Co należy wiedzieć o zaopatrzeniu roślin w mikroelementy?

W większości naszych upraw (czy to w glebie, czy w pojemnikach w substratach, czy w otwartym polu, czy pod osłonami), wielkość i jakość plonu uzależnione są od poziomu i dostępności składników pokarmowych.

Zaopatrzenie roślin w mikroelementy

Nader często nie zapominamy o żywieniu roślin azotem, potasem i magnezem, gdy widzimy przebarwienia liści, natomiast o wapniu pamiętamy, gdy ktoś nam przypomni.

Czy jednak pamiętamy o nawożeniu roślin mikroelementami? Do tej grupy składników pokarmowych niezbędnych roślinom do wzrostu i rozwoju zaliczamy Bor, Cynk, Mangan, Molibden, Żelazo i Miedź.

Możliwości pobrania mikroelementów z podłoża dość dobrze ilustruje poniższy graf, gdyż w dużej mierze pobieranie mikroelementów zależy od odczynu podłoża lub substratu uprawowego. Wynika z niego, że optymalny odczyn dla dostępności mikroelementów nie jest taki sam, jak dla makroskładników i w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że mieści się on w zakresie pH 6,5-7,2.

Skutkuje to daleko idącymi konsekwencjami wymuszającymi albo inną strategię podawania mikroelementów, albo inną ich formę w zależności od sposobu aplikacji.

Niedobory mikroelementów zazwyczaj występują na liściach młodszych, zaś niedobory makroelementów częściej są spotykana na liściach starszych, w pełni wykształconych. W czasie identyfikacji zjawiska na plantacji, ta informacja jest ważna wskazówką.

Jakie pytania mogą pojawiać się w zawiązku z żywieniem roślin mikroelementami?

 1. W jakim terminie podać mikroelementy naszym roślinom

Pora podania mikroelementów zależy od sposobu uprawy i gatunku roślin

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Dla przykładu:

 • Rośliny zimujące w formie zdrewniałych pędów – powinny być bezwzględnie dożywione mikroelementami po zbiorze owoców a przed spoczynkiem zimowym. Dotyczy to przede wszystkim borówki oraz maliny letniej owocującej na pędach dwuletnich, gdzie mikroelementy zostaną zgromadzone w tkankach pędów, stanowiąc retencję na początek wzrostu wiosennego.
 • Rośliny takie jak truskawki zimujące – korony oraz system korzeniowy muszą być dożywione jesienią, aby mogły zgromadzić odpowiednią ich ilość, która zapewni dostępność mikroelementów na początku sezonu wegetacyjnego.
 • Rośliny zimujące w postaci karp, takie jak malina jesienna owocująca na pędach jednorocznych – tu zaopatrzenie może być częściowo wykonane jesienią, a częściowo w nawożeniu startowym wiosną po ruszeniu wegetacji.
 • Uprawa roślin pod osłonami:
  • uprawiane w gruncie: aplikacja podobnie jak w uprawach bez osłon, czyli w dużej mierze jesienią;
  • uprawiane w pojemnikach: aplikacja ciągła wraz z fertygacją, z przerwą na okres spoczynku.
Niedobory cynku na liściach truskawki.
Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.
Niedobory żelaza na liściach truskawki

2. W jaki sposób je aplikować?

Sposoby aplikowania mikroelementów:

 • Aplikacja do gleby lub na glebę

Ważne, aby do gleby używać trwałych form mikroelementów. Uzasadnione jest zatem podawanie do gleby CHELATÓW, bo jony  uwięzione w kleszczach chelatora NIE ULEGAJĄ TAK ŁATWO UWSTECZNIENIU i są dostępne dla korzeni. Przy aplikacji jesiennej warto wykonać taki zabieg, kiedy są jeszcze liście, aby rośliny pobrały tyle, ile się da z dostarczonych składników przed zimą. Może być to wykonane w formie oprysku lub podlewania, ale także w technice fertygacyjnej, o ile rzecz jasna mamy takie możliwości. Namawiałbym do stosowania gotowych produktów.

W przypadku aplikacji mikroelementów poprzez fertygację rekomendujemy stosowanie nawozu Calfert Berry Duo, który zawiera wszystkie mikroskładniki w wygodnej płynnej formie. Odmierzoną ilość Calfert Berry Duo można dodać do zbiornika, gdzie znajdują się nawozy wieloskładnikowe, takie jak Fertygoldy. Jeśli chodzi o nawożenie dolistne, to mikroskładniki możemy również uzupełniać poprzez aplikację pozakorzeniową Calfert Berry Duo, ale rekomendujemy również nawóz mikroelementowy z aminokwasami, jakim jest AminoComplex.

Ważne, aby możliwie dużo mikroelementów było chelatowanych, zatem preferowany będzie tu produkt Calfert Berry Duo, w którym poszczególne mikroelementy są chelatowane przez dwa czynniki, takie jak EDTA i DTPA. Można także posłużyć się rozpuszczalnymi nawozami z serii Fertygold, wybierając te, które zawierają jak najmniej azotu lub nie zawierają go wcale, np. Fertygold 0-40-40 + Mikro, ponieważ w każdym nawozie z serii Fertygold przeznaczonym do fertygacji znajdują się mikroskładniki pokarmowe.

 • Aplikacja poprzez liście

Można stosować formy chelatowane lub nie. Jeżeli jednak zaraz po zbiorze zamierzamy dożywić rośliny mikroelementami, sugerowałbym użycie produktów opartych na solach, ze względu na rozmiar cząsteczki, łatwość dysocjowania oraz szybkie pobieranie jonów mikroelementów.

Wypada jednak także ostrzec plantatorów przed stosowaniem w zabiegach dolistnych soli technicznych, które mogą być w formie krystalicznej, ponieważ istnieje ryzyko niebezpieczne dla sporządzającego roztwór i samych roślin, dlatego też sugerowałbym użycie gotowych produktów. Rzecz jasna można się posłużyć także produktami zawierającymi chelaty – pamiętajmy, większość kropel cieczy roboczej i tak trafi na ziemię, skąd rośliny będą w stanie mikroelementy pobierać.

Rekomendujemy zatem, aby w zabiegach nawożenia dolistnego wybierać łagodne i bezpieczne dla roślin produkty, zawierające mikroelementy. Przykładem korzystnego połączenia mikroelementów i aminokwasów, które będą wpływać na pobieranie i asymilację składników pokarmowych, jest dolistny nawóz AminoComplex. Ten płynny nawóz w swoim składzie zawiera aż 24% aminokwasów dostępnych dla roślin oraz mikroelementy, takie jak żelazo, mangan, cynk, bor i molibden. Skuteczność stosowania AminoComplex została potwierdzona w badaniach naukowych oraz na wielu plantacjach towarowych, gdzie już od wielu lat nawóz ten jest z powodzeniem stosowany. Jeśli chodzi o dawkowanie AminoComplexu w zabiegach jesiennych to sugerujemy stosowanie niższych z zalecanych dawek, oraz wykonywanie zabiegów odpowiednio wczesnio przed spoczynkiem zimowych.

Podsumowując kwestie aplikacji mikroelementów:

Oceniając potrzebę dożywienia roślin mikroelementami, należałoby wykonać krótko po zbiorze, albo pod jego koniec, równoległą analizę podłoża i liści.

Jedynie wtedy będziemy wiedzieć, co mamy zrobić. Czy jest konieczne dożywienie mikroelementami, a jeśli tak, to jakimi, w jakiej formie i dawce?

Do analizy liści potrzebujemy około 150 g świeżych liści w średnim wieku (najczęściej 4 liść licząc od wierzchołka pędu w dół).

Analiza gleby, rzecz jasna metodą ogrodniczą, w której możemy poprosić o oznaczenie również mikroelementów, co jest opcją dodatkowo płatną w OSChR, ale dającą obraz zasobności naszej gleby w dostępne dla roślin mikroelementy.

Warto takie wyniki pokazać doradcy. Można sporo zaoszczędzić, konsultując decyzję o aplikacji mikroelementów. Dlatego eksperci z firmy Calfert zapraszają do kontaktu, zadawania pytań i przesyłania wyników analiz, w celu opracowania wskazówek nawozowych.

Jeśli masz pytania dotyczące bieżącej sytuacji na plantacjach truskawek, malin czy borówek, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.

Zapraszamy do zakładki kontakt. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!