SYTUACJA NA PLANTACJACH ROŚLIN JAGODOWYCH NA POCZĄTKU CZERWCA

Specjaliści firmy Calfert cały czas prowadzą lustrację i odwiedzają plantacje naszych klientów. Wspierając, pomagając i podpowiadając, co aktualnie należy czynić, aby produkowane owoce były wysokiej jakości, a zyski cieszyły plantatora. Na początku czerwca sytuacja na plantacjach roślin jagodowych uprawianych w otwartym polu, jaki i pod osłonami zmienia się, dlatego Jarosław Barszczewski z zespołu firmy Calfert przygotował kolejną dawkę wiedzy  i informacji.

Uprawa roślin jagodowych pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Kończą się zbiory przezimowanych plantacji odmian uprawianych na wczesny zbiór. Producenci pod koniec zbiorów zaniechali ochrony przed szkodnikami – efektem może być wielka presja przędziorków. Dlatego po zabiorach owoców i wykonaniu prac pielęgnacyjnych należy zadbać o prawidłową ochronę roślin przed szkodliwymi roztoczami.

Do zabiegów ochrony roślin celem poprawy skuteczności należy dodać:

Odmiany powtarzające owocowanie, o ile ktoś nie sadził ich wczesną wiosną – zaczną owocować w pierwszym tygodniu lipca. Stan plantacji jest dobry i choć obecne gniazdowo są mszyca i wciornastki, to ich liczba nie stanowi zagrożenia dla upraw, a jeśli prowadzono prawidłową ochronę, przędziorki nie stanowią (na dziś) zagrożenia. Plantacje truskawek odmian powtarzających owocowanie należy jednak stale lustrować pod kątem obecności chorób i szkodników.

Choroby: stwierdza  się obecność szarej pleśni, mączniaka prawdziwego oraz antraknozy niekiedy w nasileniu mocnym. Grzyby atakują owoce uszkodzone przez ptaki lub owady, dlatego należy stale monitorować plantację i podejmować odpowiednie wybory co do ochrony roślin przed chorobami.

Z uwagi na przebieg pogody plantacje mogą wymagać regularnego stosowania krzemu, aż 20% SiO 2 znajdziemy w preparacie:

oraz wsparcia nawozami biostymulującymi, np. stosując za pomocą fertygacji preparat:

albo też w zabiegach nawożenia dolistnego stosując:

W celu wsparcia i ochrony roślin z wykorzystaniem preparatów biologicznych na plantacji roślin jagodowych sugeruję także regularne aplikowanie biofungicydów:

Do biologicznych środków ochrony roślin można dodać:

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Uprawa malin pod osłonami

Rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian letnich (Laszka) oraz odmian jesiennych prowadzonych na zbiór podwójny. Plantacje prawidłowo chronione są czyste, przędziorki nie stanowią zagrożenia.

W plantacjach zaniedbanych zarówno przędziorki, jak i kwieciaki i zmieniki poczyniły sporo szkód.

Odmiany jesienne powinny być już przerzedzone, liczba pędów na m.b. zredukowana  do odpowiedniej ilości dla danej odmiany i systemu uprawy.

Ze względu na możliwość wystąpienia grzybów sadzakowych na osypanym pyłku i nektarze na liściach wskazane jest regularne stosowanie:

Do biologicznych środków ochrony roślin można dodać:

 

Uprawa truskawek, malin i borówek w otwartym gruncie

Truskawka uprawiana w gruncie

Na dobre rozpoczęły się zbiory odmian średnio wczesnych. Zwraca uwagę, że większość upraw nie wykazywała porażeń chorobami grzybowymi. Jednak po ostatnich opadach sytuacja uległa zmianie i pola niechronione systematycznie technologią mieszaną (chemia + biologia) okazały się podatne na ataki szarej pleśni, a w niektórych lokalizacjach obserwowano także początki antraknozy na owocach.

Na plantacjach występowały miejsca zasiedlone przez przędziorki, pewne szkody poczynił lokalnie kwieciak, lokalnie występowała także zwójka, która po raz kolejny minęła się w lotach z kwieciakiem. Obserwuje się także szkody czynione przez zmieniki i wciornastki, choć mają na razie zasięg ograniczony.

Poważne straty zanotowali plantatorzy na południu Polski – na skutek oparzeń słonecznych, nawet na plantacjach uprawianych „na płask” i ściółkowanych.

Z drugiej strony: w nocy z 27/28 maja wystąpiły lokalnie temperatury około 0°C, co może mieć  wpływ na jakość owoców.

Gdy silny stres ustąpi, należy podać roślinom nawozy o działaniu biostymulacyjnym:

  • AMINOCOMPLEX w dawce 1,5 l/ha (aminokwasy wraz z mikroelementami)
  • lub preparat BIOSMART w dawce 1-2 l/ha.

 

Wystąpiły  także uszkodzenia spowodowane przez grad, które wtórnie atakowane były przez grzyby – przede wszystkim szarą pleśń. Aby wzmocnić odporność roślin i owoców na uszkodzenia mechaniczne rekomendujemy stosowanie regularnie nawozu krzemowego:

 

W czasie owocowania i zbioru truskawek nie można zapomnieć o dolistnym dostarczaniu wapnia preparatem:

 

Uprawa malin w otwartym polu

Malina letnia została nieco zrewitalizowana przez plantatorów, ale fala chłodów po 15 maja zrobiła swoje i niestety trzeba się liczyć ze stratami. Nadal należy wspomagać maliny poprzez stosowanie nawozów z biostymulacją poprzez fertygację. Przykładem takiego nawozu jest:

  • ASKAN aplikowany wraz z wodą w dawce 6-10 l/ha.

 

Zalecałbym wzmocnienie kondycji roślin przez użycie preparatów zawierających substancje biostymulujące zawarte w nawozie:

wzmocnienie i wsparcie procesu kwitnienia i zawiązywania owoców poprzez dolistne stosowanie preparatu:

oraz pozakorzeniowe aplikowanie aminokwasów:

 

Uprawa borówki w otwartym polu

Fala zimna w połowie maja spowodowała lokalnie poważne uszkodzenie kwiatostanów oraz młodych pędów, a lokalnie także liści.

Spore szkody poczyniły zwójki, które zwalczano dość późno (zwykle zdążyły już zrobić swoje).

Może to wpłynąć na ilość owoców, a przez to także na cenę.

Wskazana jest intensywna ochrona przed grzybami oraz zwalczanie owadów zasiedlających plantacje, na podstawie bieżącej lustracji.

Obecnie widać także ekspansję mszycy – różnych gatunków.

 

Rośliny osłabione po chłodach należałoby wspierać. Zalecałbym wzmocnienie kondycji roślin przez użycie preparatów zawierających substancje biostymulujące, np. nawozu:

wzmocnienie i wsparcie procesu kwitnienia i zawiązywania owoców poprzez dolistne stosowanie preparatu:

oraz pozakorzniowe aplikowanie aminokwasów:

 

W uprawie borówki ważna jest fertygacja. W celu biostymulacji poprzez fertygację można stosować preparat:

Nawozem, który świetnie sprawdzi się w dostarczaniu wapnia w strefę korzeniową oraz niewielką ilość magnezu jest nowy nawóz w formie płynnej:

 

Jeśli mają Państwo  pytania o własne plantacje, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz ZADAJ PYTANIE.

Miłego Dnia.