4. Jaki system glebowej uprawy truskawek wybrać, podczas zakładania nowej plantacji?

Kliknij aby posłuchać, czwartego odcinka podcastu Calfert o Uprawie;

Rzędowy system uprawy truskawek albo pasowy a może pasowo-rzędowy, różnice oraz wady i zalety tych systemów? Od czego powinna zależeć rozstawa sadzenia młodych roślin na miejsce stałe? Uprawa truskawek na płask w systemie jednorzędowym w otwartym polu, jakie najlepiej rozstawy wybrać? Uprawa truskawek na płask w systemie dwurzędowym, jakie rozstawy najlepiej wybrać? Kiedy wybrać jedno, a kiedy dwurzędowy system w uprawie w otwartym polu? Dla których odmian polecany będzie bardziej system jedno a dla których dwurzędowy? Uprawa na podwyższonych zagonach, jakie są typy i rodzaje zagonów? Uprawa na zagonach w systemie jedno rzędowym czy dwurzędowym? A może system rotacyjny, czyli wąski zagon a rośliny sadzone na przemiennie? Jaka powinna byś odległość pomiędzy zagonami? Jakie odmiany będą polecane, a jakie nie do uprawy na podwyższonych zagonach? Jakie systemy będą polecane do uprawy w tunelu foliowym? Czy system uprawy powinien być uzależniony od posiadanego rodzaju tunelu solowego, czy zblokowanego? W jakim rozstawie najlepiej uprawiać truskawki w tunelu? Jakie odmiany najlepiej sprawdzą się w uprawie tunelowej na zagonach?

To zebrane w jednym miejscu najczęściej zadawane przez plantatorów pytania, dotyczące systemów uprawy truskawki prowadzonej w glebie. Dlatego w tym czwartym odcinku podcastu Calfert o Uprawie, postanowiliśmy zadać te pytania w imieniu naszych słuchaczy i plantatorów oraz pokusić się o udzielenie odpowiedzi. Które to są zbiorem naszych własnych doświadczeń, przemyśleń oraz wielu wizyt w gospodarstwach, uprawiających truskawki.

 

Szanowny Plantatorze zawracamy szczególną uwagę na fakt, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na powyższe pytania, zadowalającej każdego plantatora. Dlatego nasze rozważania to dyskusja i wskazywanie argumentów za i przeciw. To rozmowa o praktyce plantatorskiej spotykanej w różnych gospodarstwach, a i często zależnych od specyficznej sytuacji na plantacji,  na przykład preferencji odbiorców naszych owoców. Dlatego bardzo gorąco zachęcamy Cię do wysłuchania tego odcinka podcastu Calfert o Uprawie, abyś posłuchał dyskusji i poznał argumenty. Mamy nadzieje, że ten odcinek będzie dla Ciebie inspiracją do zgłębiania wiedzy o systemach uprawy truskawek, oraz zachęci do kontaktu z ekspertami Jarosławem Barszczewskim i Albertem Zwierzyńskim. Celem zadania nam nurtujących pytań, przedyskutowania pomysłów oraz weryfikacji dokonanych wyborów. Dlatego też pod tym odcinkiem na naszej stronie nie znajdzie się zwyczajowe streszczenia. Pod tym odcinkiem umieszczamy przykładowe zdjęcia różnych omawianych systemów uprawy truskawki w glebie. Abyś mógł wybrać ten najbardziej dla Ciebie korzystny i odpowiedni.

Zapraszamy na naszą stronę www.calfert.pl, na której znajdziesz przygotowane materiały, linki, oraz dodatkowe informacje, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Jeśli masz pytania, chciałbyś przedyskutować Twoje wątpliwości lub zasugerować temat kolejnego odcinka to kliknij link, ZADAJ PYTANIE i wypełnij formularz.

 

Jeśli słuchasz lub czytasz ten materiał w październiku, lub listopadzie 2022 roku. To zachęcamy do wypełnienia ankiety i podzielenia się odpowiedzią na pytanie. Co sprawia Ci największy problem w uprawie? Dzięki udzielonym odpowiedzią będziemy mogli przygotowywać jeszcze lepszy i bardziej dopasowany do Twoich potrzeb podcast Calfert o Uprawie. Już teraz kliknij link i wypełnij ANKIETĘ 

[optin-cat id=75273]

Truskawki jako rośliny uprawowe są dość wdzięczne, ponieważ możemy je uprawiać w różnych glebowych systemach;

Truskawki ubarwiane na płask w systemie dwurzędowym.

1 – uprawa truskawek w systemie pasowym na płask.
2 – uprawa truskawek w systemie pasowo-rzędowym.
3 – uprawa truskawek na płask w systemie rzędowym.
3A – wyróżniamy system jedno rzędowy, że stałą odległością jednego od drugiego rzędu.
3B – wyróżniamy system dwurzędowy, czyli jeden rząd z większą a drugi z mniejszą odległością, przykładem jest tu dwurzędowy systemu uprawy „Marmolady” w rejonie grójeckim w rozstawie 90 na 60 cm.
6 – uprawa truskawek na podwyższonych zagonach.
6A – podwyższone zagony dzielimy ze względu na wysokość zagonu ponad gruntem.
– zagony niskie do 15-20 cm
– zagony średnie 20-35 cm
– zagony wysokie 50 cm.
6B – zagony dzielimy na ilość rzędów roślin, jakie na nich posadzono.
– jeden zagon szerokości ok. 60 cm jeden rząd roślin.
– jeden zagon szerokości ok. 100 cm dwa rzędy roślin.
– jeden zagon szerokości ok. 80 cm dwa rzędy roślin posadzone na przemiennie.
6C – zagony dzielimy pod względem zastosowanej ściółki do ich okrywania.
– zagony ściółkowane czarną folią, dość popularne.
– zagony ściółkowane czarną agrowłókniną, popularne.
– zagony ściółkowane biało-czarną folią rekomendowane dla truskawek odmian późnych i powtarzających owocowanie.
– zagony ściółkowane agrotkaniną, rzadko spotykane ze względu na koszty materiału.

Wymienione systemy możemy wykorzystać jednakowo w uprawie truskawek w otwartym polu, jak i pod osłonami oraz wprowadzać wedle potrzeby różne modyfikacje wymienionych systemów uprawowych. Dlatego dobór systemu do uprawy truskawki sprawia, że plantatorzy zadają tak wiele pytań, szukając odpowiedzi, jaki system wybrać?

Uprawa truskawek odmiany 'Flair’ na poniesionych zagonach w systemie jednorzędowym.

Wybierając system uprawy truskawek, nie tyle należy zwracać szczególną, uwagę na ich uprawę, ile również na aspekty związane z ochroną roślin. Ponieważ taki system uprawy może ułatwiać lub utrudniać ochronę roślin. Albo inaczej powiedzieć należy, iż w pierwszym roku system uprawy nie będzie miał wypływu na ochronę roślin, ale w drugim lub kolejnym będzie determinantem skutecznej ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Ponieważ dotarcie z cieczą roboczą przy pełnym wyrośnięciu i zrośnięciu się roślin w jeden „łan” będzie coś trudne.

 

Zdaniem Jarka, jeden rząd roślin znacznie ułatwia dotarcie z cieczą roboczą na większą powierzchnię rośliny. Niż gdy prowadzimy uprawy w dwu rzędach, co skutkować może w czasie ochrony roślin mniejszą powierzchnią pokrycia. A w konsekwencji skutecznością wykonywania zabiegu.

 

 

Natomiast Albert twierdzi, że truskawki to rośliny sadownicze. W czasie zakładania plantacji powinno wytyczać się równe rzędy roślin oraz ustalić odległość pomiędzy roślinami w rzędzie. Tak, aby ustalone w czasie sadzenia odległości, utrzymywać przez cały czasu prowadzenia uprawy.

 

 

Właściwe zaplanowanie, założenie plantacji i prowadzenie roślin w przyjętym systemie nie przekreśla powadzenia uprawy truskawek. Problem zaczyna się, gdy początkowo przyjęte założenie uprawowe zaczynają się wymykać spod kontroli.

Plantacja truskawek odmiany powtarzającej owocowanie, założona na zagonach o średniej wysokości.

Jaki powinien być rozstaw rzędów w uprawie truskawki?

 

To często kierowane do nas pytanie, ale odpowiedzi należy szukać w rozstawie kół ciągnika, szerokości elementów roboczych maszyn i urządzeń pracujących na plantacji. Szerokości sekcji sadzarki, rozstawie dysz na belce opryskiwacza lub ułożeniu belki typu „Fragraia”. Słowem można powiedzieć, że rozstaw rzędów zależy od ciągnika i maszyn, które na tej plantacji będą wykonywać swoje działania, celem wykonywania niezbędnych zabiegów agrotechnicznych.

Jaki powinien być rozstaw pomiędzy roślinami w rzędzie?

Odpowiedź na to pytanie zależy w głównej mierze od odmiany, jaką wybraliśmy do nasadzenia nowej plantacji. Im odmiana o większym wigorze wzrostu tym odległość większa. Jeśli uprawę zamierzamy prowadzić w 1-2 sezony, odległości mogą być nie co mniejsze, ale jeśli plantacja ma być zostawiona na 2 lata i więcej to należy rośliny posadzić rzadziej. Sztandarowa odległość roślin w rzędzie to 30 cm, dla większości odmian truskawek. Licząc do tej przyjętej odległości rośliny, można sadzić w rzędzie rzadziej lub gęściej.

Nie ma większych zastrzeżeń, aby dowolną wybraną odmianę, uprawiać w dowolnym systemie, jaki wybierzemy. Ważne, aby tak zaplanować system uprawy, który będzie ułatwiaj prowadzenie, niezbędnych zabiegów agrotechnicznych, na plantacji dla wybranej odmiany.

 

11 minucie, Jarek wspomina, że poprzez wybór systemu uprawy można regulować takie parametry truskawek, jak wielkość owoców czy termin ich zbioru.

 

Truskawki powtarzające owocowanie, posadzone na zagonach wysokich tak zwanych Hiszpański.

Uprawa truskawek na podwyższonych zagonach.

Uprawę truskawek na zagonach możemy różnicować pod kątem ilości rzędów roślin na zagonie, a co za tym idzie szerokości zagonu. Wysokości zagonu, jaki został uformowany oraz rodzaju ściółki służącej do okrywania zagonu. Pod okrywą zagonu powinna znajdować się linia kroplująca, którą dostarczane będą składniki pokarmowe wraz z wodą. Najważniejsza zasada układania linii kroplujących jest taka, że jeśli na jednym zagonie rosną dwa rzędy roślin, to należy rozłożyć dwie linie kroplujące. Rozstawa emiterów na takiej linii powinien odpowiadać rozstawowi sadzenia truskawek w rzędzie. Wydatek pojedynczego emitera powinien oscylować około 1 litra wody na godzinę.

Do okrywania zagonów wybierać należy czarną folię czy czarną agrowłóknine?

Odwieczne pytanie każdego plantatora, jaki materiał wybrać? czarną folię czy czarną agorowłókninę?

Ilu plantatorów tyle opinii, tyle argumentów za i przeciw. Nasi eksperci jednak wskazywaliby, aby wybierać czarną folię, szczególnie dla uprawy truskawek odmian wczesnych i średniego terminu owocowania. Ponieważ folia delikatnie lepiej będzie dogrzewać strefę korzeniową wczesną wiosną. Oraz folia jest odporniejsza na nawozy zawierające siarkę. Woda znajdująca się w obrębie zagonu okrytego folią będzie podlegała mniejszej ewaotranspiracji niż woda znajdująca się w zagonie okrytym agrowłókniną. Co skutkować może, że rośliny uprawiane na folii, nie będą tak przesuszone, jak na agrowłóknine.

Jakie zagony formować?

Plantator może uformować zagon w różnej wysokości liczonej od poziomu gleby. Celem normalizacji wyróżniamy zagony niskie uformowane na 15-20 cm ponad grunt, zagony średnie uformowane na 20-35 cm ponad grunt, oraz zagony wysokie tak zwane „Hiszpańskie” uformowane 50 cm ponad grunt. Zdaniem Jarka wybór wysokości zagonu jest prosty, im gleba cięższa tym zagon wyższy powinien być uformowany.

Uprawa truskawek na podniesionych zagonach o 20 cm, staje cię co raz popularniejsza.

Jaki system uprawy truskawek wybrać do tunelu foliowego?

Możemy uprawiać truskawki w tunelach solowych lub zblokowanych. W tunelach solowych można łatwiej zarządzać klimatem niż w tunelach zblokowanych. Wyżej omawiane systemy uprawy truskawek mogą być z powiedzeniem stosowane również w tunelowej uprawie truskawek. W tunelach foliowych powszechniej praktykuje się uprawę truskawek na podniesionych zagonach niż uprawę na płask. Odległość roślin w rządzie może zależeć od odmiany, systemu uprawy, ale co już było wymienione długości prowadzenia uprawy od momentu posadzenia roślin do ich likwidacji. Jeśli planujemy posadzić truskawki w tunelu foliowym za podwyższonych zagonach, to na etapie planowania należy bardzo dokładnie obliczyć. Ile zagonów zmieści się w naszym, tunelu uwzględniając szerokość nawy. Planując uprawę truskawek w tunelach na zagonach, również należy wziąć pod uwagę szerokość i rozstaw kół ciągnika, oraz uwzględnić prace maszyn, jakie będą wewnątrz tunelu wykonywały swoje zadania.

Przygotowanie tuneli foliowych oraz zagonów podwyższonych, okrytych po prawej czarną folią a po lewej czarną agrowłókniną. Na tej plantacji zostanie posadzona wczesna odmiana truskawek.

Jeśli masz pytania dotyczące systemów uprawy truskawek, to proszę zadaj nam swoje pytania. Skorzystaj już teraz z zakładki ZADAJ PYTANIE.

Bardzo prosimy podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, że swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie Bardzo Serdecznie Dziękujemy za Twoją uwagę.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!
Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.
Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com