Aktualna sytuacja na plantacjach roślin jagodowych na przełomie maja i czerwca
Co słuchać na plantacjach roślin jagodowych? Z jakimi problemami zmagają się plantatorzy? Jakie zagadnienia agrotechniczne są aktualne najważniejsze? Na co zwrócić uwagę prowadząc lustrację plantacji? Na te i inne pytania w krótkim materiale odpowiada nasz ekspert Jarosław Barszczewski, który prowadzi liczne lustracje i odwiedza plantacje truskawek malin czy borówek. Na przełomie maja i czerwca zebrał on ważne i przydatne dla plantatorów informacje.
Uprawa truskawek pod osłonami
Kończy się zbiór odmian wczesnych: Flair, Clery oraz z przezimowanych plantacji sadzonych w roku 2021 w lipcu. Problem stanowiły i stanowią przędziorki, pozostałe szkodniki nie dały się jak dotąd we znaki, choć można już zaobserwować wciornastki. Po zakończeniu zbioru owoców należy podjąć działania w celu zwalczenia przędziorków na truskawkach, jeśli plantacja ma być pozostawiona na kolejny sezon.
Do środków ochrony roślin z grupy akarycydów rekomenduję dodać:
- preparat aminokwasowy AminoVital Power w dawce 0,5 kg/ha
- oraz adiuwant poprawiający przyczepność cieczy roboczej Optymal Film.
Chorób pod osłonami nie stwierdziłem w stopniu istotnym, chociaż gdzieniegdzie pojawiła się szara pleśń, a i mączniak podobno pokazywał się na odmianie Twist. W czasie zbioru truskawek należy prowadzić regularne lustracje pod kątem obecności chorób. Jeśli takie stwierdzimy i konieczne będzie zastosowanie środków ochrony roślin, wtedy należy zwracać szczególną uwagę na okres karencji. Rekomendujemy sięgnięcie po biologiczne preparaty zarejestrowane do ochrony truskawki przed szarą pleśnią.
W okresie zbiorczym ważne są również dolistne zabiegi wpływające na jakość i trwałość owoców, w tym celu regularnie w czasie zbioru należy dostarczać dolistnie:
- KRZEM w nawozie Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha
- oraz WAPŃ w nawozie Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha.
Uprawa truskawek w gruncie
W uprawach spod folii perforowanej zaobserwowałem słabe zawiązanie, wiele owoców z niezapylonych kwiatów na skutek przebiegu pogody (a i postępowania plantatorów). Owoce były drobne i niezbyt smaczne. W takich przypadkach niewiele da się już zrobić. Można spróbować poprzez fertygację (jeśli jest) lub nawożenie dolistne „jeszcze coś” zastosować na korzyść jakości, ale efekty tych działań mogą być mało zadowalające dla plantatora.
Obecnie zbierane są owoce odmian wczesnych, ale w końcu tygodnia wystąpiły deszcze i już jest, a na pewno będzie problem z szarą pleśnią, co powinno być sygnałem do intensywnej i skutecznej ochrony truskawek przed szarą pleśnią.
W czasie wykonywania zabiegu zadbajmy o jego skuteczność poprzez dodanie:
- adiuwanta Optymal Film.
Jeśli chcemy poprawić kondycję roślin, działać antystresowo, a są sytuacje, gdy na plantacji jest to konieczne, to do środków ochrony roślin należy dodać:
- Valkiria Power Alg w dawce 1-2 l/ha
- lub AminoComplex w dawce 1,5 l/ha.
Ani mączniak, ani antraknoza jak dotąd nam nie grożą, ale jeśli przez 2-4 ciepłe dni będzie padać – obie choroby są murowane.
Szkodniki: głównie mamy do czynienia z przędziorkami (było sucho), można także zaobserwować szkody spowodowane przez zmienika oraz mszyce. Jak dotąd w liczebności szkodliwej nie ujawnił się wciornastek.
Obserwuje się sporo plantacji w nie najlepszej kondycji – jest to efekt przemrożeń w zimie i wiosną, które teraz w okresie kwitnienia i owocowania objawiają się z całą swoją siłą. Jeśli dotychczas przemrożenia zimowe nie były identyfikowane ani regenerowane, to może stanowić to o problemach na plantacji. Regeneracje uszkodzeń mrozowych po zimie, jeśli to możliwe, prowadzi się zawsze w pierwszym etapie wegetacji. Teraz możemy wzmocnić fizjologię rośliny, dać jej energię i siłę, aby mimo uszkodzeń plony były przyzwoite.
W tym celu do fertygacji rekomendujemy włączyć nawóz:
- ASKAN w dawce 6-10 l/ha.
Uprawa malin pod osłonami
Odmiany letnie owocujące na pędach dwuletnich zaczną owocować za około 10 dni.
Odmiany jesienne – w technologii na 2 zbiory obecnie kończą kwitnąć na pozostawionych zeszłorocznych pędach. Pędy tegoroczne mają około 0,5-1 m i powinny być już wyłamane do pożądanej ilości na mb rzędu.
W celu poprawy procesów zapłodnienia i zawiązywania owoców pod koniec kwitnienia rekomenduje się zastosowanie nawozu:
- Bio Basstyl Grand w dawce 0,2 l/ha.
Choroby na razie nie występują – standardowa ochrona przed szarą pleśnią była wystarczająca.
Szkodniki: na wiosnę wystąpiła silna presja przędziorków, a obecnie często spotykane są też pluskwiaki i mszyce. Nadal należy prowadzić intensywnie i regularnie lustracje na obecność chorób i szkodników.
Uprawa borówki
Około 15 maja pojawiło się sporo uszkodzeń spowodowanych przez mróz. Ci plantatorzy, którzy wiedzieli jak, dobrze się bronili i straty na większości plantacji nie będą wielkie. Ucierpiała głównie odmiana Chandler. Występuje problem z małą ilością liści (spowodowane jest to warunkami pogodowymi). Aktualnie większość odmian borówki kwitnie i jest to najlepszy czas, aby wpierać procesy zawiązywania owoców, co w przypadku uprawy borówki jest bardzo ważne.
W okresie kwitnienia należy wykonać zabieg nawozem:
- Bio Basstyl Grand w dawce 0,2 l/ha, 2-3 razy w odstępach 7 dni.
Aby wspomóc roślinę doświadczoną przez przymrozki, poprawić jej fizjologię, kondycję i metabolizm, należy do zabiegów ochrony roślin dołączać nawozy o działaniu biostymulującym:
- aminokwasy AminoVital Power w dawce 0,5 kg/ha,
- wyciąg z alg norweskich Valkiria Power Alg w dawce 1-2 l/ha,
- lub aminokwasy z mikroelementami AminoComplex w dawce 1,5 l/ha.
Choroby na razie nie sprawiają kłopotów, natomiast obserwuje się przędziorki, zwójki i mszyce. Pojawiło się też sporo misecznika – plantatorzy nie zwalczali go po zimie.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, chciałbyś przedyskutować aktualną sytuację na Twojej plantacji, zapraszamy do kontaktu i kliknięcia linku — ZADAJ PYTANIE.
Jarosław Barszczewski.
[optin-cat id=75273]