SYTUACJA NA PLANTACJACH ROŚLIN JAGODOWYCH NA POCZĄTKU CZERWCA

Specjaliści firmy Calfert cały czas prowadzą lustrację i odwiedzają plantacje naszych klientów. Wspierając, pomagając i podpowiadając, co aktualnie należy czynić, aby produkowane owoce były wysokiej jakości, a zyski cieszyły plantatora. Na początku czerwca sytuacja na plantacjach roślin jagodowych uprawianych w otwartym polu, jaki i pod osłonami zmienia się, dlatego Jarosław Barszczewski z zespołu firmy Calfert przygotował kolejną dawkę wiedzy  i informacji.

Uprawa roślin jagodowych pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Kończą się zbiory przezimowanych plantacji odmian uprawianych na wczesny zbiór. Producenci pod koniec zbiorów zaniechali ochrony przed szkodnikami – efektem może być wielka presja przędziorków. Dlatego po zabiorach owoców i wykonaniu prac pielęgnacyjnych należy zadbać o prawidłową ochronę roślin przed szkodliwymi roztoczami.

Do zabiegów ochrony roślin celem poprawy skuteczności należy dodać:

Odmiany powtarzające owocowanie, o ile ktoś nie sadził ich wczesną wiosną – zaczną owocować w pierwszym tygodniu lipca. Stan plantacji jest dobry i choć obecne gniazdowo są mszyca i wciornastki, to ich liczba nie stanowi zagrożenia dla upraw, a jeśli prowadzono prawidłową ochronę, przędziorki nie stanowią (na dziś) zagrożenia. Plantacje truskawek odmian powtarzających owocowanie należy jednak stale lustrować pod kątem obecności chorób i szkodników.

Choroby: stwierdza  się obecność szarej pleśni, mączniaka prawdziwego oraz antraknozy niekiedy w nasileniu mocnym. Grzyby atakują owoce uszkodzone przez ptaki lub owady, dlatego należy stale monitorować plantację i podejmować odpowiednie wybory co do ochrony roślin przed chorobami.

Z uwagi na przebieg pogody plantacje mogą wymagać regularnego stosowania krzemu, aż 20% SiO 2 znajdziemy w preparacie:

oraz wsparcia nawozami biostymulującymi, np. stosując za pomocą fertygacji preparat:

albo też w zabiegach nawożenia dolistnego stosując:

W celu wsparcia i ochrony roślin z wykorzystaniem preparatów biologicznych na plantacji roślin jagodowych sugeruję także regularne aplikowanie biofungicydów:

Do biologicznych środków ochrony roślin można dodać:

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Szanujemy Twoją prywatność dlatego nie udostępnimy nikomu Twoich danych

Uprawa malin pod osłonami

Rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian letnich (Laszka) oraz odmian jesiennych prowadzonych na zbiór podwójny. Plantacje prawidłowo chronione są czyste, przędziorki nie stanowią zagrożenia.

W plantacjach zaniedbanych zarówno przędziorki, jak i kwieciaki i zmieniki poczyniły sporo szkód.

Odmiany jesienne powinny być już przerzedzone, liczba pędów na m.b. zredukowana  do odpowiedniej ilości dla danej odmiany i systemu uprawy.

Ze względu na możliwość wystąpienia grzybów sadzakowych na osypanym pyłku i nektarze na liściach wskazane jest regularne stosowanie:

Do biologicznych środków ochrony roślin można dodać:

 

Uprawa truskawek, malin i borówek w otwartym gruncie

Truskawka uprawiana w gruncie

Na dobre rozpoczęły się zbiory odmian średnio wczesnych. Zwraca uwagę, że większość upraw nie wykazywała porażeń chorobami grzybowymi. Jednak po ostatnich opadach sytuacja uległa zmianie i pola niechronione systematycznie technologią mieszaną (chemia + biologia) okazały się podatne na ataki szarej pleśni, a w niektórych lokalizacjach obserwowano także początki antraknozy na owocach.

Na plantacjach występowały miejsca zasiedlone przez przędziorki, pewne szkody poczynił lokalnie kwieciak, lokalnie występowała także zwójka, która po raz kolejny minęła się w lotach z kwieciakiem. Obserwuje się także szkody czynione przez zmieniki i wciornastki, choć mają na razie zasięg ograniczony.

Poważne straty zanotowali plantatorzy na południu Polski – na skutek oparzeń słonecznych, nawet na plantacjach uprawianych „na płask” i ściółkowanych.

Z drugiej strony: w nocy z 27/28 maja wystąpiły lokalnie temperatury około 0°C, co może mieć  wpływ na jakość owoców.

Gdy silny stres ustąpi, należy podać roślinom nawozy o działaniu biostymulacyjnym:

  • AMINOCOMPLEX w dawce 1,5 l/ha (aminokwasy wraz z mikroelementami)
  • lub preparat BIOSMART w dawce 1-2 l/ha.

 

Wystąpiły  także uszkodzenia spowodowane przez grad, które wtórnie atakowane były przez grzyby – przede wszystkim szarą pleśń. Aby wzmocnić odporność roślin i owoców na uszkodzenia mechaniczne rekomendujemy stosowanie regularnie nawozu krzemowego:

 

W czasie owocowania i zbioru truskawek nie można zapomnieć o dolistnym dostarczaniu wapnia preparatem:

 

Uprawa malin w otwartym polu

Malina letnia została nieco zrewitalizowana przez plantatorów, ale fala chłodów po 15 maja zrobiła swoje i niestety trzeba się liczyć ze stratami. Nadal należy wspomagać maliny poprzez stosowanie nawozów z biostymulacją poprzez fertygację. Przykładem takiego nawozu jest:

  • ASKAN aplikowany wraz z wodą w dawce 6-10 l/ha.

 

Zalecałbym wzmocnienie kondycji roślin przez użycie preparatów zawierających substancje biostymulujące zawarte w nawozie:

wzmocnienie i wsparcie procesu kwitnienia i zawiązywania owoców poprzez dolistne stosowanie preparatu:

oraz pozakorzeniowe aplikowanie aminokwasów:

 

Uprawa borówki w otwartym polu

Fala zimna w połowie maja spowodowała lokalnie poważne uszkodzenie kwiatostanów oraz młodych pędów, a lokalnie także liści.

Spore szkody poczyniły zwójki, które zwalczano dość późno (zwykle zdążyły już zrobić swoje).

Może to wpłynąć na ilość owoców, a przez to także na cenę.

Wskazana jest intensywna ochrona przed grzybami oraz zwalczanie owadów zasiedlających plantacje, na podstawie bieżącej lustracji.

Obecnie widać także ekspansję mszycy – różnych gatunków.

 

Rośliny osłabione po chłodach należałoby wspierać. Zalecałbym wzmocnienie kondycji roślin przez użycie preparatów zawierających substancje biostymulujące, np. nawozu:

wzmocnienie i wsparcie procesu kwitnienia i zawiązywania owoców poprzez dolistne stosowanie preparatu:

oraz pozakorzniowe aplikowanie aminokwasów:

 

W uprawie borówki ważna jest fertygacja. W celu biostymulacji poprzez fertygację można stosować preparat:

Nawozem, który świetnie sprawdzi się w dostarczaniu wapnia w strefę korzeniową oraz niewielką ilość magnezu jest nowy nawóz w formie płynnej:

 

Jeśli mają Państwo  pytania o własne plantacje, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz ZADAJ PYTANIE.

Miłego Dnia.