Jedną z ważnych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę po zbiorach, jest odchwaszczanie plantacji. Najczęściej pada pytanie, jaki herbicyd wybrać, aby uwolnić plantację od chwastów i aby rośliny mogły zdrowo rosnąć.

O tym, jak efektywnie zwalczać chwasty na plantacji, oraz jak zaplanować całą strategie pozbycia się niechcianych roślin z plantacji w materiale wideo opowiada

Albert Zwierzyński

 

Jaką strategię ograniczenia zachwaszczenia wybrać?

W kwestii strategii ograniczania zachwaszczenia należy zdecydować czy będziemy kosili liście, czy nie. W zabiegu koszenia wraz z liśćmi truskawki usuwane są również fragmenty chwastów, które wyrosły ponad nasze rośliny uprawne. Korzystne jest w tym zabiegu to, że części chwastów takich jak nasiona usuwamy poza obręb plantacji. Gdy mamy usunięte liście i częściowo chwasty, przystępujemy do zabiegu zwalczania mechanicznego przy użyciu glebogryzarki. Może ona być wyposażona w podsiewacz i od razu przy koszeniu liści możemy aplikować w rzędy roślin nawóz FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, aby uzupełnić składniki pokarmowe w strefie korzeniowej. Więcej na temat nawożenie po zbiorach przeczytasz w materiale:

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

Zaletą glebogryzarki jest to, że rozdrabnia i miesza a z glebą słomę i inne resztki pozostałe na plantacji w międzyrzędziach. Ważne, aby resztki te poddać procesowi mineralizacji, humifikacji, a w tym celu sprawdzi się aplikacja preparatu Słoma Finito. Można wykonać zabieg opryskiwania całej plantacji po skoszeniu liści, przed glebogryzarką, aby przyspieszyć rozkład materii organicznej do korzystnych dla gleby związków mineralnych.

PREPARAT NA LIKWIDACJE RESZTEK POZNIWNYCHRESZTEK [POZNIWNYCH

Co z chwastami w rzędach roślin? Możemy do ich usuwania użyć rekomendowanych do tego urządzeń lub wykonać zabieg ręcznie.

Powstrzymywanie wschodów chwastów – jak wzmocnić działanie herbicydów doglebowych?

Przy takiej strategii w pierwszym momencie po zbiorach, po skoszeniu liści, nie rekomenduję użycia herbicydów. Gdy oczyścimy plantację z chwastów w sposób mechaniczny, wtedy dopiero możemy sięgnąć po jeden z dwóch produktów, których substancja aktywna działa doglebowo, powstrzymując wschody chwastów. W tym celu rekomenduję dodanie specjalnego, rekomendowanego do tego celu adiuwantu OPTYMAL MAX SOIL.

OPTYMAL MAX SOIL jest to adiuwant przeznaczony do aplikacji wraz z herbicydami doglebowymi. Poprawia działanie herbicydu wtedy, gdy warunki nie sprzyjają jego prawidłowemu działaniu. Dodanie adiuwantu zwiększa szanse na to, że substancja aktywna herbicydu będzie działała lepiej. Będzie ją zatrzymywał w wierzchniej warstwie gleby, skąd większość chwastów kiełkuje. Rekomendujemy do dawki wybranego herbicydu o działaniu doglebowym dodanie 0,5 l/ha OPTYMAL MAX SOIL.

Podsumowanie

Zachęcam, aby w celu pozbycia się chwastów z plantacji stosować różne metody ochrony plantacji przed chwastami zamiennie. Pozwoli to skutecznie ograniczyć zachwaszczenie plantacji. Pamiętajmy o tym, aby z chwastami walczyć stale, aby zabiegi usuwania chwastów wykonywać systematycznie i aby wplatać w nie rozwiązania chemiczne. Rekomenduję Państwu stosowanie preparatów opartych na substancjach o działaniu doglebowym, jako że typowo nalistnych jest ograniczona ilość.

 

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do zakładki kontakt, gdzie znajdziecie numery telefonów do naszych ekspertów.

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na temat strategii ograniczenia chwastów: