takiego dostępu – pamiętajmy, że im lżejsza gleba, tym jednorazowa dawka mniejsza i w formie węglanowej. Jeżeli stosujemy wapnowanie jesienią na glebach mocniejszych, możemy posłużyć się postacią tlenkową (wapno palone) lub najlepiej mieszana, gdzie wapń jest w dwóch formach – i węglanowej i tlenkowej. Przykładem takiego produktu zawierającego dwie formy wapnia, tlenkową i węglanową, jest HORTIWAP MIX, który w sumie zawiera 65% CaO, ale 39% dostarczanego wapnia jest w formie węglanowej CaCO3, a pozostała część wapnia jest w formie tlenkowej. Dlatego nawóz jest bardziej bezpieczny dla roślin niż nawóz zawierający wysoką zawartość wapnia tlenkowego, szczególnie rekomendowany na gleby średnie i cięższe, do aplikacji przed założeniem plantacji lub w okresie późno jesiennym. HORTIWAP MIX to szybkie dostarczenie wapnia i regulacja odczynu dzięki formie tlenkowej oraz wolniejsze uwalnianie jonów Ca++ w późniejszym okresie.
Postać węglanową można również aplikować bezpośrednio przed zakładaniem plantacji wiosną oraz nawet w trakcie wegetacji – jeśli jest to potrzebne.
W takich sytuacjach najlepiej stosować postać granulowaną – HORTIWAP KREDA zawierający 97% CaCO3. Nawóz charakteryzuje się wysoką reaktywnością – 94% i bardzo niską wilgotnością – poniżej 1% H2O, czyli plantator płaci za węglan wapnia, a nie za wodę. HORTIWAP KREDA to nawóz granulowany produkowany z bardzo rozdrobnionej mączki wapiennej. Dzięki temu granule rozpuszczają się, a wapń może w wyniku aktywności mikroorganizmów przechodzić do gleby i do kompleksu sorpcyjnego.
Jakie dawki HORTIWAP KREDA I HORTIWAP MIX można stosować?
Powinniśmy znać pH gleby oraz zawartość wapnia Ca++ w glebie, aby dopasować precyzyjnie dawki nawozów wapniowych do naszej plantacji.
Można powiedzieć, że dawki jesienne mogą się wahać od 500 do 2000 kg / ha wapnia w postaci węglanowej.
Jeżeli stosujemy postać tlenkową – dawki takie należy zredukować o połowę, a w przypadku gleb lekkich – nie stosować tej postaci, sięgając po takie rozwiązania jak HORTIWAP KREDA lub HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA.
Jeżeli stosujemy wapnowanie HORTIWAP KREDA wiosną przed założeniem plantacji – nie przekraczajmy ilości 1000 kg / ha jednorazowo – głównie z powodu możliwego zasolenia i związanych z tym problemów z przekorzenianiem się sadzonek.
Jak wspomniałem zasadniczo mamy cztery postaci produktów do wapnowania:
- węglanową, czyli HORTIWAP KREDA,
- siarczanową, czyli HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA,
- tlenkową – dostępne na indywidualnie zamówienie naszych klientów w ilości 24 tony,
- mieszaną (tlenkowo-węglanową), czyli HORTIWAP MIX.
Osiem zasad i warunków stosowania nawozów wapniowych na plantacjach
- Im gleba lżejsza – tym lepiej użyć HORTIWAP KREDA.
- Im gleba cięższa – tym lepiej użyć formy tlenkowej, a najlepiej HORTIWAP MIX.
- HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA używajmy w specyficznych roślinach o czerwonych lub fioletowych owocach: truskawka, malina, borówka.
- Na glebach lżejszych stosujemy pół-dawki nawozów wapniowych lub niższe z zalecanych, na glebach cięższych możemy stosować rekomendowane dawki.
- Najlepiej wapnować pole przed założeniem plantacji, dzieląc dawki wapnia na kilka aplikacji w czasie przygotowania stanowiska.
- Aplikacje na istniejących plantacjach powinny być prowadzone w okresie jesiennym, wiosną tylko w szczególnych przypadkach.
- Regularnie, najlepiej co roku, sprawdzać odczyn gleby i zawartość wapnia, aby regulować te parametry sukcesywnie.
- Jeśli zawartość wapnia jest bardzo niska lub odczyn bardzo kwaśny, trzeba pamiętać, że na takich stanowiskach regulacja odczynu i zawartości wapnia może potrwać kilka lat.
Szanowni Plantatorzy, temat wapnowania, regulacji odczynu i uzupełnienie ruchomego wapnia w strefie korzeniowej nie jest ani szybki, ani łatwy. Mam nadzieję, że tym krótkim opracowaniem przybliżyłem najważniejsze kwestie związane z wapnowaniem plantacji truskawek czy malin. W okresie jesiennym, wczesno-wiosennym lub gdy przygotowujecie stanowisko do sadzenia roślin, wykonajcie chemiczną analizę roślin, opierając dawki i termin aplikacji nawóz na tych właśnie danych. W tej kwestii zespół doradców Calferta jest do Waszej dyspozycji. Kliknij w zakładkę ZADAJ PYTANIE i wyślij do mnie wyniki analiz, a pomogę w opracowaniu i konsultacji zaleceń nawozowych.
Miłego Dnia!
Jarosław Barszczewski
ZACZEKAJ CHWILE, ZAINTERESOWANY TEMATEM WAPNOWANIA?
CHCESZ WIEDZIEĆ DLACZEGO WYSTĘPUJĄ PROBLEMY Z WAPNIEM?
KLIKAJ JUŻ TERAZ I PRZECZYTAJ KOLEJNY MATERIAŁ AUTORSTWA JAROSŁAWA BARSZCZEWSKIEGO
https://calfert.pl/2020/09/08/dlaczego-wystepuja-problemy-z-wapniem-w-uprawie-truskawki-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-wapniu-znajdziesz-w-jednym-miejscu/
NOWOŚĆ HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA W SEZONIE 2022